„Utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości” – to słowa Coco Chanel, które warto wziąć sobie do serca. Tak jak z dwoma ostatnimi z pewnością uporasz się sama, tak w kwestii obcasów – jak najbardziej mogę Ci pomóc! Chętnie udzielę Ci kilku praktycznych wskazówek, z których dowiesz, jak chodzić w szpilkach (oraz jak tego nie robić). Gotowa? Zapraszam do lektury!

Nauka chodzenia na wysokich obcasach bywa uciążliwa. Nie zniechęcaj się jednak za szybko. Czasem wystarczy zastosować się do paru prostych trików i… sukces gwarantowany!

Jak chodzić w szpilkach? To prostsze niż myślisz

Nim w ogóle zaczniesz przygodę ze szpilkami, odpowiednio się do niej przygotuj. Podstawa to właściwie dobrane buty. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, odsyłam do naszego artykułu: „Wygodne szpilki? To możliwe!”. Dla osób zaczynających dopiero romans z obcasami, polecam buty damskie z paskiem wokół kostki. Zapewnią Ci one większą stabilność na start, a tym samym ułatwią ćwiczenia. Wciąż masz obawy? Zdecyduj się na buty na nieco niższym obcasie (ok. 6-7 cm), w końcu „nie od razu Rzym zbudowano”.

Szpilki CAPRICE
249.00zł179.00zł
Szpilki CAPRICE
249.00zł179.00zł
Szpilki GINO ROSSI
449.00zł269.00zł
Szpilki GINO ROSSI
499.00zł299.00zł
Szpilki GINO ROSSI
329.00zł199.00zł
Szpilki EDEO
289.00zł
Szpilki EDEO
289.00zł
Szpilki LORIBLU
2,149.00zł1,719.00zł
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6895fab9778' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Czy wiesz, że…?
Chodząc na wysokim obcasie, trenujesz mięśnie Kegla, tj. dna miednicy. Pełnią one wiele ważnych funkcji, m.in. wpływają na poziom doznań seksualnych.

Kiedy możesz już odhaczyć wybór odpowiednich butów, weź głęboki oddech i… podejmij wyzwanie.

Krok 1: prawidłowa postawa ciała

Chodzenie na szpilkach to kwintesencja kobiecości, toteż pamiętaj, aby się nie garbić. Wyprostuj plecy, ściągnij brzuch i łopatki, oraz, za radą Coco Chanel – unieś wysoko głowę. Napnij ciało, starając się je utrzymać w jednej linii.

Porada eksperta
By zweryfikować poprawność postawy podczas chodzenia na obcasach, wykorzystaj do treningu lustro.

Gotowa? Przejdźmy więc do kroku następnego.

Krok 2: Długość kroku

Pamiętaj, małymi krokami, wbrew pozorom, szybciej dojdziesz do celu. Dopasuj wielkość kroku do możliwości i preferencji. Nie goń, gdy nikt Cię nie goni.

Krok 3: Kolana to podstawa

Nie mogą być przeprostowane, tj. wygięte do tyłu, ani zanadto ugięte. Miej świadomość, że są one dość mocno obciążone podczas chodzenia na szpilkach. Postaraj się zachować naturalność, trzymaj nogi blisko siebie, a palce kieruj do przodu.

jak chodzić w szpilkach
Wygodne cieliste szpilki do chodzenia znajdziesz w sklepie eobuwie.pl

Krok 4: idź po liniach

Wyobraź sobie, że masz przed sobą dwie równoległe linie (jeśli ułatwi Ci to zadanie, narysuj je kredą na podłodze). Niech każda ze stóp trzyma się swojego toru. Nie krzyżuj nóg, jak robią to modelki, ich chód jest wyuczony i niepraktyczny w codziennym zastosowaniu. Niekorzystnie wygląda również zbyt mocne wypychanie bioder na boki.

Krok 5: Ciężar ciała

Rozłóż go równomiernie na całej stopie. Wpierw postaw piętę, a później delikatnie przestaw ciężar ciała na palce. Postaraj się zachować przy tym maksymalną swobodę. I, co bardzo ważne, nie patrz pod nogi!

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6895fac3767' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Praktyka czyni mistrza

Jak nauczyć się chodzić na szpilkach? Wyłącznie poprzez ćwiczenia. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Załóż wysokie obcasy i pójdź w nich do pobliskiego supermarketu lub odwiedź sąsiadkę. Miarowo wydłużaj sobie dystans i zwiększaj wysokość obcasa. Jeśli brak Ci motywacji, pamiętaj, że szpilki doskonale modelują postawę i optycznie wydłużają nogi. Może z czasem powtórzysz za Victorią Beckham – „nie mogę się skoncentrować w płaskich butach”.

Trenuj z mamą bądź przyjaciółkami, oglądaj wideoporadniki i anty-wideoporadniki, a już wkrótce będziesz oglądać świat z perspektywy wysokich obcasów. Dla przykładu zobacz, jakich rad udziela polska ekspertka ślubna Izabela Janachowska:

Jak nauczyć się chodzić na szpilkach? Rady Izabeli Janachowskiej.

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.