Pranie butów w pralce to zawsze ryzyko. Przede wszystkim jest to utrata gwarancji. Są jednak inne zagrożenia, bo nawet najbardziej delikatne pranie może spowodować wiele problemów, z którymi nikt z nas nie chce się mierzyć. Dlatego właśnie ku przestrodze, powiem Ci dlaczego pranie butów w pralce to zły pomysł.

Generalnie zdanie ekspertów związanych z renowacją obuwia (nowoczesny szewc) jest jednoznaczne – buty po praniu w pralce mogą się poważnie zepsuć.

Ewidentnie widać, że jeden z kicksoholików wrzucił do pralki swoje Nike Flyknit Racer i wyprał je w temperaturze przypominającej wrzenie wulkanu. Materiał się zbiegł i ściągnął do siebie tak, że z butów wyszły malutkie banany. Sam prałem buty. Tak, każdy popełnia błędy. Ale ja miałem na tyle oleju w głowie, żeby ustawiać pralkę na najniższą możliwą temperaturę, nie odwirowywać i do tego prać je dość krótko. Na jednym z butów – akurat były to także nitki, tyle że Flyknit Lunar 1, odczułem i tak delikatne bananki.

Zrezygnowałem z tej sztuki, piorę ręcznie.

Podeszwa odklei się od cholewki

To chyba pierwsza wątpliwość, która dotyka każdego decydującego się na pranie butów w pralce. Co się stanie z podeszwą? Nic dobrego. Jeżeli nie rozklei się po pierwszym praniu, to niestety klej przy tak dużej ilości wody i ciepła zwyczajnie się osłabia. Niektóre kleje są naprawdę mocne i wytrzymują kilka prań, ale prędzej, czy później podeszwa odklei się od cholewki.

Czy wiesz, że …

Piorąc buty w pralce tracisz gwarancję na obuwie?

Cholewka może się skurczyć

Co z górą buta? Najlepszy tego przykład mamy na tytułowym zdjęciu. Wysoka temperatura w pralce spowodowała zniekształcenie i skurczenie cholewki. Nie wspominając już o cholewkach wykonanych z materiałów takich jak skóra naturalna, czy nubuk i zamsz, na które duże ilości wody i wysoka temperatura działają bardzo destrukcyjne. Od wypłukania koloru z butów po osłabienie struktury skóry, przez co później może mieć tendencje do pękania i nadmiernego zaginania się.

Odbarwianie kolorów

To chyba największy psikus, jaki może sprawić pranie butów w pralce. Wsadzimy białe buty z czerwonymi akcentami, a po skończonym praniu wyjmiemy śliczne różowiutkie. Domowy sposób na custom? Przed decyzją o praniu obuwia w pralce warto się dobrze zastanowić. Porównać to można do stania w ogromnej, gorącej ulewie przez ok. 1-2h, a do tego dochodzi jeszcze siła odśrodkowa, która działa na buty w bębnie podczas wirowania. Krótko mówiąc – to nic dobrego, zdecydowanie lepiej poddać buty gruntownemu czyszczeniu, dedykowanymi preparatami, z użyciem odpowiedniej ilości wody do danego materiału niż iść na łatwiznę.

To teraz już wiesz dlaczego nie prać butów w pralce?

Sprawdź ofertę akcesoriów do pielęgnacji obuwia klikając w ten link

Autor

Szczepan Radzki

Twórca treści, dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej i kontrastów. Autor bloga kolekcjonerbutow.pl, promował wiele inicjatyw związanych ze światem sneakersów oraz streetwearu. Zakochany w szeroko pojętej rekreacji i sporcie - wychowany na koszykówce. Uwielbia limitowane edycje nie tylko butów.