W tym artykule:
4 zasady męskiego stylu, które powinieneś znać
Niezależnie od tego, czy interesujesz się modą czy też nie, warto znać kilka reguł z zakresu ubioru, dzięki którym unikniesz modowych wpadek. Taka ubraniowa niewiedza w niektórych, np. biznesowych sytuacjach, może mieć wpływ na to jak postrzegają Cię inni. Poznaj zatem 4 podstawowe zasady męskiego dress code’u.
W tym artykule dowiesz się m.in. jak się ubrać na przyjęcia w stylu black tie i które guziki od marynarki odpinać.
Zasada 1: Black tie czyli muszka i smoking
Choć określenie black tie w polskim tłumaczeniu oznacza „czarny krawat”, to dostając zaproszenie z takim dopiskiem, powinieneś założyć muchę. To dość zaskakujące, ale jednym słusznym strojem na tak oficjalnym przyjęciu będzie smoking, do którego krawat zwyczajnie nie pasuje. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na czarny czy też ciemnogranatowy smoking, koszula musi być biała i posiadać mankiety na tzw. spinki.
Innym, niezbędnym dodatkiem jest biała poszetka (ozdobna chusteczka wkładana do górnej części marynarki) oraz czarne lakierki. Kompletując stylizację na bankiet czy inne przyjęcie w stylu black tie, warto trzymać się tych zasad, by podczas tak formalnego wydarzenia nie zaliczyć faux pas. Jeśli chcesz zobaczyć, jak powinno się nosić smoking, zajrzyj koniecznie do artykułu o stylu Jamesa Bonda.
Zasada 2: Które guziki od marynarki odpinać i kiedy powinno się to robić?
Nie wiem czy wiesz, ale kiedyś koszula męska stanowiła część bielizny. Dlatego też zaprojektowano kamizelki i marynarki, które ten element stroju po części zakrywały. Jak poprawnie i na jaki guzik zapinać marynarkę? Odpowiedź zależy od tego, jaki jest jej fason.
Marynarka na jeden guzik
Przy tego rodzaju marynarkach guzik powinien być cały czas zapięty. Siadając jednak należy go rozpiąć, gdyż w innym wypadku marynarka zacznie się nieestetycznie marszczyć.
Marynarka na dwa guziki
Tu zasada jest prosta: jedynie górny guzik należy pozostawić zapięty. Siadając jednak, również go rozepnij.
Marynarka dwurzędowa
Przy tym niezwykle modnym ostatnio fasonie marynarki, jakim jest marynarka dwurzędowa, zapięcie wszystkich guzików nie jest błędem. I tak:
- jeśli taka marynarka posiada tylko jeden zapinany guzik, powinien on być stale zapięty, nawet podczas siedzenia;
- jeśli marynarka dwurzędowa ma dwa guziki, dolny pozostaw rozpięty;
- w przypadku trzech guzików, zapnij środkowy lub dwa górne guziki.
Zasada 3: Kolor i długość skarpetek męskich do garnituru
Wybierając odpowiednie skarpetki do stylizacji z garniturem w roli głównej, niezwykle ważny jest ich kolor. Szkoły są dwie: jedna głosi, ze odcień skarpet powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru spodni, druga zaś, że do barwy butów. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, skup się na jak najlepszym dopasowaniu odcienia skarpet.
Równie ważny aspekt to długość skarpet. Muszą być one tak długie, by w pozycji siedzącej nie odsłaniały łydki. W przeciwnym wypadku będziesz wyglądał nieelegancko, warto więc zwracać uwagę na ten szczegół.
Więcej o tym jakie skarpetki do garnituru wybrać, przeczytasz w artykule mojej redakcyjnej koleżanki.
Chcesz wiedzieć, jak uporządkować szafę? Polecam Ci ekspercki podcast z mistrzem mody męskiej, DandyCore:
Zasada 4: Odcień paska od spodni i butów
Ostatnią zasadą, która ma duży wpływa na estetykę stylizacji, zarówno tych formalnych jak i casualowych jest dopasowanie kolorystyczne obuwia i paska od spodni. Nie obawiaj się drobnej różnicy w tonach czy fakturze tych dwóch elementów stroju. Najważniejsze, by czarny pasek zakładać do czarnych butów, brązowy do butów brązowych itd.
Jeśli jednak chcesz by stylizacja, była dopracowana w każdym detalu, zestawiaj ze sobą podobne faktury. Do zamszowych butów załóż więc zamszowy pasek, a do półbutów ze skóry licowej pasek o tym samym wykończeniu.
Powyższe zasady należą do tych podstawowych, o których warto pamiętać tworząc zarówno codzienne jak i wizytowe stylizacje. A jeśli chcesz wiedzieć jakie są zasady damskiego dress code’u, zajrzyj do artykułu mojej redakcyjnej koleżanki.