Najpopularniejsze klapki na świecie, czyli birkenstocki, to ponadczasowe buty na lato, które co roku goszczą na stopach wielu z nas. Jeżeli nosisz je jednak praktycznie non stop, a chcesz by posłużyły Ci przynajmniej kilka sezonów, warto pamiętać o regularnym dbaniu o ich kondycję. Zastanawiasz się zatem, jak czyścić birkenstocki? Niezbędne informacje znajdziesz w tekście poniżej.

Korkowa podeszwa oraz skórzane paski – to części składowe klapków marki Birkenstock, o które warto zadbać poprzez regularne czyszczenie.

Birkenstocki – najczęstsze zabrudzenia 

Zwróćmy najpierw uwagę, jakie zabrudzenia najczęściej powstają na birkenstockach. Moje doświadczenie z tymi butami wskazuje głównie na:

  • sól – choć nie są noszone w zimie, to jednak okolice słonych mórz i oceanów robią swoje i birkeny często pokrywają się solnym nalotem w czasie urlopów;
  • kurz – noszone po mieście mogą najzwyczajniej w świecie się zakurzyć;
  • zacieki – birkenstocki mogą zamoczyć się zarówno na plaży, jak i po prostu noszone w czasie niespodziewanego letniego deszczu. Bywa, że prowadzi to do powstawania na nich zacieków, zarówno na wewnętrznej wkładce jak i skórzanych paskach;
  • tłusty osad – kiedy w trakcie urlopu spryskałam nogi sprayem na komary, część mgiełki osiadła na birkenstockach, tworząc właśnie tłusty osad.

Jak czyścić birkenstocki? Krok 1. Skórzana część buta

Zacznijmy zatem od kwestii czyszczenia skórzanej części klapków marki Birkenstock, czyli pasków, które mają za zadanie utrzymywać je na stopie. Bez względu na model butów tej marki, mogą być one wykonane ze skóry naturalnej licowej, zamszowej, lakierowanej lub nubuku. O czyszczeniu tego typu materiałów, wykorzystywanych do produkcji butów, mamy już na blogu osobne artykuły, które dogłębnie analizują temat:

Postępuj zgodnie ze wskazówkami w tych artykułach, a z pewnością uda Ci się poprawić wygląd Twoich birkenów. Pamiętaj też, że impregnacja przed rozpoczynającym się sezonem i czasem użytkowania tych butów to również świetny pomysł na przedłużenie ich przydatności. 

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6b002cead28' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Jak czyścić birkenstocki? Krok 2. Korkowa podeszwa 

Czy zdarzyło Ci się czyścić buty wykonane z korka? Prawdopodobnie nie. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ten materiał rzadko wykorzystywany jest do produkcji butów. Niemniej jednak, znakiem rozpoznawczym birkenów jest właśnie korkowa podeszwa. Co należy więc zrobić, żeby wyczyścić korkową podeszwę? 

  1. Posiadać czystą ściereczkę, najlepiej bawełnianą (ewentualnie zużytą szczoteczkę do zębów)
  2. Zaopatrzyć się w łagodne mydło lub roztwór do czyszczenia (z umiarkowanym PH)
  3. Delikatnie zmyć materiał
  4. Usunąć nadmiar płynu i osuszyć korek czystą ścierką
  5. Pozwolić butom wyschnąć w cieniu

Proste, prawda?

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6b002cf0788' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.