Myślałem, że nigdy nie będę w sytuacji, w której będę zastanawiał się jak wyczyścić plamy ropy z butów. Niestety ten przykry incydent spowodował, że musiałem szukać rozwiązania. To wcale nie było oczywiste, bo model, na którym pojawiły się zabrudzenia wykonany jest z trudnego do doczyszczenia nubuku.

Nie wiem czy problem dotyczy też Ciebie, ale mi kiedyś pociekło z węża na stacji benzynowej. Pech chciał, że pokapało ropą na stare, ale bardzo przeze mnie lubiane Jordan 3 Stealth. Kropek i zabrudzeń zrobiło się sporo.

Poszperałem, popytałem, kaplica. Doczyszczenie takich plam z tłustej przecież ropy, graniczy z cudem. Przepowiadano mi pogrzeb buta, którego po pierwsze lubię, po drugie jest dla mnie wygodny, po trzecie pasuje prawie do wszystkiego. Szykowałem trumnę. No bo jak wyczyścić buty z ropy?

Zobacz: akcesoria do czyszczenia butów w eobuwie.pl!
Zobacz: akcesoria do czyszczenia butów w eobuwie.pl!

Usuwanie ropy okazało się prostsze niż się wydawało

Ale skoro mam pacjenta pochować, skoro mam zakopać go w ziemi, to dlaczego nie spróbować czegokolwiek? Nie chciałem jednak podejmować zbyt dużego ryzyka, bo but jednak mimo plam, nadawał się do czegoś tam. Niech to będzie nawet wynoszenie śmieci i porządki w piwnicy.

Zobacz: akcesoria do czyszczenia butów w eobuwie.pl!
Zobacz: akcesoria do czyszczenia butów w eobuwie.pl!

W ruch poszedł środek do czyszczenia od Crep Protect.

Proste jak drut, popsikałem, wytarłem i … plam nie ma. Zabrudzenia nie były oczywiście jakieś mega wielkie, ale plamek zrobiło się sporo, co widać na zdjęciu. Przeczekały też na bucie dość długo – bo około 3 tygodni.

Nie wiem czy to ze względu na to, że materiał na Stealth to nubuk i powinien być niemożliwy do usunięcia. cieszę się, że się myliłem, bo mam buta, który wygląda po prostu … czysto.

Porada eksperta

Warto posiadać w domu kilka dobrych środków do pielęgnacji obuwia, w tym impregnat, a także szampon lub uniwersalny płyn do czyszczenia butów.

I nie wiem też, czy w ten sam sposób nie zadziałałbym Creep lub Jason Mark, nie wiem, bo nie miałem w domu ani jednego, ani drugiego. Nie wiem też, czy nie zadziałałoby podobnie mydło z letnią wodą. Nie zmienia to jednak faktu, że wyczyściłem i jest super 🙂

Autor

Szczepan Radzki

Twórca treści, dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej i kontrastów. Autor bloga kolekcjonerbutow.pl, promował wiele inicjatyw związanych ze światem sneakersów oraz streetwearu. Zakochany w szeroko pojętej rekreacji i sporcie - wychowany na koszykówce. Uwielbia limitowane edycje nie tylko butów.