W tym artykule:
Przez brytyjski dwór królewski i garderobę Beatlesów. Poznaj historię sztybletów!
Ponadczasowe, pasujące do wielu stylizacji, idealne jako buty na jesień – tak w dużym skrócie można opisać sztyblety, które od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Chętnie noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, mogą poszczycić się bogatą historią sięgającą połowy XIX wieku i… iście królewskim rodowodem.
Od butów brytyjskiej królowej, przez obuwie jeźdźców konnych, aż po ulubiony model Beatlesów – sztyblety przeszły długą drogę, zanim trafiły na światowe wybiegi i… do Twojej szafy.
Sztyblety – buty o królewskim rodowodzie
Początek historii sztybletów datuje się na około 1851 rok, zaś za ich projektanta uznaje się Josepha Sparkesa-Halla, szewca na dworze królowej Wiktorii. Sparkes-Hall otrzymał specjalne zamówienie od brytyjskiej monarchini, którego realizacja była możliwa dzięki opracowaniu metody wulkanizacji gumy kilka lat wcześniej. Stworzone przez szewca obuwie niemal od razu przypadło królowej do gustu. Według niektórych źródeł, monarchini nie tylko doceniła wygodę i uniwersalny charakter sztybletów, ale właściwie się z nimi nie rozstawała.
Jako że dwór królewski miał ogromny wpływ na społeczeństwo, i to w każdej sferze życia, sztyblety szybko zaczęły cieszyć się popularnością wśród członków arystokracji, a wkrótce – także zwykłych Brytyjczyków. Potem moda na sztyblety zawędrowała nawet do, będących wówczas brytyjską kolonią, Indii. Na przestrzeni dekad upodobali je sobie artyści, a w końcu również jeźdźcy konni.
Druga młodość sztybletów
Nieco spowszedniałe sztyblety drugą młodość przeżyły w latach 60. XX wieku – wszystko za sprawą zespołu The Beatles. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, których wyróżniał charakterystyczny styl ubierania się, uwielbiali te buty, przez co masowo sięgali po nie także fani grupy.
Fason ten przypadł do gustu również członkom zespołu The Rolling Stones, przy czym oni chętniej wybierali modele w odważniejszych kolorach i z bogatszym zdobieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że był to niezwykły okres w historii sztybletów, w którym ich popularność niemal eksplodowała. W końcu nie bez powodu do dziś buty te określa się jako… beatlesówki czy rollingstonki.
Trzecia odsłona historii sztybletów
Trzecią młodość sztyblety przeżywają właśnie teraz. Model z podwyższoną cholewką i charakterystyczną elastyczną gumą wszytą po bokach jest ceniony przede wszystkim za wygodę, łatwość zakładania i zdejmowania oraz ponadczasowy design. Zaletą sztybletów jest też z reguły stonowana, uniwersalna kolorystyka, za sprawą której łatwo dopasujesz je do wielu strojów. Fason ten idealnie sprawdza się zwłaszcza jesienią, gdy staje się idealnym uzupełnieniem zarówno damskich, jak i męskich stylizacji.
Szczególną popularnością cieszą się sztyblety ze skóry naturalnej – głównie licowej lub zamszowej. Modele te są bardzo eleganckie, stosunkowo proste w konserwacji, a ponadto cechuje je wysoka wytrzymałość. Dzięki temu, przy odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, buty mogą Ci służyć nawet przez kilka sezonów.
Historia sztybletów wiedzie przez królewski dwór, garderobę jeźdźców konnych i rockowe estrady. Obecnie uznawane są one za synonim dobrego smaku i znajomości modowych trendów, a także ponadczasowy element garderoby. Jeśli w Twojej jednak wciąż ich brakuje, znajdź idealne sztyblety damskie lub męskie na eobuwie.pl i przekonaj się, czemu zawdzięczają swoją ogromną popularność.
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/French Select via Getty Images