W tym artykule:
Amortyzacja w butach do biegania – jakiej potrzebujesz?
Podczas biegania Twoje stawy poddawane są silnym przeciążeniom. Dlatego buty biegowe powinieneś wybierać również biorąc pod uwagę wymaganą amortyzację. Aby określić stopień amortyzacji, którego potrzebujesz, zwróć szczególną uwagę na kilka aspektów: nawierzchnię, swoją wagę, kilometraż, technikę biegu.
Nawierzchnia
Po im twardszych nawierzchniach biegasz, tym większa amortyzacja będzie Ci potrzebna. Jeśli biegasz po mieście, np. po asfalcie, chodnikach czy kostce brukowej, wszystkich nawierzchniach utwardzonych – wybierz buty o jak największym stopniu amortyzacji.
Jeśli biegasz po polnych albo leśnych drogach, ścieżkach szutrowych – czyli po mniej utwardzonym gruncie – nadal potrzebujesz amortyzacji, ale nie tak dużej jak do biegania w mieście.
Jeśli biegasz w terenie, po miękkich nawierzchniach, takich jak trawa, piasek, śnieg, błoto – potrzebujesz butów o względnie niskiej amortyzacji.
Waga biegacza
Waga biegacza jest tak ważna ze względu na siły, którym poddawane są nasze mięśnie i stawy podczas biegu. U biegaczy z większą masą ciała, przeciążenia te są znacznie wyższe, niż u biegaczy “lekkich”. Dlatego im więcej ważysz, tym bardziej amortyzowanych butów do biegania potrzebujesz. Producenci butów do biegania określają jako magiczną granicę 80 kg w przypadku mężczyzn, a 60 kg w przypadku kobiet.
Jerzy Skarżyński – trener, ambasador ASICS Bieganie to duża przyjemność, ale i obciążenie organizmu. Mimo że nie należę do ciężkich biegaczy (65-70kg), to większość jednostek treningowych wykonuję w butach z bardzo dużą amortyzacją – GEL-Nimbus 21. Może dzięki temu w wieku 63 lat wciąż mogę cieszyć się bieganiem?
Kilometraż
Naturalnie, im więcej kilometrów pokonujesz, tym bardziej powinieneś zwrócić uwagę na temat amortyzacji. Większa amortyzacja poprawi komfort biegu, dlatego jeśli biegasz powyżej 60 km tygodniowo, wybierz buty ze zwiększoną amortyzacją. Biegając 30-60 km w tygodniu wybierz buty ze średnią amortyzacją. Buty ze standardową, czyli względnie niską amortyzacją, będą wystarczające, jeśli biegasz mniej, niż 30 km w tygodniu.
Technika biegu
To w jaki sposób lądujesz w trakcie biegu ma istotne znaczenie w doborze odpowiedniego poziomu amortyzacji. Stopa naturalnie została wyposażona w “system amortyzacji” znajdujący się w śródstopiu, gdzie siła uderzenia jest skutecznie rozkładana. Jednak zdecydowana większość biegaczy początkujących, ale także średniozaawansowanych, biega lądując na pięcie. Oczywiście sama pięta nie zamortyzuje biegu. Wówczas potrzebna jest solidna porcja amortyzacji, która ochroni piętę przed stłuczeniem.
Zatem jeśli w czasie biegu lądujesz na piętę, przydadzą Ci się buty z większą amortyzacją. A jeśli biegasz lądując na śródstopiu lub palcach, nie potrzebujesz butów o tak dużym stopniu amortyzacji.
Autor tekstu: Jerzy Skarżyński
Maratończyk, z rekordem życiowym 2:11:42 (1986), 3-krotny medalista mistrzostw Polski w maratonie, wielokrotny reprezentant Polski oraz trener. Prawdopodobnie największy Autorytet Biegowy w Polsce, autor bestsellerowych poradników dla biegaczy. Ambasador ASICS.
Zobacz wybrane damskie buty do biegania w mieście, dostępne w ofercie eobuwie.pl:
Zobacz wybrane męskie buty do biegania w mieście, dostępne w ofercie eobuwie.pl:
Pełną ofertę butów do biegania znajdziesz na stronie eobuwie.pl: zobacz buty damskie i buty męskie.