Piłka nożna to najchętniej uprawiany sport na świecie, z którym choć raz w życiu do czynienia miał chyba każdy. Skuteczność na boisku to kwestia nie tylko regularnych treningów, lecz także właściwie dobranych do zawodnika butów. W tym artykule przedstawię Ci rodzaje korków piłkarskich oraz podpowiem, jak dopasować je do nawierzchni, na której będziesz grać.

Każda osoba, która myśli o zawodowym uprawianiu piłki nożnej, lub po prostu jest to dla niej doskonała forma spędzania wolnego czasu, powinna wyposażyć się w buty piłkarskie. Rodzaje dostępne na rynku poznasz poniżej.

Lanki – korki do piłki nożnej na naturalne powierzchnie

Ponieważ w piłkę nożną zazwyczaj gra się na murawie, to zacznijmy od rodzaju butów piłkarskich przeznaczonego właśnie na tę nawierzchnię. Lanki, bo o nich mowa, mają za zadanie zwiększyć przyczepność stóp zawodnika do naturalnego, trawiastego podłoża. Sprawdzą się też na twardych, „udeptanych” nawierzchniach – lepiej unikać ich na grząskim podłożu. Po czym rozpoznać lanki? Te korki do piłki nożnej charakteryzują się gumowymi lub plastikowymi wystającymi elementami (czyli właśnie korkami), które są wtopione w podeszwę buta i stanowią z nią całość. To obuwie oznaczane jest skrótem FG (z ang. „firm ground” – twarda nawierzchnia) przy nazwie modelu.

Wkręty – buty do piłki nożnej na grząski teren

Podczas gdy w lankach korki przymocowane są na stałe, to we wkrętach stanowią one osobną część buta, którą – zgodnie z nazwą – wkręca się do podeszwy. Jest ich zazwyczaj sześć i wykonane są ze stali lub aluminium. Zapewniają one najlepszą przyczepność do miękkiego podłoża lub mokrej, naturalnej trawy. To najlepszy wybór również na grząskie i błotniste tereny – solidnie wykonane korki zapobiegają ślizganiu się. Rodzaje korków piłkarskich na takie nawierzchnie oznaczane są literami SG (z ang. „soft ground” – miękka powierzchnia).

Czy wiesz, że…?
Zbyt ostro zakończone korki mogą zrobić krzywdę zawodnikowi, na którym wykonywany jest wślizg. Dlatego przed każdym meczem piłkarskim sędziowie sprawdzają korki graczy.

Turfy – buty do zadań specjalnych

A jakie są rodzaje korków piłkarskich do gry na oblodzonej powierzchni albo na sztucznej murawie – obecnej np. na popularnych „orlikach”? W takich okolicznościach gra najlepiej będzie Ci szła w turfach. Sprawdzają się także suchych i twardych nawierzchniach. Są to buty wyposażone w dużo gęsto rozmieszczonych na wykonanej z gumy podeszwie, niewielkich korków. Elementy te są krótsze niż w przypadku tradycyjnych lanek. Taka konstrukcja sprawia, że obuwie to zapewnia dobrą przyczepność na trudnych terenach, a gruba podeszwa – właściwą stabilność. Jeśli więc brzydka pogoda i trudne warunki nie jest dla Ciebie wymówką, koniecznie wyposaż się w turfy. Poznasz je także po oznaczeniu TF, które widnieje obok nazwy modelu.

Halówki – dla osób, które wolą grać pod dachem

Wymieniając rodzaje butów do piłki nożnej, nie można nie wspomnieć o halówkach. Nie są to co prawda korki, ale można w nich grać w futbol – z tą różnicą, że na hali. Są wyposażone w gładką, gumową lub kauczukową podeszwę, która umożliwia butom lepsze „trzymanie się” parkietu, a także szybką zmianę kierunku biegu. Nie radzę jednak grać w nich na naturalnej trawie lub sztucznej murawie – powierzchnie te wymagają bowiem o wiele lepszej przyczepności, którą zapewnią lanki lub wkręty. Halówki, poza specyficzną podeszwą, poznasz też po skrócie IN (z ang. „indoor”).

Znając rodzaje korków do piłki nożnej, z powodzeniem będziesz mógł dobrać je do preferowanej nawierzchni, by zapewnić sobie jeszcze lepszą skuteczność. Kluczową kwestią jest też rozmiar obuwia. Pamiętaj, by wybrać odrobinę większy, aby stopa miała więcej luzu. W ten sposób unikniesz ucisków i bolesnych otarć. Aby mieć pewność co do właściwego rozmiaru korków piłkarskich, skorzystaj z systemu esize.me, który zmierzy Twoją stopę, biorąc pod uwagę jej długość, szerokość i tęgość.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.