FINAL SALE! Największe zimowe rabaty czekają. Sprawdź!


Nubuk a zamsz. Czym różnią się te dwa rodzaje skór?

Gdy decydujesz się na skórzane buty lub dodatki, zapewne jednym z pierwszych Twoich dylematów jest wybranie między skórą licową a zamszem. To jednak nie jedyne rodzaje tego materiału, jakie są używane do tworzenia obuwia czy galanterii. Innym typem jest nubuk – często mylony z zamszem, ze względu na ich podobieństwo. Nubuk a zamsz różnią się jednak między sobą. Czym? Przekonaj się w poniższym artykule!

Mylenie tych dwóch skór szorstkich to dość powszechne zjawisko, jednak uważniejsze oko dostrzeże między nimi inne cechy.  

final sale eobuwie

Zacznijmy od podstawowej klasyfikacji tego surowca. Skóry naturalne dzielimy na:

  • licowe – to wierzchnia, wyprawiona część zwierzęcej skóry, w której strukturze niewyczuwalne są żadne włoski, a ich powierzchnia jest gładka. Często, dla uzyskania lepszego efektu wizualnego i nadania dodatkowego, lekkiego połysku, są one woskowane. Tego typu materiał jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i bardziej odporny na działanie wilgoci.
  • szorstkie – są to skóry, na których widać wyraźne włoski, a po przejechaniu po nich palcem widoczne są wyraźne, ciemniejsze smugi. Powstają one przez zmianę kierunku ułożenia włosia. To właśnie do skór szorstkich zaliczamy zamsz, nubuk i welur. Są one bardziej wymagające w czyszczeniu niż skóry licowe oraz bardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci.

Przeczytaj także: Jak dbać o zamszowe buty, by przetrwały na lata? >>>

Jak w takim razie ocenić, czy materiał, z którego wykonane zostały Twoje buty, to nubuk czy zamsz? Te rodzaje skóry odróżnisz, przyglądając się długości ich włosia. W przypadku zamszu jest ono dłuższe i wyraźniej widoczne. Materiał ten jest też mniej matowy niż skóra nubukowa. Z kolei nubuk jest bardziej miękki w dotyku – wszystko przez pokrywające go krótsze włosie. Niektórzy producenci nakładają na nubuk cienką warstwę wosku, przez co można go pomylić ze skórą licową.

Sprawdź buty zamszowe damskie na eobuwie.pl:

Subtelna różnica między nubukiem a zamszem tkwi nie tylko w ich wyglądzie, lecz także sposobie ich wytwarzania. Obie te skóry są oszlifowane. W przypadku zamszu temu procesowi poddaje się wewnętrzną, odmięsną stronę skóry (tzw. mizdrę). Z kolei przy produkcji nubuku szlifuje się zewnętrzną, wierzchnią stronę, czyli lico. Dzięki takiemu działaniu oba te rodzaje skóry są miękkie w dotyku i delikatne.

Przeczytaj także: Jak skutecznie czyścić nubuk? >>>

Zobacz buty damskie z nubuku na eobuwie.pl:

Jest i zła wiadomość – właśnie przez ich delikatną fakturę buty z zamszu czy nubuku są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, szczególnie te spowodowane przez wilgoć. Lepiej więc unikać wychodzenia w takich butach w deszczową czy śnieżną pogodę. Jeśli takie buty zamokną, to bardzo prawdopodobne, że ściemnieją.

Porada eksperta
Przed pierwszym wyjściem w zamszowych lub nubukowych butach koniecznie je zaimpregnuj, by ułatwić sobie ich czyszczenie i ochronić przed wilgocią. Aby upewnić się, że wybrany impregnat nie spowoduje zmiany koloru obuwia na ciemniejszy, wypróbuj go na niewielkiej, mało widocznej powierzchni – np. w pobliżu podeszwy.

Nubuk, przez swój nietypowy, delikatny wygląd, uznawany jest za najbardziej szlachetny rodzaj skóry, z którego powstają najbardziej wyszukane wyroby galanteryjne oraz obuwie. Jego przygotowanie wymaga dużej staranności, dlatego buty z nubuku cechuje zazwyczaj wysoka jakość wykonania. Z drugiej strony wiąże się to z wyższymi kosztami produkcji, a co za tym idzie – faktem, że wyroby z tego rodzaju skóry są zazwyczaj droższe. Dlatego jeśli szukasz tańszego, ale wciąż solidnego rozwiązania, sięgnij po buty lub dodatki z zamszu. Wspomniany materiał ma tę zaletę, że jest on mniej matowy niż nubuk, dlatego będzie ciekawym urozmaiceniem w stylizacji.

Za każdym razem, decydując się na obuwie zamszowe lub nubukowe, pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji, która pozwoli im przetrwać przez wiele sezonów.

Sprawdź produkty do profesjonalnej pielęgnacji obuwia:

Dołącz do naszego newslettera i ...Odbierz 40 zł rabatu na pierwsze zakupy!