Rzepy – jak każdy rodzaj zapięcia – posiadają wady i zalety. Co świadczy na ich korzyć: są funkcjonalne (szczególnie dla szkrabów!), proste w użyciu, a i wyjątkowo modne. Jednak, nad czym wielu ubolewa, często się brudzą. Wnioskuję, że skoro tu trafiłeś, wiesz, w czym tkwi problem. Ale… nie bój nic, pomogę Ci go rozwiązać. Sprawdź, jak wyczyścić rzepy w pół minuty!

Rzepy w Twoich ulubionych sneakersach przestały się „kleić”? Wierz mi – jeszcze nic straconego!

Jak czyścić rzepy, a może… jak się od tego ustrzec?

Nim napiszę o sposobach czyszczenia rzepów, udzielę Ci cennej wskazówki. Aby na przyszłość uniknąć podobnego zmartwienia, staraj się zawsze złączać paski ze sobą. Niezależnie od tego, czy buty stoją w przedpokoju czy zimują w garderobie – spinaj rzepy, by nie przedostał się do nich kurz czy nie przykleiła zbłąkana niteczka. To niewielki wysiłek, z którego jest wielka korzyść!

Czy wiesz, że…?
Rzep to wynalazek szwajcarskiego chemika Georga de Mestrala. Zmyślny mężczyzna wpadł na pomysł tuż po tym, jak pękł zamek w wieczorowej sukni jego żony. Nie zaprzeczysz – prawdziwy dżentelmen!

buty na rzepy
Pamiętaj, aby buty na rzepy pozostawały zapięte.

Jak oczyścić rzepy? Proste triki

Po ptokach – powiadasz − rzepy już są brudne. Nic się nie martw, istnieją bowiem sposoby, aby je wyczyścić. Pozwól, że przedstawię Ci je w dwóch punktach:

  • Skoncentruj wpierw uwagę na szorstkiej stronie rzepa. Zapewne widnieją na niej pyłki, włosy czy kłaczki. Do ich usunięcia przyda Ci się grzebień z blisko rozstawionymi zębami lub szczotka o twardym włosiu. A teraz: precyzyjnie sczesz zalegające zanieczyszczenia. Pomogło? Jeśli wciąż coś zalega pomiędzy haczykami, wykorzystaj pęsetę.

Porada eksperta
Aby ułatwić sobie wyczesywanie, skrop rzep niewielką ilością wody, lub zamocz w niej szczotkę.

  • Przejdźmy do drugiej strony medalu, tj. miękkiej strony rzepa. Zazwyczaj – na szczęście − mniej przyciąga ona zabrudzenia. Do jej wyczyszczenia niezbędna Ci będzie… zwykła taśma klejąca. Nalep ją na rzep, dociśnij i oderwij. Wszystkie brudy powinny odejść razem z taśmą.
czyszczenie rzepów
Czyszczenie rzepów jest dziecinnie proste..

Wyjście awaryjne

Jeśli zaś powyższe sposoby zawiodły (w co wątpię, ale nie wykluczam), nie załamuj rąk. Nie musisz bowiem od razu rozstawać się z butami. Ba, zawsze możesz udać się po pomoc do sprawdzonego szewca. Wymieni on rzepy na nowe – w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – i po problemie.

Rzepy wyczyszczone? Zapraszam więc do artykułu mojej redakcyjnej koleżanki, z którego dowiesz się, dlaczego warto nosić obuwie na rzepy, oraz w jakich stylizacjach będą prezentować się rewelacyjnie.

Buty adidas
549.00zł
Buty adidas
339.00zł
Buty adidas
399.00zł
Buty PUMA
479.99zł
Buty adidas
249.00zł
Buty Reebok
379.00zł
Buty MERRELL
349.00zł229.00zł
Buty Reebok
199.00zł
Buty Reebok
199.00zł159.00zł

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.