FINAL SALE! Największe zimowe rabaty czekają. Sprawdź!


Przegląd ponadczasowych i kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych

Czy wyobrażasz sobie Toma Cruise’a w filmie „Top Gun” bez legendarnych okularów przeciwsłonecznych Aviator lub Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego” bez ikonicznych Wayfarerów? Ja też nie! Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko dodatek chroniący oczy przed słońcem, lecz także ważny element w stylizacji, nadający jej wyjątkowego charakteru. Poznaj 5 par kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych, które nie wychodzą z mody!

Choć niektóre ich nazwy mogą brzmieć obco, jestem przekonana, że są Ci one doskonale znane.

final sale eobuwie

Nosiła je m.in. wspomniana już Audrey Hepburn oraz bohaterowie filmu „Blues Brothers”. Okulary Ray-Ban Wayfarer, bo o nich mowa, śmiało można uznać za jeden z najbardziej znanych modeli na świecie. Powstały w latach 50. ubiegłego wieku. Okulary przeciwsłoneczne tego typu charakteryzują czarne, kwadratowe oprawki oraz dość duże szkła. Wayfarery dużą popularność zyskały wśród gwiazd Hollywood – nic więc dziwnego, że w ślad za firmą Ray-Ban poszły inne firmy produkujące okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie, wprowadzając model o podobnym kształcie do swojej oferty.

Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany'ego
Donaldson Collection/Moviepix via Getty Images

Komu pasują okulary Wayfarer? Ze względu na swoje kanciaste kształty, najlepiej będą w nich wyglądać posiadacze okrągłej twarzy – taki fason nieco ją wysmukli.

Wayfarery to nie jedyny legendarny model okularów przeciwsłonecznych, który na rynek wypuściła firma Ray-Ban. Inne to aviatory. Powstały już w 1929 r. i miały chronić przed słońcem oczy amerykańskich lotników. To okulary z cienkimi oprawkami, a ich charakterystyczny, oversize’owy kształt – nieco szerszy na górze i węższy na dole został zaprojektowany, by odbijać światło słoneczne bez uszczerbku na widoczności.

Prawdziwą popularność aviatorki (lub, w bardziej swojskiej wersji – pilotki) zdobyły w 1986 roku, kiedy to na ekrany kin trafił film „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej. Okulary przeciwsłoneczne były nieodłącznym elementem stroju Mavericka. W charakterystycznych oprawkach pokazywali się również m.in. Michael Jackson czy Paul McCartney. Dla kogo okulary aviator będą najlepsze? Uwagę powinni zwrócić na nie posiadacze pociągłej lub kwadratowej twarzy – taki model wyrówna proporcje.

Tom Cruise w Top Gun
Sunset Boulevard/Corbis Historical via Getty Images

Zapewne domyślasz się, od czyjego nazwiska pochodzi nazwa modelu okularów przeciwsłonecznych charakteryzujących się okrągłymi, najczęściej cienkimi oprawkami. Poza legendarnym Johnem Lennonem, w hipiskach – bo tak inaczej mówi się na ten fason – pojawiali się m.in. Ozzy Osbourne, Axl Rose czy sam Mahatma Gandhi.

Czy wiesz, że…?

Mimo że to członek zespołu The Beatles rozpropagował okulary z okrągłymi szkłami na szeroką skalę, to taki fason znany był już od… końca XIX wieku.

Dziś lenonki chętnie zakładają fani stylu boho, uzupełniając nimi luźne stylizacje. W tym fasonie najlepiej będą wyglądać osoby o kwadratowej lub owalnej twarzy.

Więcej na temat mody w stylu hippie przeczytasz w innym artykule na blogu.

Następną pozycję w moim zestawieniu legendarnych okularów przeciwsłonecznych zajmuje kolejna propozycja marki Ray-Ban. Mowa o fasonie Clubmaster, które niejako stanowią połączenie wayfarerów i aviatorów. Tym pierwszym zawdzięczają zabudowaną, kanciastą górę, drugim – cienki i lekki, zaokrąglony dół. Takie zestawienie świetnie sprawdza się w formalnych stylizacjach. Świetnie wyglądają np. w połączeniu z garniturem, co udowodnił Tim Roth w filmie „Wściekłe psy”. Grany przez niego Mr. Orange ma na nosie właśnie model Ray-Ban Clubmaster.

Zastanawiasz się, dla kogo okulary Clubmaster będą najlepsze? Przez zaokrąglone doły, dobrze zaprezentują się w nich osoby o wyrazistej, mocnej linii żuchwy.

Historia okularów Cat-Eye sięga aż lat 30. poprzedniego wieku. Wtedy właśnie Altina Schinasi, amerykańska projektantka, wyszła zawiedziona z wizyty u optyka i stwierdziła, że na rynku dostępne są wyłącznie brzydkie i nudne modele. Wtedy to właśnie zaprojektowała okulary, których oprawki miały przypominać maskę Harlequina i nazwała je harlequin glasses.

I choć na początku do wynalazku Schinasi podchodzono z rezerwą, to w latach 50. nastąpił na nie prawdziwy boom. Wszystko za sprawą Marilyn Monroe, która nosiła okulary kocie oczy jako bohaterka filmu „Jak poślubić milionera”. Do dziś model ten uwielbiają miłośniczki kobiecego stylu z nutą retro.

Marilyn Monroe w Jak poślubić milionera
Bettmann via Getty Images

Do jakiej twarzy okulary kocie oczy będą pasować najlepiej? Powinny po nie sięgnąć posiadaczki okrągłej lub trójkątnej twarzy. Dzięki takim oprawkom uzyskają efekt wysmuklenia.

Szukasz okularów przeciwsłonecznych, które zawsze będą modne? Sprawdź ich szeroki asortyment w eobuwie, gdzie czekają na Ciebie nie tylko wymienione wyżej fasony.

Dołącz do naszego newslettera i ...Odbierz 40 zł rabatu na pierwsze zakupy!