W tym zestawieniu znajdują się prawdziwe perełki. Co tam ceny odsprzedaży na poziomie 3-4 tysięcy złotych, kiedy niektóre z butów jakie tu zobaczysz osiągają wartość mieszkania. Cena innych to kwoty porównywalne z wysłaniem człowieka w kosmos.

Sneakerheadzi zachwycają się limitowanymi wydaniami butów, które zwykle są droższe niż modele stojące na półkach sklepowych. Ostatni model Nike Air Jordan 1 stworzony we współpracy z Travisem Scottem osiągał cenę ponad 1000 Euro. Istnieją jednak dużo bardziej limitowane, wręcz unikatowe modele, które można porównać do dzieł sztuki.

Li-Ning The Fire Monkey – 4.000000 $

Tak, dobrze czytasz. Piętnaście, milionów złotych. Dlaczego? Stworzone przez Mache i Bicoin dla Dwyane Wade’a. Wade nigdy nie pobiegał w nich po parkiecie i nie pobiega. Są ręcznie wykonane i wysadzane szlifowanymi białymi diamentami, kawałkami niebieskiego szafiru i 18-karatowym złotem. Nazywają się The Fire Monkey. To oczywiście Li-Ning, firma z którą umowę ma Wade. Buty trafiły na aukcję i miały wspomóc organizację Soles4Souls.

Li-Ning The Fire Monkey. fot. materiały prasowe

Nike Waffle Racing flat Moon Shoe – 437,500$

Wyprodukowano zaledwie 12 par tych butów i pochodzą z 1972 roku. Jest to jeden z pierwszych modeli, które powstało pod marką Nike. Rekordową cenę buty osiągnęły w lipcu 2019 roku podczas aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s w Nowym Jorku.

Nabywcą jest kanadyjski inwestor Miles Nadal. Istotne jest to, że Nike Waffle Racing flat Moon Shoe są nieużywane. Buty te będzie można oglądać w prywatnym muzeum motoryzacji w Toronto. Miejsce oczywiście należy do Nadala.

Zaledwie tydzień wcześniej ten sam człowiek kupił 99 par rzadkich butów za bagatela 850 tysięcy dolarów, a wśród nich m.in. Nike Mag znane z Powrotu do Przyszłości 2.

Air Jordan 12 Flu Game – 104.000 $

Kiedyś olbrzymią cenę na aukcji osiągnęły Air Jordan XII Flu Game, które na nogach miał Michael Jordan. Zostały sprzedane za 104 tysiące dolarów na aukcji po tym jak przeleżały w sejfie długie lata.

Air Jordan 12 Flu Game, w którym Michael Jordan grał w 1997 roku w finałach NBA

Czy wiesz, że …

Oficjalnie buty powinny nazywać się Bred, od kolorystyki Black-Red, przygotowywanej zwykle na mecze play-off NBA dla Michaela Jordana.

Jordan XII Flu Game to nie jedyne drogie kicksy, sam miałem przyjemność poznać kilka osób, które swoje kolekcjonerskie egzemplarze sprzedawały za 3-4 tysiące … Euro. Daleko im jednak do tego co zobaczysz za chwilę.

Nike Air Mag – 37,500 $

Czyli model przygotowany specjalnie dla … Marty McFly’a, tego gościa którego w Powrocie do przyszłości grał Michael J. Fox. Wyprodukowano ich tylko 1500 sztuk i z tego co pamiętam dochód ze sprzedaży Nike Air Mag został przekazany na fundację charytatywną aktora.

Nike Air Mag – słynny but z Powrotu do Przyszłości II

Czy wiesz, że …

Na cele charytatywne ze sprzedaży Nike Air Mag zebrano prawie 6 milionów dolarów. 37,5 tysiąca zapłacił raper Tinie Tempah.

Nike Air Mag – 92,100 $

I znowu Nike Air Mag, tym razem te oryginalne z planu Powrotu do Przyszłości II. Sprzedały się za równowartość blisko 350 tysięcy złotych. Na aukcji była obecna m.in. Tiffany Bears, kobieta która pomogła zaprojektować samowiążące się Nike HyperAdapt 1.0 oraz Magi, które pojawiły się w ostatnich latach.

Nike Air Mag – słynny but z Powrotu do Przyszłości II

Air Jordan X OVO i Air Jordan XII OVO – 20.000 i 100.000 $

Nowy twór Drake’a szybko dostał wysokie (o)ceny. Raper rozdał Jordan X i Jordan XII na stadionie. Otrzymali je przypadkowi ludzie, którzy bardzo szybko wystawili OVO na aukcje. Air Jordan 10 zostały sprzedane za 20 tysięcy dolarów. AIr Jordan XII (które są lepsze, wiadomo) uzyskały cenę 100 tysięcy dolarów. Ciekawe czy aukcje są prawdziwe.

Gdy po raz pierwszy wyciekły informacje o współpracy Drake’a i Michaela Jordana, świat sneakerheadów oszalał

Air Jordan 11 Blackout – 11,267 $

Wyglądają nieco jak wypuszczone na rynek w 2016 roku Air Jordan XI Gamma Blue. Jest to jednak zupełnie inny model. Podobno to najdroższy but Jordana w kategorii out-of-the-box. I czarny Jordan robi robotę. Wygląda jak Batman, a to zamiata pod dywan.

Nike Air Force One Diamond Encrusted – 50.000 $

Nike Air Force 1 wysadzane diamentami? No nie mogły być tanie. I nie były. Nawet nie chce nam się komentować tego jak Big Boi połączył swoją miłość do kicksów z miłością do biżuterii.

Za 6 tysięcy dolarów można było kupić np. Nike Dunk, które zostały zanurzone w 24-karatowym złocie. Za 31 tysięcy dolarów możecie nabyć też Air Jordan 2 OG z 1986, a za śmieszne jak na ceny, które tutaj padają, 850-1300 dolarów SF x Puma Sharkabit, które zobaczycie na zdjęciu poniżej

fot. Nike

Autor

Szczepan Radzki

Twórca treści, dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej i kontrastów. Autor bloga kolekcjonerbutow.pl, promował wiele inicjatyw związanych ze światem sneakersów oraz streetwearu. Zakochany w szeroko pojętej rekreacji i sporcie - wychowany na koszykówce. Uwielbia limitowane edycje nie tylko butów.