Idę o zakład, że w szafie masz przynajmniej jedną parę butów skórzanych. Nosisz je przez cały rok, zasadne zatem staje się pytanie: jak wyczyścić skórzane buty? Łatwo wpaść w pułapkę i przegapić odpowiedni moment – w końcu przy codziennym użytkowaniu obuwie brudzi się niemal niezauważalnie. A przecież każdy chce mieć buty takie, jak w momencie zakupu!
Zobacz, jak i czym w bezpieczny sposób wyczyścić buty z klasycznej i jasnej skóry – zarówno na zewnątrz, jak i w środku.
Jak czyścić buty ze skóry – uniwersalne metody
Czyszczenie skórzanych butów wymaga regularności, ale też znajomości pewnych zasad i metod. W przypadku czyszczenia butów ze skóry w klasycznych kolorach, świetnie sprawdzą się tradycyjne metody, do których wykorzystasz produkty zwykle znajdujące się w każdym domu.
Zacznij od metody najprostszej: przy pomocy szczotki omieć buty. Następnie zamocz ścierkę w wodzie z mydłem, wyciśnij ją i przetrzyj buty w miejscach zabrudzeń. Ścierką zamoczoną w samej wodzie usuń resztki mieszanki z mydłem z powierzchni butów i pozostaw je do wyschnięcia.
Porada eksperta
Do czyszczenia skórzanych butów najlepiej sprawdzi się flanelowa ścierka – jej włókna są najdelikatniejsze dla skórzanej powierzchni, więc ich nie zrysujesz.
Jeśli chcesz mieć pewność, że odpowiednio dbasz o skórzane buty, do ich czyszczenia wybierz jeden ze specjalnych, przeznaczonych do skór licowych preparatów. Profesjonalne sklepy obuwnicze, takie jak eobuwie, mają w asortymencie czyszczące spray’e, pianki, kremy i płyny, a nawet całe zestawy ze szczotkami i ściereczkami.
Jak wyczyścić jasne skórzane buty?
O ile czyszcząc buty wykonane z ciemnej czy kolorowej skóry możesz obawiać się o ich odbarwienie, tak w przypadku czyszczenia jasnych skórzanych butów niepożądanym efektem byłoby ich zabarwienie.

Jeśli więc zastanawiasz się jak czyścić jasną skórę butów, skorzystaj z poniższych metod:
- Do czyszczenia jasnych skórzanych butów użyj wilgotnej ścierki (najlepiej flanelowej), którą zamiast w wodzie namocz w mleku i wyciśnij. Jeśli zależy Ci na jeszcze lepszym efekcie wybielenia jasnych butów, do mleka dodaj łyżkę soku z cytryny i namocz ściereczkę w uzyskanym roztworze, a następnie czyść nią buty.
- Przy użyciu zmywacza do paznokci z łatwością wyczyścisz brzegi jasnych podeszw skórzanych butów.
Uwaga!
Pamiętaj jednak, że oczyszczone w ten sposób buty, po osuszeniu, koniecznie wymagają natłuszczenia.
Po umyciu, jasne skórzane buty możesz przetrzeć mleczkiem do demakijażu nałożonym na wacik kosmetyczny.
Jak wyczyścić skórzane buty w środku?
Odświeżanie skórzanych butów od wewnątrz jest równie ważne, co czyszczenie ich zewnętrznej strony. Buty ze skóry łatwo wchłaniają zarówno wodę i pot. Kilka prostych zasad jak obchodzić się ze skórzanymi butami, by zachowały swoją świeżość również we wnętrzu, pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych zapachów czy infekcji stóp:
- Daj butom szansę na wywietrzenie. Po zdjęciu zostawiaj je w dobrze wentylowanym, ale nie nasłonecznionym miejscu.
- Staraj się nie nosić tych samych skórzanych butów każdego dnia. Tylko w ten sposób buty będą mogły odpowiednio się wywietrzyć. Ponadto pamiętaj, że buty skórzane muszą też… odpocząć.
- Domowym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza skórzanych butów jest włożenie do nich skarpetki ze żwirkiem dla kota w środku. Jest on przystosowany do tego, by w kuwecie absorbować nieprzyjemne zapachy i w ten sam sposób poradzi sobie z nimi w butach.
- Jeśli nie chcesz, by wyściółka farbowała skarpetki, spryskaj wnętrze buta lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia.
- Do odświeżenia obuwia w środku możesz też użyć specjalnych dezodorantów do wnętrza butów, które znajdziesz w ofercie sklepu internetowego eobuwie.
Zachęcam Cię też do przeczytania wywiadu z Dawidem Tymińskim (Dandycore), który opowiedział nam o tym, jak wybrać i dbać o eleganckie buty męskie.
Zobacz też wybrane pasty do skór licowych dostępne w naszym sklepie. Wszystkie znajdziesz w tej kategorii.
Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.