Wszystko zaczęło się w 1966 roku, kiedy bracia James i Paul Van Doren wraz z dwójką innych wspólników tworzyli podwaliny dzisiejszej znanej na całym świecie marki butów – Vans. Początkowo specjalizowali się oni w produkcji gumy, która zainspirowała ich do stworzenia butów na solidnej podeszwie z tego tworzywa. Tak właśnie rozpoczyna się historia butów Vans Authentic, której szczegóły poznasz w tym artykule.

Przeczytaj poniższy tekst i poznaj historię butów tworzonych z pasji, które opanowały świat skateboardzistów i nie tylko.  

Początki marki, czyli 704 East Brodway i model #44

Dokładnie 16 marca 1966 roku w Anaheim w słonecznej Kalifornii – czyli mieście amerykańskich surferów i skaterów – bracia Van Doren otworzyli niewielki sklep pod nazwą ,,Van Doren Rubber Company”. Sklep oferował zaledwie 3 modele butów, a pierwszego dnia sprzedało się ich 12 par. Buty autorskiego projektu posiadały gumową podeszwę (w której wyrobie specjalizowała się marka). Co ciekawe, buty były produkowane od ręki – Ci którzy odwiedzili z rana manufakturę i złożyli zamówienie, po południu mogli odebrać swoje upragnione buty.

Czy wiesz, że…?
Krąży legenda, że panowie Van Doren nie mieli nawet czym wydawać klientom reszty, dlatego prosili, by wrócili oni po nią następnego dnia. Jak widać jednak vansy były tego warte!

Niedługo po tym niezwykle ważnym dla marki dniu, bracia Paul i Jim Van Doren stworzyli swój pierwszy kultowy model – Vans #44 Deck Shoe, które dziś znany jest pod nazwą Vans Authentic.

Ulubione buty amerykańskich skateboardzistów

Wbrew pozorom, Paul Van Doren nie planował stworzyć butów idealnych do jazdy na deskorolce. Wierzył on jedynie, że wyprodukowanie butów niedrogich, ale o najwyższej jakości wykonania, jest możliwe. Bracia chcieli tworzyć buty na miarę, które miały za zadanie wyprzeć klasyczne, eleganckie skórzane obuwie i pozwolić ludziom na styl z większa dozą luzu. Kluczowym elementem tego pomysłu od samego początku była masywna, gumowa podeszwa. To dzięki niej powstały buty o doskonałej przyczepności i w przystępnej cenie. Dopiero w latach 70. moda na jazdę na deskorolce czy BMX-ach opanowała kalifornijskie ulice, a ze względu właśnie na te cechy butów Vans Authentic, skaterzy wybrali je jako swój ulubiony model. W ten sposób vansy rozpromowały się w błyskawicznym tempie i zyskały miano ikonicznych.

Vans Authentic – cechy charakterystyczne 

Po czym rozpoznasz te popularne buty? To pierwszy model vansów, dlatego ich fason jest zdecydowanie najprostszy ze wszystkich flagowych modeli tej znanej marki. Vans Authentic – jak każde z vansów – mają grubą, gumową podeszwę oraz bawełnianą, niską cholewkę ze sznurowaniem. Od Vans Era odróżnia je brak wzmocnienia przy kostce, który zauważysz po braku dodatkowego szwu. Z kolei inny flagowy model – Vans Old Skool – ma charakterystyczny ,,pasek jazzowy”, symbol marki Vans, z boku cholewki, którego nie znajdziesz w modelu Vans Authentic.

Więcej na temat historii innego modelu – Vans Old Skool – przeczytasz w innym moim tekście.

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.