Czarny piątek, który podobnie jak Walentynki czy Halloween przywędrował do nas z USA, to niepowtarzalna okazja do zakupów w korzystnych cenach. W tym roku Black Friday przypada na 29 listopada, ale nie jest to jedyny dzień, w którym obowiązują ogromne promocje. Określenie Black Weekend czy Black Week to znak, że promocje trwają cały weekend, a nawet tydzień!

Dlaczego ten wyjątkowy pod względem zakupów dzień określono mianem „czarny” i czy warto w tym czasie przeglądnąć promocje? Dowiesz się, czytając dalej. Możesz też zobaczyć, jakie produkty obecnie objęte są promocją w sklepie:

black friday black week

Skąd się wzięła nazwa Black Friday?

Czarny piątek obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych dzień po Święcie Dziękczynienia, kiedy to Amerykanie jedzą faszerowanego indyka i pieczone ziemniaki. Zastanawiasz się, dlaczego akurat „czarny”? Na ten temat teorii jest kilka. Oto niektóre z nich:

  1. W latach 50. XX wieku, w piątek po Dniu Dziękczynienia, obywatele Ameryki masowo dzwonili do pracy, tłumacząc swoją nieobecność chorobą. Był to sposób, by przedłużyć weekend do czterech dni. Niektórzy w tym czasie rezygnowali nawet ze swoich posad.
  2. Nazwa Black Friday ma też wywodzić się z zapisów księgowych. Kiedyś wysoki wynik sprzedaży zapisywany był czarnym tuszem. Jeśli więc rachunki były czarne, oznaczało to, że przedsiębiorca dużo zarobił.
  3. Inna teoria głosi, że nazwa Black Friday ma związek ze slangiem policyjnym. Dla stróżów prawa ten dzień jest bowiem pełen pracy, gdyż muszą strzec tłumów ludzi pochłoniętych „gorączką zakupową”.
Kobieta z zakupami na Black Friday

Black Friday, Black Weekend i Black Week – o co właściwie chodzi?

Początkowo dniem największych promocji w USA był piątek. Szybko jednak Black Friday objął cały weekend, aż do końca niedzieli. W późniejszych latach sklepy internetowe, w poniedziałek − po szaleństwie na zakupach stacjonarnych, wprowadziły swoje cyber promocje. Stąd właśnie nazwa Cyber Monday.

Aktualnie granice między zakupami offline i online zacierają się, a większość sklepów decyduje się rozpocząć akcję w piątek, a zakończyć w niedzielę lub nawet przedłużyć ją, w myśl stwierdzenia Black Week.

Czy warto kupować w Black Friday?

W Czarny Piątek, sklepy oferują spore, czasem sięgające nawet 70% rabaty. To doskonała okazja, by sprawdzić, czy przypadkiem Twoja wymarzona rzecz nie jest aktualnie objęta promocją. Zastanawiasz się, w co warto zaopatrzyć się podczas Black Friday? Na naszym blogu znajdziesz artykuły o tym, jakie buty damskie, męskie i akcesoria (torebki, zegarki, paski) opłaca się kupić w tym czasie.

Pamiętaj również, że w Stanach Zjednoczonych, Czarny Piątek jest rozpoczęciem sezonu zakupów przedświątecznych. Duże obniżki cen są doskonałą okazją na zakupienie prezentów świątecznych dla dziewczyny, chłopaka czy członków rodziny.

Zakupy online przedświąteczne

Autor

Patrycja Stasiak

Regularnie śledzi trendy z wybiegów mody. Inspiruje się stylem Victorii Beckham i Carrie Bradshaw. W jej szafie królują szpilki i botki. Jej drugą pasją po modzie jest wizaż. Prywatnie wielbicielka natury i jazdy na rowerze.