W tym artykule:
Madonna, Grace Jones i księżna Diana – ikony mody lat 80.
Modę w latach 80. XX wieku wyznaczały trzy królowe. Pierwsza z nich to królowa popu, druga – kontrowersyjnych kreacji scenicznych. Trzecia była zaś żoną następcy tronu Wielkiej Brytanii, jeszcze za życia ogłoszoną „królową ludzkich serc”. Ich style kompletnie się różniły, jednak zawierają one w sobie kwintesencję tamtych czasów – na czele z zamiłowaniem do krzykliwych kolorów i sportowego looku.
Moda na fitness nie ominęła nawet szafy samej księżnej Diany.
Madonna – ikona muzyki i mody
Zestawienie ikon mody lat 80. otwiera sama Madonna, która w historii show biznesu zapisała się nie tylko za sprawą mnóstwa przebojów, lecz także scenicznego wizerunku. To właśnie królowej popu zawdzięczamy wylansowanie tzw. layered look – czyli zakładania na siebie kilku warstw ubrań. Jeansowa kurtka lub kolorowa marynarka, pod którą znajdował się top (najczęściej z siateczki), spódnica albo szorty i kabaretki lub getry – Madonna na początku kariery zdecydowanie wyznawała zasadę „im więcej, tym lepiej”!
Jeśli zaś chodzi o buty, to ulubionym obuwiem królowej popu w przedostatniej dekadzie XX wieku były ciężkie botki – najczęściej czarne i z klamrami.
Co z biżuterią i dodatkami? Zapewne Cię nie zaskoczę – musiało być ich jak najwięcej! Wiszące kolczyki, masywne bransoletki (często skórzane i z ćwiekami), naszyjniki, których rolę często pełnił różaniec, apaszka we włosach i ciemne okulary – noszenie ich wszystkich razem to kwintesencja lat 80.
Madonna swoje wpływy w muzyce i modzie utrzymała również w kolejnych dekadach. O tym, jak zmieniał się jej styl, przeczytasz w innym moim artykule.
Grace Jones – naczelna skandalistka lat 80.
Na początku XXI wieku mieliśmy Lady Gagę. Z kolei dla naszych rodziców artystką, która szokowała i wywoływała kontrowersje swoimi kreacjami scenicznymi była Grace Jones. Urodzona na Jamajce piosenkarka i modelka znana była nie tylko z szokującego image’u – jednak to właśnie na nim się skupmy.
„Ciekawość” twarzy Jamajki polegała na jej androgeniczności. Ostre rysy, wysoki wzrost (179 cm) oraz charakterystyczna, męska fryzura wyróżniały Jones na tle innych modelek.
I mimo imponującego wzrostu, modelka i piosenkarka najchętniej zakładała buty na wysokim obcasie – najczęściej sandały. Jones uwielbiała – i do tej pory uwielbia – zabawę formami, łączenie nieoczywistych elementów garderoby o różnych teksturach i stylach.
Znakiem rozpoznawczym Grace Jones były również nietypowe nakrycia głowy oraz mocny, oryginalny makijaż.
Księżna Diana – arystokratyczna elegancja i sportowy luz
Styl Diany nie tylko w latach 80. i 90. stanowił wzór elegancji dla kobiet na całym świecie. W swoich kreacjach często inspirowała się nią jej synowa, księżna Kate. To, jak ubierała się żona księcia Karola, często dyktowane było przez dworską etykietę. W jej szafie znajdowały się więc przede wszystkim stroje, które miały w nienachalny sposób podkreślić jej kobiecość. Było w nich jednak miejsce na nieco oryginalności.
Diana nie bała się jednak sięgać po odważniejsze kreacje. Po tym, gdy dowiedziała się, że książę Karol ją zdradza, wystąpiła publicznie w bardzo kobiecej, odsłaniającej ramiona i dopasowanej czarnej sukni, do których dobrała szpilki w tym samym kolorze. Stylizacja zyskała miano revenge dress, a za jej pomocą księżna miała pokazać niewiernemu mężowi, co stracił.
Księżna, kiedy nie spełniała zawodowych obowiązków, chętnie zakładała… bluzę, kolarki oraz masywne sneakersy, do których dobierała wysokie skarpety. Jak widać, jej także udzielił się trend na fitness, charakterystyczny dla lat 80. i 90.
W artykule mojej redakcyjnej koleżanki przeczytasz o ulubionych modelach butów księżnej Diany.
Zdjęcie główne: Icon and Image/Michael Ochs Archives via Getty Images