Rynek obuwniczy pęka w szwach. Powstają podróbki i podróbki podróbek. Wielu (więc pewnie i Ty!) zastanawia się, po czym właściwie poznać dobre buty. Czy znana marka jest synonimem jakości, a może główny wyznacznik to cena? Na te i tym podobne pytania znajdziesz odpowiedź w moim artykule!

Jak mawia brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood – „kupuj mniej, wybieraj mądrzej”. Sprawdź, jak wybrać obuwie, które posłuży Ci na lata!

Jak rozpoznać dobre buty?

Pisząc humorystycznie, uruchom szósty zmysł i wciel się w rolę detektywa. Zapoznaj się z ideologią marki oraz opiniami tych, którzy dokonali już zakupu. Na wzór Sherlocka Holmesa przyjrzyj się, czy but nie ma pozostałości po kleju, odstających niteczek czy nieregularnych szwów. Ot, nim dokonasz ostatecznego wyroku – sprawdź wszystkie poszlaki!

Materiał materiałowi nierówny

Jak z pewnością wiesz, skóra naturalna jest trwalsza oraz zapewnia lepszą oddychalność od jej eko odpowiednika. Modele wykonane ze skóry cielęcej lub – nieco gorszej − bydlęcej wolniej ulegają deformacji i wytarciu, niż te zrobione z tworzyw sztucznych. Podstawowe założenie jest proste – im więcej elementów skórzanych ma but, tym lepiej. I mowa tu nie tylko o cholewce, ale i wkładce oraz podpodeszwie. Często – na obuwiu lub pudełku – widnieją charakterystyczne łatki, oznaczające, które części składowe buta są skórzane.

Czy wiesz, że…?
Jedne z najdroższych butów wykonywane są ze skóry z zadu końskiego, tj. cordovanu.

Skóra naturalna, szczególnie na wierzchniej części buta, powinna być wolna od skaz i defektów (wykluczając oczywiście celowe postarzanie produktu). Ponadto lepiej wchłania ona środki pielęgnacyjne od jej eko odpowiedników. Będąc w temacie – chcesz wiedzieć, za co wszyscy tak cenią włoskie buty? – wskocz do artykułu mojego redakcyjnego kolegi.

Szyty czy klejony? Oto jest pytanie!

Bez wątpienia – szyty! Jest nie tylko trwalszy i estetyczniejszy, ale i możliwy do ponownego przeszycia. Niestety, w dobie nadprodukcji coraz trudniej o „but z prawdziwego zdarzenia”. Producenci rezygnują ze zszywania cholewki z podeszwą, decydując się na szybsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie, tj. klejenie. Jeśli przymierzasz się do zakupu szytego obuwia – sprawdź wykończenie i regularność szwów, wybierając model klejony – zorientuj się, czy nie ma ubytków lub naddatku substancji spajającej. Przyglądając się danej parze, zwróć również uwagę, czy oba modele butów są względem siebie symetryczne (możesz przyrównać je podeszwą).

Czy znana marka to synonim jakości?

Niekoniecznie! Olbrzymie marki obuwnicze też miewają wpadki (więcej o nich przeczytasz w jednym z naszych tekstów). Wybierając buty, bądź więc surowym krytykiem. Zapoznaj się z opiniami innych użytkowników oraz sprawdź, jak długo marka jest na rynku. Wiele cennych wskazówek znajdziesz w jednej z zakładek naszego bloga: Porady.

Jak rozpoznać dobre buty? Nie od dziś wiadomo, że jakość kosztuje. Ale tu również nie ma reguły! Owszem, porządne obuwie zazwyczaj jest drogie (min. 300 zł), ale i kiepskie modele potrafią kosztować krocie. Cena jest więc podpowiedzią, a nie wyznacznikiem!

Po czym poznać buty dobrej jakości?

Prócz wymienionych kwestii, zwróć uwagę na typ obcasa (nie powinien on być w całości odlewany), czy wyprofilowanie wkładki. Fachową ekspertyzę ułatwi Ci artykuł, w którym moja redakcyjna koleżanka szczegółowo opisuje, z czego składa się but. Ja zaś zachęcam się do zakupów w sklepie internetowym eobuwie, gdzie znajdziesz wiele porządnych modeli na lata!

Autor

Agnieszka Bednarek

Estetka. Entuzjastka niekonwencjonalnych połączeń i martensów. Wyznawczyni maksymy Salvadora Dali − „podstawą wszelkich zwycięstw jest… strój!”. Na co dzień zgłębia tajniki szycia i rękodzieła. Definiuje to, co niezdefiniowane.