Celuloza to jeden z podstawowych budulców roślin; uzyskiwana na masową skalę z drewna, znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. papierniczym czy włókienniczym. Tworzywa celulozowe, jakimi są wiskoza czy celuloid, powstają wskutek złożonych procesów chemicznych. I choć do ich produkcji wykorzystuje się surowiec naturalny, należą do materiałów sztucznych.
Torebki z tworzyw celulozowych mogą się różnić fakturą oraz wyglądem. Przykładowo: wiskoza jest oddychalną tkaniną, a celuloid jedną z odmian plastiku. Akcesoria z tworzyw celulozowych charakteryzują się wysoką odpornością na zabrudzenia. Aby przetrzeć je z kurzu, użyj zwilżonej wodą, miękkiej ściereczki. Przy trudniejszych zabrudzeniach warto sprawdzić – podane na metce – temperaturę oraz sposób prania lub skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Mokre włókna wiskozy są podatne na rozciągnięcia, w związku z czym lepiej ich nie odwirowywać ani nie wyżynać.
Na rynku odzieżowym powstają coraz to nowsze i doskonalsze materiały produkowane na bazie celulozy. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się torebki z washable paper, czyli celulozy impregnowanej lateksem. Jest to tworzywo, które w dotyku przypomina papier, choć wygląda jak skóra.