Obcasy kubańskie, czyli jakie? John Travolta szalał w nich na parkiecie!

Pamiętasz „Gorączkę sobotniej nocy”? Młody John Travolta, ubrany w biały garnitur i podwyższane buty, szalał na parkiecie jako Tony Manero. Były to narodziny wielkiej gwiazdy, a jednocześnie nowej mody obuwniczej. W końcówce lat 70. zaroiło się od mężczyzn na kubańskich obcasach! Buty na charakterystycznym słupku stały się częścią wizerunku prawdziwego macho. Czytaj więcej!

Masywny, z przodu pionowy, z tyłu lekko ścięty – kubański obcas ma dość szczególny kształt. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda?  

black weeks 2025

Buty z kubańskim obcasami powstały na długo przed Travoltą i jego popisowym numerem. Latynoscy kowboje (vaqueros) z Ameryki Środkowej i Południowej jeździli w nich konno po bezkresnych sawannach. Specjalnie wyprofilowany obcas zahaczał o strzemię i dawał jeźdźcowi stabilny punkt podparcia. Dzięki temu łatwiej było wykonywać trudne manewry na siodle – rzucanie lassem czy ujarzmianie krnąbrnych byków.

Do butów damskich kubański obcas trafił w początkach XX wieku, nieśmiało zastępując słupki w stylu Ludwika XIV. Do ich rozpowszechnienia przyczyniła się m.in. Coco Chanel, lansując chłopięcy styl w swoich kolekcjach.  

Proste, geometryczne linie kubańskich obcasów okazały się zgodne z duchem modernizmu, a kobiety polubiły wygodne oksfordy i czółenka na niedużym, ściętym słupku.Caroline Cox, Buty. 60 najsłynniejszych modeli

Kubańskie obcasy przechodziły z mody męskiej do damskiej i z damskiej do męskiej. Często pojawiały się na stopach przebojowych rockmenów, którzy chcieli sobie dodać 1 lub 2 cale wzrostu. Nosili je m.in. Brian Jones, gitarzysta Rolling Stonesów, a współcześnie Russell Crowe, Ricky Martin czy nawet Bill Clinton.

Przeczytaj również: Buty męskie na podwyższeniu – modele wizytowe, sportowe i zimowe >>>

Kubański obcas ma dość szczególny kształt: jest masywny, szeroki, niezbyt wysoki, zwężający się ku dołowi, z przodu pionowy, z tyłu lekko ścięty. Łączy się go z różnymi typami butów – od półbutów, przez sztyblety, po kowbojki. Obcasy dodają dobre 5 cm wzrostu, a ponadto są wygodne i stabilne.  

Ludzie mówią, że noszę obcasy, bo jestem niski. Nic z tych rzeczy: noszę obcasy dlatego, że kobiety za nimi przepadają.Prince

Obcasy w kubańskim stylu na stałe przeniosły się z mody męskiej do damskiej. Występują głównie w kowbojkach i botkach, nadając butom charakterystycznego wyrazu. Jeśli wciąż nie masz pełnego wyobrażenia, jak wyglądają kubańskie obcasy, spójrz na poniższe modele. Czy któryś z nich szczególnie Ci się podoba?

Kubańskie obcasy na stałe zapisały się w kulturze i modzie minionych pokoleń. Co sądzisz, aby odświeżyć za ich pomocą garderobę?

Źródło: Caroline Cox, Buty. 60 najsłynniejszych modeli, Warszawa 2013

Ikona wpisu: Photo by Movie Poster Image Art/Getty Images

To też może Cię zainteresować >>> Wiązanie krawata – jak zrobić elegancki węzeł?
Dołącz do naszego newslettera i ...Odbierz 40 zł rabatu na pierwsze zakupy!
Sprawdź w sklepie
zegarek diesel, dynafit, biała czapka, adidas originals, new balance 550, plecak puma, trampki chłopięce, puccini portfel, złota torebka na wesele, valentino, loafersy damskie, walizka guess, czapka bejsbolówka, kolorowe buty damskie, portfel calvin klein, monnari buty, marc o polo, srebrne szpilki, pasek wrangler, korki puma, sandały ażurowe, daniel wellington, reebok club c 85, versace damskie, jenny fairy, oleksy buty, trampki big star, torba na laptopa guess, buty ślubne niskie, walizki wyprzedaż