Co łączy Marka Rentona, granego przez Ewana McGregora bohatera filmu „Trainspotting” i argentyńskiego piłkarza Leo Messiego? Obydwaj mają w swoich garderobach buty adidas Samba. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obuwie to nie wyróżnia się niczym specjalnym, to jest to drugi najlepiej sprzedający się model w historii adidasa, a przy okazji – legenda, która na rynku obecna jest już od 70 lat.

Model ten powstał z myślą o piłkarzach mających trenować na oblodzonej powierzchni.

Buty adidas Samba – początki

Choć model adidas Samba powstał już w 1949 roku, to swoją dominującą pozycję zachował aż do… lat 90. XX wieku. Obuwie to miało początkowo służyć do gry na twardej i śliskiej nawierzchni. Wszystko za sprawą kauczukowej podeszwy, która zapewnia idealną przyczepność do pokrytego lodem boiska. Zastosowane zostało także wzmocnienie palców i ścięgna Achillesa. Cholewka samby w pierwszej wersji była wykonana z czarnej skóry (później model wyposażony został dodatkowo w zamszowe czubki), na której widniały – oczywiście – trzy białe paski.

Szybko okazało się, że dzięki gumowej podeszwie Samba będzie idealnym modelem do halowej odmiany piłki nożnej (więcej o tym, jakie buty na salę gimnastyczną wybrać, przeczytasz w innym moim artykule). Obuwie to długo było jedynym odpowiednim wyborem do uprawiania futsalu – to pozwoliło mu na utrzymywanie się na topie aż przez 40 lat.

Symbol „football casual”

Buty adidas Samba znalazły entuzjastów nie tylko wśród graczy w halową piłkę nożną, lecz także fanów tradycyjnej odmiany tego sportu – szczególnie na Wyspach Brytyjskich. W latach 70. i 80., obok adidas Gazelle (o którym przeczytasz w innym tekście na blogu), podbiły one ulice w Wielkiej Brytanii. Charakterystyczne trampki okraszone złotym napisem „Samba” obok trzech pasków adidasa, chętnie zakładali również przedstawiciele muzyki britpop, jak członkowie zespołów Blur czy Oasis.

Czy wiesz, że…?
Adidas Samba to drugie, po modelu Stan Smith, najlepiej sprzedające się obuwie w historii niemieckiej marki.

Adidas Samba dla Leo Messiego

Nie przekonałam Cię jeszcze, że adidas Samba to jedne z najważniejszych butów w historii europejskiego streetwearu? Niech wisienką na torcie będzie więc fakt, że w 2012 roku adidas w ramach kolekcji Legacy of Craftsmanship zaprojektował specjalne buty adidas Samba dla wielu swoich ambasadorów. Wśród nich znalazł się sam Lionel Messi. Jego personalizowana wersja kolorystyką nawiązuje do barw argentyńskiej flagi, a na cholewce – zamiast nazwy modelu – znalazło się nazwisko piłkarza. Niestety, buty te nie są dostępne dla każdego. Powstało ich tylko pięć par i wszystkie znajdują się w szafie zawodnika FC Barcelona.

Obecnie adidas Samba damskie i męskie dostępne są nie tylko w klasycznym czarnym odcieniu – szybko popularna stała się też biała wersja kolorystyczna. Szeroki wybór tego i innych modelów marki znajdziesz w eobuwie:

Buty adidas
449.00zł
Buty adidas
399.00zł
Buty adidas
379.00zł
Buty adidas
399.00zł
Buty adidas
599.00zł
Buty adidas
449.00zł279.00zł
Buty adidas
449.00zł259.00zł
Buty adidas
549.00zł
Buty adidas
399.00zł279.00zł
Buty adidas
499.00zł309.00zł
Buty adidas
449.00zł279.00zł
Buty adidas
249.00zł199.00zł

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.