W tym artykule:
Oto jak branża odzieżowa dba o ekologię
Rocznie na świecie produkuje się ponad 23 miliardy par butów, a ponad 300 milionów z nich jest wyrzucana. Firmy wytwarzające obuwie – szczególnie to sportowe – od kilku lat zawzięcie pracują nad tym, aby dbać o środowisko naturalne. Wpisuje się to w obowiązujące na rynku trendy, a także w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
Ograniczenie zużycia materiałów w produkcji odzieży i obuwia sportowego, to główne wyzwania, które stoją przed producentami. Trzeba przyznać, że ci radzą sobie z tym bardzo dobrze.
Ekologia w przemyśle obuwniczym jest kluczowa
Pewnie jesteś świadomy tego, że wytwarzanie obuwia na skalę masową niesie ze sobą sporo niezbyt pozytywnych skutków. Warto to przyznać, niezależnie od tego, jak bardzo by te buty się nam nie podobały, jak wspaniałe by nie były i które gwiazdy by go ich nosiły. Niestety, w przemyśle odzieżowym i obuwniczym zużywa się olbrzymie ilości materiałów oraz produkuje wielkie ilości odpadów.
Na szczęście, producenci zdają sobie z tego sprawę i od lat dostarczają rozwiązań, które ograniczają zaśmiecanie środowiska. Oczywiście te szlachetne ruchy, to także ruchy biznesowe, które generują firmom zyski.
Nike przesuwa granice także w ekologii
Pochodzący z Oregonu producent odzieży dopiero wprowadza swój głośny projekt. Od lat robi jednak rzeczy równie ważne dla środowiska naturalnego.
Pod koniec września 2019 roku Nike ogłosiło nową, zieloną politykę i projekt, w których producenta czeka 5 zmian. Oregoński gigant zaplanował m.in. zasilanie infrastruktury przez odnawialne źródła energii (do 2025 roku), redukcję emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw o około 30% (do 2030 roku), a także wprowadzenie nowych metod produkcji i przetwarzania odpadów na odzież.
Masz ten produkt w domu
W 2018 roku Nike zostało docenione przez organizację Textile Exchange (organizacja zajmująca się kreowaniem zmian w używaniu materiałów produkcyjnych) jako firma używająca największej ilości przetworzonego poliestru w branży. Ten zaszczyt przypadł Nike po raz szósty z rzędu.
Nie trzeba szukać daleko, bo każda osoba posiadająca w domu produkt Nike wykonany w technologii Flyknit (sprawdź też koniecznie tekst o najlepszych technologiach w przemyśle obuwniczym), ma styczność z materiałem, który przynajmniej częściowo pochodzi z recyklingu. W 2019 roku Nike zapowiedziało, że w ciągu roku wykorzysta do produkcji koszulek przędzy pochodzącej z blisko miliona plastikowych butelek z wysypisk. Ponadto w programie Reuse-A-Shoe, zużyte buty zostaną przekształcone na nowe produkty, w tym materiały konieczne do produkcji bieżni, boisk i kortów.
Nike robi jednak nieco więcej niż jedynie produkcja odzieży z odzyskanych butelek. Podczas Dnia Ziemi w 2017 roku firma zaprezentowała Flyleather. Ten tajemniczo nazwany materiał przynajmniej w 50% składa się z odzyskanej z odpadków, wydawało by się nieużytecznej już skóry. Obecnie rynek czeka na projekty oparte o Flyleather – co z pewnością nastąpi.
Komunikat Nike to świetny pretekst do tego, aby przyjrzeć się innym projektom z branży obuwniczej, które wpisują się w działania proekologiczne.
Adidas x Parley to najgłośniejszy projekt eko w branży
Adidas x Parley to chyba najpopularniejsza kolekcja marki sportowej, która związana jest z produkcją odzieży ekologicznej. To właśnie adidas jest marką, która stanęła na szczycie podium i głośno wykrzykuje o tym, jak istotny jest problem zaśmiecania środowiska. Problem, z którym przecież wszyscy się mierzymy.
Adidas porozumiał się z firmą ekologiczną Parley, dbającą o wody oceaniczne i stworzył kolekcję nazwaną po prostu adidas x Parley. Marki połączyły siły w 2015 roku produkując model adidas Ultra Boost z plastiku wyłowionego z dna oceanu. But trafił do sprzedaży w 2016 roku.
Następnie pojawiła się cała kolekcja, która dostępna była w wielu sklepach adidasa na całym świecie. Produkty były tak dobre i służyły tak słusznej sprawie, że adidas sprzedał w samym 2017 roku około miliona par butów tej serii. Rok później liczba ta wzrosła aż do 5 milionów.
Komunikacja projektu była niezwykle głośna w pierwszych kilkunastu miesiącach, ale pomimo tego, że ostatnio nieco przycichła, nie myśl, że przedsięwzięcie zostało zakończone. Obecnie materiały pochodzące z recyklingu od Parley, znajdują się m.in. w składzie butów biegowych adidasa (np. Alphabounce), wspomnianych wcześniej Ultra Boost czy modelu outdoorowym Terrex Two.
Systemowe rozwiązania New Balance
Bostoński New Balance nie pozostaje w tyle. Marka już w 2009 roku pokazała światu przyjazne ekologii buty. Były to outdoorowe modele New Balance 70 (ME070 i WE070). Marka postawiła na rozwiązania systemowe, w których decyduje się na przykład na zużywanie mniejszej ilości materiałów do tworzenia swoich produktów. W samym tylko 2017 roku New Balance oszczędził blisko 20 tysięcy par butów, które miały być obuwiem pokazowym oraz projektami, w których zachodzi jeszcze wiele zmian. Dokonano tego dzięki projektowaniu i drukowi 3D.
W produkcji odzieży New Balance stosuje minimum 20% materiałów pochodzących z recyklingu, a wszystkie pudełka firmy są w 100% z odzysku. Zmieniono także ich gramaturę, aby używać mniejszej ilości surowców, co tylko w 2018 roku dało oszczędność blisko 130 ton papieru.
Reebok specjalnie dla wegan
Nie wiem, czy istnieje bardziej ekologiczny but na świecie niż ten, który zaprezentował Reebok. Sama nazwa modelu mówi dużo o tym, z czego wykonane jest to obuwie – Reebok Cotton + Corn NPC UK. Cotton, z którego wykonana jest cała cholewka, to z angielskiego bawełna. Corn to kukurydza, a tę znajdziesz w składzie podeszwy. Opakowanie butów Reebok Cotton + Corn NPC UK także w 100% pochodzi z recyklingu. Marka sama chwali się, że hoduje buty.
Klip, który stworzył Reebok na premierę kolekcji, robi duże wrażenie:
Converse odzyskuje materiał z plastiku i jeansu
Chyba najbardziej legendarny model obuwia sportowego jaki istnieje, też doczekał się ekologicznej edycji. Converse używa plastikowych butelek do produkcji cholewek canvasowych butów. Kolekcja, w której spotkasz cholewki z materiału pochodzącego z recyklingu nazywa się Renew Collection. Należąca do Nike marka uruchomiła projekt we współpracy z firmą recyklingową First Mile.
W ramach projektu Converse zaproponował też tworzenie cholewek butów z jeansu, który jest odzyskiwany ze starych spodni.
Buty wyglądem nie różnią się od klasycznych trampków Converse.
Lubisz tę markę? Koniecznie sprawdź tekst o tym, w jakich produkcjach filmowych wystąpiły trampki Converse.
Niezależnie od tego, czy widzimy działania proekologiczne wykonywane przez największe globalne marki, one się dzieją. Często jesteśmy nawet nieświadomi, że nasze nowe buty, to fragment poprawy jakości naszego życia i środowiska naturalnego. To bardzo dobra wiadomość w morzu niepokojących wiadomości, które napływają do nas każdego dnia, prawda?