W tym artykule:
Co to jest replika?
Zastanawiałeś się kiedyś, czym i czy w ogóle słowo ,,replika” różni się od zwyczajnej ,,podróbki”? O ile to drugie pojęcie przywodzi na myśl raczej negatywne skojarzenia, tak jednak replika niesie ze sobą zgoła inne znaczenie, które nie oznacza naruszania prawa poprzez tworzenie podobnych do oryginału butów czy ubrań.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie kryje się pod słowem replika, by móc nie tylko sprawnie nim operować, ale też odróżniać je od podróbek, przeczytaj poniższy tekst.
Pierwotne znaczenie słowa ,,replika”
Samo słowo replika z założenia oznacza powtórne wykonanie jakiegoś dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itd., zakładające możliwie wierne odtworzenie oryginału. W tym znaczeniu często wykonuje się repliki historycznych przedmiotów, np. w celach wystawowych. Replikę dzieła sztuki najczęściej wykonuje twórca oryginału lub przynajmniej powstaje ona w jego pracowni. Artyści, tworząc replikę, zmieniają czasem skalę, kompozycję czy technikę wykonania. Jest to jednak zupełnie inne pojęcie niż ,,falsyfikat”, które oznacza po prostu podrobienie jakiegoś dzieła.
Replika w świecie mody
Z pewnością każdy lub przynajmniej większość osób chciałaby być w posiadaniu najnowszych modeli butów, torebek czy ubrań od wiodących marek i projektantów, którzy oferują modę na najwyższym poziomie. Niestety, wysoka jakość wiąże się oczywiście z równie wysokim kosztem zakupu takich rzeczy. Stąd na rynku mody pojawia się wysoki popyt na projekty inspirowane tymi ze światowych wybiegów, jednak w znacznie niższej cenie. Odpowiedzią na tę potrzebę są zarówno legalnie działające sieciówki, które swoje kolekcje inspirują najnowszymi trendami z wybiegów, jak i repliki czy już nielegalne podróbki.
Replika a podróbka – jakie są różnice?
Czy słowa ,,podróbka” można używać zamiennie ze słowem ,,replika”? Zdecydowanie nie, ponieważ istnieje zdecydowana różnica pomiędzy tymi pojęciami.
Repliki to ponownie wykonane (niekiedy po upływie długiego czasu) modele danego produktu, który w przeszłości cieszył się dużą popularnością. Są one legalne i w pełni wartościowe, a produkują je najczęściej znane i powszechnie szanowane firmy.
Z kolei podróbki to produkty widocznie niższej jakości, które naśladują oryginał w mniej lub bardziej widoczny sposób. Nie da się nie zauważyć, że w ich produkcji wyróżniają się producenci z Chin, gdzie tworzenie podróbek różnego rodzaju produktów luksusowych to powszechna praktyka.
Pamiętaj, aby kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak np. eobuwie.pl, gdzie masz gwarancję oryginalności produktów!