W 1976 roku branżowy magazyn „Runner’s World” określił buty New Balance – a konkretniej model 320 – mianem najlepszego obuwia do biegania. Od tamtego czasu minęło wiele lat, a amatorzy joggingu wciąż chętnie wybierają buty tej marki. Jak dobrać właściwy model? Wystarczy sprawdzić oznaczenia butów New Balance.

Co kryje się za tajemniczymi numerami i literami, którymi oznaczane jest obuwie biegowe tej marki? Sprawdź mój krótki przewodnik.

New Balance – oznaczenia modeli ze względu na płeć i przeznaczenie

Zacznijmy od liter, które jako pierwsze widnieją w nazwach modeli tego obuwia. Tutaj jest to dość intuicyjne. W oznacza buty dla kobiet (od angielskiego women), M – dla mężczyzn (men), zaś K – dla dzieci (kids).

Nazwy niektórych modeli zaczynają się jednak od dwóch liter – np. WR czy MT. W tych przypadkach litera R to tzw. buty roadowe, czyli startowe. Są one polecane biegaczom, którzy regularnie startują w zawodach, zależy im na szybkim bieganiu i prezentują raczej zaawansowany poziom. Są one lekkie i nie zapewniają wysokiej amortyzacji. Z kolei T oznacza buty trailowe – przeznaczone do biegania w terenie, charakteryzujące się lepszą amortyzacją wstrząsów.

Porada eksperta
Wybierając buty do biegania, zwróć szczególną uwagę na ich rozmiar. Właściwy komfort zapewni obuwie, które będzie o 0,5-1 cm dłuższe niż Twoja standardowa długość wkładki.

Buty do biegania New Balance – co oznaczają numery?

Kolejny etap rozwikłania zagadki to liczby widoczne w nazwie modelu butów New Balance. Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie ostatnie. One bowiem informują o profilu buta.

  • Końcówka 60 oznacza buty stabilizujące. To obuwie przeznaczone dla posiadaczy stopy pronującej (więcej na temat rodzajów stóp biegaczy przeczytasz w innym moim artykule). Wzmacniają środkową część stopy i zapewniają dobrą amortyzację.
  • Końcówka 70 jest zarezerwowana dla butów o lekkiej stabilizacji. Zapewnią mniejszą amortyzację, a większą prędkość i dynamikę ruchów, jednocześnie dbając o minimalną stabilizację.
  • Końcówka 80 cechuje buty neutralne. To obuwie dla długodystansowców, którzy potrzebują skutecznego łagodzenia wstrząsów. Są to więc standardowe buty do biegania.
  • Końcówka 90 oznacza buty lekkie, neutralne. Jak wskazuje sam producent, jest to obuwie zaprojektowane dla biegaczy, których celem jest czas poniżej 3 godzin w maratonie. Mają one więc zapewnić szybkość i lekkość poruszania się.
  • Końcówka 10 to dodatkowe oznaczenie wspomnianych już wcześniej butów trailowych, zaś 00 – obuwia startowego.

Kolor i generacja buta

To już prawie finał – pora przejść do ostatniej części oznaczenia butów New Balance. Precyzują one kolor oraz wersję danego modelu. Kolory zazwyczaj oznaczane są skrótami – np. B będzie oznaczał niebieski (od blue), a GY – szaro-żółty (grey-yellow) itp. Z kolei cyfry podane na samym końcu zazwyczaj odpowiadają za generację obuwia. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie:

Buty New Balance W680LP6

Model W680LP6 oznacza, że jest to but damski, neutralny, niezbyt zaawansowany technologicznie, w jasnofioletowym kolorze (light purple) i jest to model 6. generacji.

Buty New Balance modele lifestylowe

Opisywana marka, choć znana przede wszystkim z butów do biegania, ma w ofercie również modele lifestylowe, przeznaczone do chodzenia na co dzień. Są one identyfikowane za pomocą trzech cyfr. To już wyłącznie oznaczenia producenta i powyższe rozważania nie mają w tym przypadku zastosowania.

Skoro wiesz już, co stoi za tajemniczymi cyframi i literami w nazwach butów New Balance, nie pozostaje nic innego jak dopasować obuwie do biegania tej marki do własnych potrzeb! Jeśli jednak wybrany model ich nie spełni, w eobuwie masz 30 dni na dokonanie darmowego zwrotu.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.