W tym artykule:
Jakie buty do trekkingu wybrać? Poradnik dla początkujących
Trekking to piesze wędrówki po trudnych terenach, dlatego obuwie do niego przeznaczone nie może być przypadkowe i musi zapewniać stabilność oraz wygodę. Podpowiadamy, jakie buty w góry wybrać, aby w pełni cieszyć się wyprawami – nawet w najbardziej wymagających warunkach.
Dobre obuwie trekkingowe powinno chronić Twoje stopy nie tylko przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, lecz także kontuzją. Jakie buty trekkingowe będą najlepsze?
Jak dobrać buty trekkingowe?
Jeśli zaczynasz przygodę z trekkingiem, to musisz pamiętać o prostej zasadzie: nie trzymaj się kurczowo rozmiaru buta, który nosisz na co dzień. Jak dobrać rozmiar butów górskich? Powinny być nieco luźniejsze – po pierwsze dlatego, że zazwyczaj zakłada się do nich grubsze skarpety, po drugie – dłuższy wysiłek fizyczny sprawia, że stopy puchną. A zbyt ciasne buty trekkingowe to ostatnia rzecz, której chciałbyś na długim spacerze w trudnych warunkach.
Przy zakupie butów trekkingowych najważniejsza jest długość wkładki wewnętrznej. Należy do niej dodać 1-1,5 cm luzu. Łatwiejszą metodą na zmierzenie rozmiaru buta będzie skorzystanie z usług systemu esize.me, który bierze pod uwagę nie tylko długość stopy, lecz także jej unikalny kształt. Dzięki niemu sprawdzisz, jakie buty górskie będą leżały na niej najlepiej.
Skanery stóp esize.me znajdują się m.in. w sklepach stacjonarnych eobuwie.
Jakie buty w góry latem i zimą?
Materiał, z jakiego wykonane jest obuwie, dopasuj do pory roku, na którą planujesz wyprawę. Na wiosnę i lato oraz w miejscach, gdzie pogoda jest przewidywalna, wybierz skórzane buty trekkingowe. Zapewniają dobrą wentylację i sprawiają, że stopa nadmiernie się nie poci. Ich zaletą jest to, że są wytrzymałe (szczególnie te ze skóry naturalnej) i łatwe w czyszczeniu. Lepiej jednak unikać w nich choćby najmniejszych strumyków – nie są nieprzemakalne.
Jesienią i zimą oraz na zmienną, deszczową pogodę, koniecznie wyposaż się w buty do chodzenia po górach z membraną. To dodatkowa, nieprzemakalna powłoka pokrywająca powierzchnię cholewki. Zapobiegnie ona przedostawaniu się wody do wnętrza buta, a jednocześnie zapewni oddychalność i odprowadzi wilgoć zgromadzoną w obuwiu na zewnątrz. Decydując się na buty z membraną, pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji.
Zobacz także: Zimowe buty trekkingowe – jakie wybrać?>>>
Buty trekkingowe – wysokie czy niskie?
Pośród różnych modeli butów trekkingowych znajdziesz obuwie zarówno niskie – odsłaniające kostkę, jak i wysokie, zakrywające tę część nogi. Dobierz je do szlaku, jaki masz zamiar pokonywać. Wysokie buty trekkingowe – oprócz tego, że zapewnią dodatkowe ciepło – ustabilizują staw skokowy. Są więc obowiązkowe na nierówne, mokre czy zaśnieżone powierzchnie, na których łatwo się poślizgnąć. Z kolei niskie buty trekkingowe sprawdzą się na płaskich i bezpieczniejszych terenach. To także lepszy wybór na lato, ponieważ są bardziej przewiewne.
Przeczytaj również: Buty trekkingowe męskie: jakie wybrać? Trzy topowe marki w eobuwie.pl >>>
Jak wiązać buty trekkingowe?
Choć może się to wydawać banalne, wiązanie butów w góry ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa na szlakach – nie tylko dlatego, że o luźno zawiązaną sznurówkę łatwo się potknąć. Większość modeli za kostkę wyposażona jest w metalowe haczyki, o które zaczepisz sznurowadła. Te muszą być dobrze naciągnięte, by stabilizować kostkę i pomóc Ci w uniknięciu urazów. Stopień naprężenia sznurówek w butach trekkingowych reguluj w zależności od trudności terenu:
- jeśli przed Tobą droga pod górę, zadbaj o większe naciągnięcie w dolnej części buta,
- przy zejściu, mocniej zasznuruj także i górę – to zapewni większą stabilizację.
Wiesz już, jak wybrać rozmiar, wysokość i materiał trekkingów oraz jak je zawiązać. Możesz więc śmiało ruszyć na zakupy, a potem na górską wycieczkę! W eobuwie znajdziesz setki butów trekkingowych, w których wygodnie i bezpiecznie pokonasz każdą trasę. Wciąż nie możesz się zdecydować na konkretny model, bądź masz wątpliwości dotyczące rozmiaru? W eobuwie.pl masz aż 100-dniowy zwrot – bez konsekwencji.
To także może Cię zainteresować: Jakie skarpety trekkingowe dobrać do butów górskich? >>>