W tym artykule:
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o butach New Balance
Choć buty New Balance prawdziwy rozkwit popularności zaliczyły dopiero niedawno, to marka ta istnieje już od ponad stu lat, bo od 1906 roku. W ciągu swojej długiej i bogatej historii z obuwia przeznaczonego typowo dla biegaczy stały się one jednymi z najpopularniejszych sneakersów. Jednak co ciekawe, pierwszymi produktami New Balance wcale nie były buty.
Jesteś ciekawy historii tej amerykańskiej marki? Oto 5 rzeczy, które warto o niej wiedzieć.
1. New Balance zaczynało od produkcji wkładek do butów
Choć dzisiaj słowa „New Balance” kojarzą się większości z nas z obuwiem, to nie od niego firma zaczęła swoją działalność. Celem założycieli było podniesienie komfortu osób, które pracowały na stojąco i ich stopy potrzebowały odpowiedniego podparcia. Dlatego pierwszym produktem z logo New Balance, które pojawiło się na rynku, były specjalne, trójkątne wkładki, które umieszczało się pod łukiem stopy. Później wyrób udoskonalono – wkładka miała odkształcać się, dostosowując swój kształt do tej części ciała użytkownika. Produkt ten cieszył się ogromną popularnością, dzięki czemu przedsiębiorstwo bez problemu przetrwało kryzys z lat 30. XX wieku.
2. Buty New Balance nazwę zawdzięczają kurom
Ciekawa historia wiąże się też z samą nazwą marki New Balance. Jej założyciel, William J. Riley, obserwując kury na swoim podwórku, zauważył, że zwierzęta te utrzymują równowagę („balance”) dzięki opieraniu się na trzech pazurach. Doszedł więc do wniosku, że stworzy trójkątne wkładki, które dadzą stopie trzy dodatkowe punkty podparcia, zwiększając równowagę użytkownika. Stąd właśnie wzięła się pierwotna nazwa firmy – New Balance Arch Support Company, którą dzisiaj znamy jako New Balance.
3. Litera „N” na butach New Balance pojawiła się dopiero w latach 70.
Pierwsze obuwie projektu amerykańskiej marki światło dzienne ujrzało w 1938 roku, a jego powstawaniu towarzyszyła jedna myśl – sprawić, by bieganie było łatwiejsze. Buty zostały zaprojektowane dla lokalnego klubu lekkoatletycznego Boston Brown Bag Harriers i wyróżniało je to, że do ich wykonania użyto kangurzej skóry.
Kiedy myślimy o butach tej marki, to od razu przed oczami staje nam obuwie z charakterystyczną literą „N” z boku cholewki. Element ten jest jednak – patrząc na długą historię New Balance – stosunkowo nowy. Po raz pierwszy zastosowano go bowiem w 1976 r., na modelu 320. Dodatkowy rozgłos pomógł mu zdobyć fakt, że branżowy magazyn „Runner’s World” określił je „najlepszymi butami dla biegaczy”.
4. New Balance wytwarza część swoich produktów w USA
New Balance, w przeciwieństwie do wielu swoich konkurentów, jako jeden z nielicznych producentów butów sportowych, kładzie nacisk na utrzymywanie produkcji w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w połowie lat 90. niemal 70 proc. dostępnych na sklepowych półkach butów New Balance zostało uszytych w USA. Dzisiaj jest to 25 proc. Produkowane w Stanach modele można poznać nie tylko po braku napisu „Made in China” na metce, ale także po cenie – są bowiem droższe niż te powstałe w innych częściach świata.
5. Cegiełkę do sławy marki New Balance dołożył sam Steve Jobs
Jeśli by wskazać jedną rzecz – poza, rzecz jasna, produktami marki Apple – z której znany był Steve Jobs, to byłyby to spójny styl, prezentowany na każdej konferencji technologicznego giganta. Jego założyciel zawsze pojawiał się na nich w czarnym golfie, oldschoolowych jeansach i właśnie szarych butach New Balance. Steve Jobs na tę okoliczność wyjątkowo upodobał sobie konkretnie model 991.