Wiązanie sznurowadeł to nie lada wyzwanie dla malucha. I choć technik jest wiele, nie każda skuteczna. Nie trać jednak nadziei po kilku (a nawet kilkudziesięciu) nieudanych próbach, bo już spieszę Ci z pomocą. Nauka wiązania butów nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Ba, przy odrobinie fantazji będzie to doskonała zabawa dla Was dwojga!  

Nauka, jak wiadomo, wymaga cierpliwości. Istnieją wszakże triki, które pozwalają ją usprawnić. Jak szybko nauczyć dziecko wiązać sznurówki? Są na to sposoby!

Wiązanie butów dla dzieci. Od nitki do kłębka

Nim rozpoczniecie naukę wiązania sznurowadeł na „żywym obiekcie”, warto wpierw poćwiczyć na tekturkowym modelu. Maluch łatwiej się skupi, kiedy nie będzie miał buta na sobie. A ponadto już samo przygotowanie szablonu sprawi mu dużą frajdę, a tym samym zachęci do treningów.

Jak przygotować taki model? To proste! Wykonajcie go wspólnie, odrysowując na kartonie spód zwykłego buta. Lepiej, aby należał on do mamy, taty lub starszego rodzeństwa, niż do szkraba. Im większy wykrój, tym prościej coś na nim zademonstrować. Wytnijcie szablon po zarysowanym wcześniej obrysie i poróbcie w nim dziurki – dziurkaczem bądź nożyczkami. Wplećcie sznurówki (wstążeczki) w otwory i… do dzieła! Aby ułatwić maluchowi zachowanie właściwej kolejności, warto użyć dwóch różnokolorowych sznureczków, tak, jak na zdjęciu poniżej.

szablon buta

Porada eksperta
Aby uprzyjemnić naukę wiązania butów dla dzieci, pokolorujcie i/lub ozdóbcie wycięty z tektury but. Możecie to zrobić używając naklejek lub kolorowych pomponów.

Bo liczy się technika! Proste i sprawdzone metody wiązania

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki? Odwołaj się do jego wyobraźni!

Metoda na króliczka

Dużą skutecznością cieszy się metoda na króliczka. Jest ona nie tylko prosta, ale i atrakcyjna fabularnie. Punkt po punkcie wytłumaczę Ci, na czym dokładnie polega. A więc:

 • zrób supeł, tj. głowę króliczka,
 • każdy z końców sznurówki złóż w „uszko królika”,
wiązanie butów
 • skrzyżuj uszka tak, aby utworzyły literę X,
 • przełóż dolne uszko przez górne,
 • pociągnij oba uszka i… bucik zasznurowany!

Zrozumiem techniki ułatwi Ci obejrzenie poniższego filmiku. Polecam seans wspólnie ze szkrabem!

Metoda na wiewiórkę

Królicze uszka zawiodły i wciąż głowisz się, jak nauczyć dziecko wiązać buty? Wierszyk o psotnej wiewióreczce to kolejna z moich propozycji. A było to tak:

 • w lesie rósł stary dąb – zawiąż supeł, tj. korzeń drzewa,
 • miał rozłożyste konary – jedną sznurówką zrób pętelkę (podobną do króliczego uszka),
 • wiewiórka okrąża drzewko – drugą sznurówką (wiewiórką) okrąż pętelkę (drzewko),
 • zwierzątko wpada do norki i wyskakuje z drugiej strony drzewa – przełóż sznurówkę pod pętelką (wymagana zmiana rąk), zaciągnij i… gotowe!
jak nauczyć dziecko wiązać buty
Ucząc dziecko wiązać buty odwołaj się do jego wyobraźni

Wiązanie butów w przedszkolu

Co innego wiązanie butów w domu, a co innego w przedszkolu. Wśród wesołego grona rówieśników trudno o koncentrację, warto więc wziąć się na sposób. Jak nauczyć dziecko sznurować buty, by zajęło mu to tylko kilka sekund i nie wymagało skupienia? To prostsze niż myślisz!

 • Wsadź obie końcówki sznurówek do oczek, z których wychodzą − powstaną uszka,
 • zawiąż uszka w dwa supełki i… to już wszystko!

By mieć pewność, że dobrze zrozumiałeś proponowaną przeze mnie technikę, obejrzyj poniższe nagranie:

Wiesz już, jak nauczyć dziecko sznurować buty, jednak wciąż masz wiele obuwniczych pytań i wątpliwości? Szereg praktycznych porad znajdziesz na naszym blogu. Samych zaś butów dla maluchów – wiązanych i na rzepy – szukaj w sklepie internetowym eobuwie.pl.

A tak swoją drogą, chciałabym Cię zachęcić do modowych duetów rodzinnych. Co powiecie na wspólną stylizację, złożoną z identycznych par butów? Wskoczcie TUTAJ i chwytajcie inspirację!

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.