W tym artykule:
Jak zdezynfekować buty i przywrócić im świeżość?
Dezynfekcja i odgrzybianie butów to ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie, szczególnie w przypadku obuwia sportowego i roboczego. Jest to ważny krok w pielęgnacji butów, który ma na celu nie tylko pozbycie się brzydkich zapachów, lecz także zapobieganie rozwoju bakterii i grzybów w przyszłości.
Odkażanie butów to obowiązkowe działanie, jakie powinieneś podjąć, jeśli zachorowałeś na grzybicę. Pomogą Ci w tym specjalistyczne preparaty.
Jak odkazić buty?
Grzybica stóp jest chorobą często nawracającą, a przez to trudną do wyleczenia, dlatego ważne jest tu szybkie działanie i dezynfekcja butów. Jeżeli Twoje obuwie ma wymienne wkładki, koniecznie wyrzuć te stare i włóż świeże. Dobrym sposobem jest wybranie wkładek o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Te posiadające nanocząsteczki srebra i krzemionki zapobiegną rozwojowi mikroorganizmów oraz zneutralizują przykre zapachy. Często mają one także przyjemną woń – np. leśną.
Czym zdezynfekować buty po grzybicy? Zaufaj profesjonalistom
Najbezpieczniejszą i delikatną dla obuwia metodą dezynfekcji używanych butów jest wykorzystanie w tym celu specjalistycznych preparatów. Występują one najczęściej w formie wygodnego sprayu, dzięki któremu z łatwością naniesiesz środek na całą powierzchnię buta. Zanim go jednak zastosujesz, sprawdź, czy wybrany preparat ma także właściwości grzybobójcze, oraz jak często należy go używać. W wielu przypadkach jedna aplikacja może nie wystarczyć do kompletnej dezynfekcji obuwia. Wszystkie te informacje znajdziesz na ulotce lub opakowaniu sprayu.
Co ważne, odkażaniu powinno się poddawać nie tylko obuwie, w którym chodziłeś w trakcie trwania choroby, lecz także inne pary. Zminimalizuje to ryzyko rozprzestrzeniania się grzybicy i nawroty zakażenia stóp w przyszłości.
Dezynfekcja butów – profilaktyka przede wszystkim
Leczenie się z grzybicy może być procesem dość długim, trwającym nawet kilka tygodni. Dlatego ważna jest cierpliwość i skuteczne wyeliminowanie groźnych drobnoustrojów ze swojego otoczenia. Aby jednak oszczędzić sobie trudu, warto zadbać o właściwą profilaktykę i dowiedzieć się zawczasu, jak zdezynfekować buty.
Przede wszystkim powinieneś regularnie stosować preparaty antybakteryjne do butów, w których ćwiczysz lub pracujesz. To właśnie w nich stopa poci się najbardziej, a wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju bakterii i grzybów. Zapobieganie infekcji zaczyna się jednak jeszcze na etapie wyboru obuwia. Najlepsze będzie to wykonane z naturalnych, przyjaznych dla skóry materiałów – np. skóry naturalnej. Buty ze sztucznych materiałów nie dają stopom właściwej przewiewności.
Pamiętaj też, że sterylizacja butów jest koniecznością np. przy zakupie używanej pary. Warto wówczas powierzyć zakup specjalistom, którzy za pomocą odpowiednich preparatów usuną wszelkie drobnoustroje.
Mam nadzieję, że wiesz już, czym dezynfekować buty przy grzybicy. Przy okazji zajrzyj także do artykułów moich redakcyjnych koleżanek. Dowiesz się z nich, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z butów oraz jak wyeliminować zapach nowego obuwia.
Sprawdź profesjonalne produkty do pielęgnacji obuwia: