W tym artykule:
Jak nauczyć dziecko wiązać buty? To prostsze niż myślisz!
Wiązanie sznurówek to poważne wyzwanie dla malucha. Jak nauczyć dziecko wiązać buty w prosty i łatwy do zapamiętania sposób? Jedynie poprzez zabawę! Do udziału w artykule zaprosiliśmy znaną fizjoterapeutkę dziecięcą @mama.fizjoterapeutka, która podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Sprawdź, jak zamienić naukę w przyjemność dla malucha i rodziców!
Choć nauka zawsze wymaga cierpliwości, istnieją sposoby, dzięki którym szybko nauczysz dziecko wiązać buty. Co radzi Ewa Kowalczyk?
[Jak nauczyć dziecko wiązać buty?]: ćwiczenia motoryki
Przygotowania do nauki wiązania butów możemy zacząć od zaproponowania dziecku zabawek, które ćwiczą motorykę małą, np. przeplatanek (od około 3 roku życia). Najlepiej, żeby nauka wiązania butów przebiegała etapowo: na początek uczymy dziecko chwytu sznurówek, rozwiązywania supełka, następnie wykonywania supełka, a następnie pętli. Można skorzystać przy tych ćwiczeniach z plansz ze sznurówkami.
Jeśli nie macie w domu plansz, możecie samodzielnie wykonać tekturowy model. Maluch łatwiej się skupi, gdy nie będzie miał buta na sobie, a ponadto już samo przygotowanie szablonu sprawi mu dużą frajdę, a tym samym zachęci do treningów.
Jak przygotować taki model? To proste! Wykonajcie go wspólnie, odrysowując na kartonie spód zwykłego buta. Lepiej, aby należał on do mamy, taty lub starszego rodzeństwa – im większy wykrój, tym prościej coś na nim zademonstrować. Wytnijcie szablon po zarysowanym wcześniej obrysie i poróbcie w nim dziurki (dziurkaczem bądź nożyczkami). Wplećcie sznurówki (wstążeczki) w otwory i… do dzieła! Aby ułatwić maluchowi zachowanie właściwej kolejności, warto użyć dwóch różnokolorowych sznureczków.
[Jak nauczyć dziecko wiązać buty?]: wierszyk
Najłatwiej nauczyć dziecko wiązać buty poprzez zabawę. W procesie uczenia warto korzystać z lubianych przez dzieci wierszyków i porównań (np. pętle jak uszy królika) oraz kolorowych sznurówek, np. w ulubionych kolorach dziecka.
Nauka wiązania butów: metoda na króliczka
Dużą skutecznością cieszy się metoda na króliczka, którą możesz pamiętać z własnego dzieciństwa. Jest ona nie tylko prosta, ale i atrakcyjna fabularnie. Punkt po punkcie wytłumaczę Ci, na czym dokładnie polega. A więc:
- zrób supeł, tj. głowę króliczka,
- każdy z końców sznurówki złóż w „uszko królika”,
- skrzyżuj uszka tak, aby utworzyły literę X,
- przełóż dolne uszko przez górne,
- pociągnij oba uszka i… bucik zasznurowany!
Aby ułatwić maluchowi zrozumienie metody, poszukajcie wesołych filmików instruktażowych i nie zniechęcajcie się w ćwiczeniach.
Nauka wiązania butów: metoda na wiewiórkę
Wśród popularnych wierszyków związanych z nauką wiązania butów dużą popularnością cieszy się ten o wiewiórce:
- w lesie rósł stary dąb – zawiąż supeł, tj. korzeń drzewa,
- miał rozłożyste konary – jedną sznurówką zrób pętelkę (podobną do króliczego uszka),
- wiewiórka okrąża drzewko – drugą sznurówką (wiewiórką) okrąż pętelkę (drzewko),
- zwierzątko wpada do norki i wyskakuje z drugiej strony drzewa – przełóż sznurówkę pod pętelką (wymagana zmiana rąk), zaciągnij i gotowe!
[Jak nauczyć dziecko wiązać buty?] odpowiedni wiek
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki wiązania butów? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z pomocą przychodzi nasza ekspertka Ewa Kowalczyk:
Naukę wiązania butów można zacząć około czwartego-szóstego roku życia, pamiętając o tym, że każde dziecko rozwija się indywidualnie.
O tym, czy dziecko nauczy się sznurować buty, nie decyduje sam wiek, ale umiejętności: rozróżniania stron, rozumienia relacji przestrzennych oraz odpowiednio sprawne dłonie.
Wiesz już, jak krok po kroku nauczyć dziecko wiązać buty? Ewa Kowalczyk podpowiada nam również, jak dobrać odpowiedni rozmiar i prawidłowo mierzyć stopę dziecka.