Rzepy – jak każdy rodzaj zapięcia – posiadają wady i zalety. Co świadczy na ich korzyć: są funkcjonalne (szczególnie dla szkrabów!), proste w użyciu, a i wyjątkowo modne. Jednak, nad czym wielu ubolewa, często się brudzą. Wnioskuję, że skoro tu trafiłeś, wiesz, w czym tkwi problem. Ale… nie bój nic, pomogę Ci go rozwiązać. Sprawdź, jak wyczyścić rzepy w pół minuty!

Rzepy w Twoich ulubionych sneakersach przestały się „kleić”? Wierz mi – jeszcze nic straconego!

Jak czyścić rzepy, a może… jak się od tego ustrzec?

Nim napiszę o sposobach czyszczenia rzepów, udzielę Ci cennej wskazówki. Aby na przyszłość uniknąć podobnego zmartwienia, staraj się zawsze złączać paski ze sobą. Niezależnie od tego, czy buty stoją w przedpokoju czy zimują w garderobie – spinaj rzepy, by nie przedostał się do nich kurz czy nie przykleiła zbłąkana niteczka. To niewielki wysiłek, z którego jest wielka korzyść!

Czy wiesz, że…?
Rzep to wynalazek szwajcarskiego chemika Georga de Mestrala. Zmyślny mężczyzna wpadł na pomysł tuż po tym, jak pękł zamek w wieczorowej sukni jego żony. Nie zaprzeczysz – prawdziwy dżentelmen!

buty na rzepy
Pamiętaj, aby buty na rzepy pozostawały zapięte.

Jak oczyścić rzepy? Proste triki

Po ptokach – powiadasz − rzepy już są brudne. Nic się nie martw, istnieją bowiem sposoby, aby je wyczyścić. Pozwól, że przedstawię Ci je w dwóch punktach:

  • Skoncentruj wpierw uwagę na szorstkiej stronie rzepa. Zapewne widnieją na niej pyłki, włosy czy kłaczki. Do ich usunięcia przyda Ci się grzebień z blisko rozstawionymi zębami lub szczotka o twardym włosiu. A teraz: precyzyjnie sczesz zalegające zanieczyszczenia. Pomogło? Jeśli wciąż coś zalega pomiędzy haczykami, wykorzystaj pęsetę.

Porada eksperta
Aby ułatwić sobie wyczesywanie, skrop rzep niewielką ilością wody, lub zamocz w niej szczotkę.

  • Przejdźmy do drugiej strony medalu, tj. miękkiej strony rzepa. Zazwyczaj – na szczęście − mniej przyciąga ona zabrudzenia. Do jej wyczyszczenia niezbędna Ci będzie… zwykła taśma klejąca. Nalep ją na rzep, dociśnij i oderwij. Wszystkie brudy powinny odejść razem z taśmą.
czyszczenie rzepów
Czyszczenie rzepów jest dziecinnie proste..

Wyjście awaryjne

Jeśli zaś powyższe sposoby zawiodły (w co wątpię, ale nie wykluczam), nie załamuj rąk. Nie musisz bowiem od razu rozstawać się z butami. Ba, zawsze możesz udać się po pomoc do sprawdzonego szewca. Wymieni on rzepy na nowe – w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – i po problemie.

Rzepy wyczyszczone? Zapraszam więc do artykułu mojej redakcyjnej koleżanki, z którego dowiesz się, dlaczego warto nosić obuwie na rzepy, oraz w jakich stylizacjach będą prezentować się rewelacyjnie.

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.