Różnie nazywano Coco Chanel. Od skarbu narodowego Francji przez matkę chrzestną mody do ikony elegancji. Każdy, kto ją znał, mówił, że ma w sobie „to coś”. Trochę z wizjonerki i ciut z rewolucjonistki. Zdaniem Karla Lagerfelda – Chanel rozumiała czasy, które miały dopiero nadejść. I z tej prostej przyczyny, tak wiele jej zawdzięczamy!

Słynna „mała czarna” to nie jedyny element garderoby, jaki wypromowała francuska projektantka. Sprawdź, co oprócz tego wprowadziła do mody Coco Chanel!

Kto to Coco Chanel? Kilka smaczków z życia projektantki

Nim przejdę do wymieniania rzeczy, które zawdzięczamy Coco Chanel, opiszę Ci krótko, kim była sama projektantka. Coco, a właśc. Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się w 1883 roku w uroczej miejscowości Saumur we Francji. Niespełna kilka lat później osierociła ją matka, a po tym wydarzeniu – rodzinę opuścił ojciec. Gabrielle trafiła do sierocińca, skąd − już jako nastolatkę − zabrała ją ciotka. To właśnie pod czujnym okiem krewnej Coco doskonaliła umiejętności krawieckie i uczyła się podstaw projektowania.

coco chanel w vouge
Photo by Horst P. Horst/Condé Nast via Getty Images. Coco Chanel w magazynie Vogue 1937.

Nim Gabrielle została sławna, pracowała jako piosenkarka w kawiarniach. Mając niespełna 30 lat, otworzyła pierwszy sklep, w którym sprzedawała odzież damską i kapelusze. Styl Coco Chanel – tak różny od powszechnie obowiązującego – przyjął się w mgnieniu oka. Wpływowe damy – zmęczone ciasnymi gorsetami – zaczęły ustawiać się w kolejkach po kostiumy z miękkiego dżerseju czy wygodne spodnie. Czytaj dalej, by poznać, które z elementów garderoby wprowadzone przez Coco przetrwały do dziś!

Co moda zawdzięcza Coco Chanel?

Naprawdę wiele! Gabrielle wypromowała m.in. fryzury na pazia, sportowe ubrania o prostych fasonach czy sztuczną biżuterię. Listę najważniejszych rzeczy, jakie jej zawdzięczamy, znajdziesz poniżej!

Mała czarna

Dziś trudno byłoby znaleźć kobietę, która nie miałaby w szafie krótkiej, czarnej sukienki. Ba, jak uważa wielu, to obowiązkowy element damskiej garderoby. Czy wyobrażasz sobie, że jeszcze 100 lat temu nikt nie słyszał o istnieniu „małej czarnej”? Wszystko zmieniło się za sprawą Coco Chanel! Sukienka jej projektu uszyta była z krepdeszynu, miała długie i wąskie rękawy, oraz niewielki dekolt. Prosty krój trafił do serc wielu kobiet tamtych czasów i – o czym z pewnością wiesz – cieszy się ogromną popularnością do dziś.

Pikowana torebka

W 1955 roku powstała jedna z najsłynniejszych torebek świata. To legendarna Chanel 2.55! Początkowo produkowano ją wyłącznie ze skóry cielęcej, w odcieniach czerni, beżu i granatu (ulubione kolory Coco). Dziś pikowane torebki na biżuteryjnym łańcuszku można kupić niemal w każdym kolorze, i z każdego materiału. Spójrz, na jakie zestawienie – z chanelką w roli głównej! − zdecydowała się popularna influencerka Alpa Rama:

Szereg podobnych torebek znanych marek znajdziesz w ofercie sklepu eobuwie:

Fryzura na pazia

Coco Chanel była nie tylko projektantką, ale i prekursorką stylu. To, jak się ubierała bądź czesała nie pozostawało bez znaczenia. Francuska ikona mody spopularyzowała m.in. oryginalną fryzurę na pazia. Kobiety o krótko ściętych włosach i prostej grzywce wiodły prym w latach 20. XX wieku. Część z nich uchodziła za tzw. chłopczyce, o których więcej przeczytasz w innym moim artykule.

Czółenka retro

Czy wiesz, jakie były ulubione buty Coco Chanel? Projektantka najczęściej zakładała charakterystyczne beżowe czółenka z czarnym noskiem. To połączenie kolorów nie było przypadkowe! Cielista barwa optycznie wydłużała nogi, zaś ciemna część wizualnie skracała stopy.

Co na to Coco Chanel?

Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

coco chanel w czółenkach retro
Photo by Sasha/Getty Images. Beżowe czółenka z czarnym noskiem należały niewątpliwie do ulubionych butów legendarnej Coco.

Tego typu półbuty na pewno urzekną modowe minimalistki i entuzjastki prostej elegancji. Czółenka a’la Coco Chanel uwielbia m.in. stylistka i blogerka Kasia Tusk.

Podobne czółenka znajdziesz na eobuwie! Tylko spójrz:

Sztuczna biżuteria

Coco Chanel, mimo że nakłoniła kobiety do chodzenia w spodniach, zyskała przydomek ikony elegancji. Z pewnością nie bez znaczenia była jej miłość do biżuterii. Francuska projektantka często zarzucała na szyję długi sznur sztucznych pereł, a do uszu wkładała ozdobne kolczyki. Gabrielle wychodziła z założenia, że moda jest dla wszystkich, dlatego wprowadzała do swych kolekcji niedrogą, dostępną wszystkim biżuterię.

Legendarne perfumy

Chanel no 5 to unikalna kompozycja przeszło 80 zapachów, w tym róży stulistnej, olejku sandałowego i jaśminu. Unikalną mieszankę – na prośbę Coco – wykreował Ernest Beaux. Perfumy co pewien czas ulegają niewielkim modyfikacjom. Tak, aby przystawały do gustów nowej epoki.

Tweedowe żakiety

Jeśli nie masz ich w garderobie, z pewnością znajdziesz je w szafie mamy lub babci. Tweedowe żakiety o pudełkowym kroju to kolejna rzecz, którą zawdzięczamy Coco Chanel. Proste, a przy tym eleganckie kostiumy przeżywają dziś drugą młodość, czego dowodzą popularne instagramerki:

Myślę, że zgodzisz się ze mną, że moda bez Coco Chanel byłaby dziś dużo uboższa. Życzę, aby na co dzień przyświecały Ci słowa projektantki – „troskę o piękność trzeba rozpocząć od serca”.

Szereg butów i torebek w stylu francuskiej projektantki znajdziesz na eobuwie:

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f64edc15f412' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) } if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f64edc8dbc69' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Zdjęcie główne: Photo by Roger Viollet via Getty Images

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.