W tym artykule:
Black tie dress code – jak wygląda? Zobacz przykłady!
Króluje na czerwonym dywanie, stawiają na niego gwiazdy na uroczystych galach i nierzadko towarzyszy brytyjskiej rodzinie królewskiej. Dress code black tie to esencja elegancji. Chociaż kojarzy się głównie z długą czarną suknią i smokingiem, daje zdecydowanie więcej stylizacyjnych możliwości. Podpowiemy Ci, jak stworzyć najlepszy damski i męski outfit zgodny z black tie.
Co wypada ubrać, a co nie, kiedy wybierasz się na przyjęcie, na którym obowiązuje dress code black tie? Dowiesz się w tym artykule!
Black tie – dress code (i to nie tylko czarny)
Dress code black tie to jeden z najbardziej formalnych i eleganckich stylów. Przywodzi na myśl szykowne bankiety, premiery operowe i wieczorne przyjęcia. Jest to drugi w kolejności najbardziej formalny strój, zaraz po white tie. Choć nazwa sugeruje czerń, absolutnie nie chodzi o to, żeby ubierać się tylko na ciemno. Białe suknie wieczorowe, granatowe garnitury i pozostałe eleganckie elementy ubioru w innych kolorach są dozwolone.
Mówi się, że black tie został zapoczątkowany w brytyjskich i amerykańskich elitach w XIX wieku. Przez lata ewoluował, ale zasada pozostaje niezmienna: jeśli na zaproszeniu widnieje „black tie”, Twoja stylizacja powinna być elegancka, formalna i zgodna z pewnymi zasadami, o których zaraz przeczytasz. Znaczenie ma każdy element garderoby – od butów aż po dodatki.
Black tie – na gale i wesela
Strój w stylu black tie towarzyszy uroczystym wydarzeniom, które odbywają się zazwyczaj wieczorem po godzinie 18.
- Bankiety charytatywne – często obowiązuje ścisły dress code, a black tie staje się idealnym wyborem na uroczystą kolację.
- Premiery filmowe lub teatralne – kiedy idziesz na premierę w wielkim stylu, dress code black tie jest często standardem. Wówczas królują smokingi, dopasowane suknie, klasyczne szpilki i wypastowane na błysk półbuty.
- Wesela – jeśli młoda para decyduje się na formalne wesele, często na zaproszeniu zobaczysz informację o obowiązkowym dress code black tie. Chociaż na przyjęciach ślubnych rządzi obecnie dress code cocktail, to jednak w niektórych przypadkach nadal respektuje się bardziej formalne outfity.
- Gale wręczenia nagród – słynne Oscary czy Złote Globy to standardowe przykłady, gdzie formalny dress code wiedzie prym. Długie szykowne suknie, smokingi i ciemne półbuty są charakterystyczne dla galowych wydarzeń.
W skrócie – szykowny styl black tie doskonale pasuje na formalne i eleganckie wydarzenia.
Może Ci się spodobać >>> Jakie buty na wesele wybrać? W tych 5 modelach przetańczysz całą noc
Black tie – damski
Zapierające dech w piersiach suknie, jedwabne rękawiczki, małe kopertówki… black tie pozwala każdej kobiecie poczuć się jak gwiazda Hollywood. Jakie są najczęstsze stylizacje zgodne z tym dress code?
- Długa suknia wieczorowa – najczęściej wybieraną opcją dla kobiet jest długa, elegancka suknia wieczorowa. Choć klasyczna czerń zawsze jest na czasie, nie oznacza to, że nie możesz zaszaleć z kolorami! Zwróć uwagę na granatowe, bordowe, srebrne i złote kreacje, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu.
- Suknia w wersji midi – zbyt krótkie sukienki nie pasują do black tie, ale te za kolano już tak. Szykowna suknia midi, elegancka torebka kuferek i klasyczne szpilki to zawsze doskonałe połączenie.
- Eleganckie buty – zawsze na obcasie, najlepiej klasyczne szpilki. Wybieraj neutralne kolory lub te, które dopełnią barwę sukni.
- Dodatki – biżuteria powinna być subtelna, ale efektowna. Wybierz kolczyki z diamentami lub złoty naszyjnik. Torebka? Zdecydowanie mała, typu kopertówka. Black tie uwielbia torebki do ręki, shopperki zostaw na inne okazje.
- Fryzura i makijaż – rządzą minimalistyczne upięcia lub eleganckie fale. Natomiast w makijażu zaakcentuj jedną partię, na przykład postaw na czerwone usta, ale delikatniejsze oko w stylu nude.
Jak wspomnieliśmy, kolorystyka wcale nie musi kręcić się wokół klasycznej czerni. Piękne złoto, zjawiskowe srebro, przykuwająca uwagę butelkowa zieleń… wybór jest duży. Unikaj jednak zbyt jaskrawych kolorów – neonowy różowy czy limonkowy odpadają. Pamiętaj też, że w black tie nie ma miejsca na zbyt wyzywające dekolty i bardzo krótkie sukienki.
Black tie – męski
Jak prawdziwy dżentelmen – właśnie tak wygląda pan ubrany zgodnie z dress code black tie. Jakie elementy garderoby to must have?
- Smoking – to podstawa męskiego black tie, solidny fundament. Klasyczny smoking składa się z marynarki zapinanej na jeden guzik, wykonanej z wysokiej jakości materiału, zazwyczaj czarnej.
- Koszula – najlepiej biała, z krytym zapięciem i mankietami na spinki.
- Mucha – najczęściej jest czarna, wykonana z jedwabiu lub aksamitu.
- Spodnie – zazwyczaj czarne, z delikatnym lampasem wzdłuż nogawki.
- Buty – w przypadku black tie obowiązkowe są lakierowane buty, w stylu oxford. Mogą być czarne, czasem w odcieniach ciemnego granatu. Stylowe półbuty męskie znajdziesz w ofercie eobuwie.pl.
- Dodatki – klasyczne spinki do mankietów i elegancki zegarek na skórzanym pasku… to detale, które sprawią, że Twoja stylizacja będzie niczym z czerwonego dywanu.
Męska stylizacja black tie to przede wszystkim szykowna prostota, elegancja i klasyka.
Może Ci się spodobać >>> Buty na imprezę: dla niej i dla niego. Co wybrać?
Czy black tie zawsze oznacza to samo?
Otóż nie! Coraz popularniejszy jest podział black tie na creative black tie i optional black tie. Ta pierwsza odmiana zachowuje tradycję dress code, ale pozwala wprowadzić nieco urozmaicenia w postaci cekinów, falbanek i kolorowych akcentów. Wszystko jednak w umiarze.
Przykład? Długa suknia cekinowa w srebrnym kolorze, czarne szpilki, czarna kopertówka i błyszczące cienie na oku. Do tego połyskująca klamra we włosach i usta w kolorze nude. Zwróć uwagę, że elegancja została zachowana, ale daleko tej stylizacji do zwykłej czerni.
A co charakteryzuje optional black tie? Nieco więcej swobody. U panów oznacza to, że zamiast smokingu, mogą włożyć formalny garnitur i zastąpić muszkę krawatem. Do tego skórzane buty i klasyczny zegarek.
Black tie – inspiracje prosto ze świata gwiazd
Przyjrzyj się stylizacjom z czerwonych dywanów i prestiżowych gal. Dostrzeżesz perfekcyjnie dobrane kreacje zarówno pań, jak i panów. Eleganckie, długie suknie wieczorowe o klasycznych krojach i smokingi podkreślające męską sylwetkę – to standard. Rządzą materiały premium, w tym aksamit, jedwab, szyfon, tiul i koronka.
Doskonałym przykładem jest gala Oscarów, gdzie aktorki wybierają stylizacje od największych projektantów mody, takich jak Dior, Valentino i Versace. Panowie z kolei błyszczą w smokingach od Toma Forda czy Hugo Bossa. Gwiazdy coraz częściej stawiają na creative black tie. Na gali Oscarów 2024 Gabrielle Union zdecydowała się na długą srebrną kreację z kolekcji Caroliny Herrery, a jej partner na smoking w awangardowym wydaniu.
Na black tie w nowoczesnej wersji zdecydowali się też aktor Taylor Zakhar w błękitnym garniturze oraz Liza Koshy w długiej czerwonej sukni, którą połączyła z minimalistycznymi dodatkami. Natomiast na stylizacje najbliższe klasycznemu black tie postawili Kirsten Dunst w jasnej sukni Gucci i Jesse Plemons w smokingu.
Jeśli chcesz skompletować modny i wygodny outfit black tie, nie zapomnij o eleganckich butach, biżuterii i torebkach z oferty eobuwie.pl!
—
Ikona wpisu: Photo by Stefania D’Alessandro/WireImage