
Torebki i buty ze skóry lakierowanej wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się ich świetną kondycją i zadbanym wyglądem. Jak dbać o skórę lakierowaną? Przede wszystkim pamiętając, że kluczem do sukcesu jest jej regularne czyszczenie i polerowanie. Dzięki temu lakierowana warstwa nie ulega ścieraniu ani nie pęka, a buty i akcesoria wykonane z tego rodzaju skóry dłużej wyglądają elegancko.
Dbanie o skórę lakierowaną wbrew pozorom nie jest trudne, ale ważna są regularność i konsekwencja.
Jak dbać o lakierowane buty?
Jeśli chcesz, by Twoje lakierki – niezależnie od tego czy są to czółenka, oxfordy, mokasyny czy botki – nie pękały i nie zaginały się, pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci o nie odpowiednio zadbać:
- Wyrób sobie nawyk, aby lakierowane buty wyczyścić zawsze po ich użyciu. Więcej na temat czyszczenia butów z tego materiału przeczytasz tutaj.
- Po czyszczeniu lakierowanych butów (np. przy pomocy flanelowej ściereczki zwilżonej mlekiem, które nie wysuszy tak skóry, jak woda) pamiętaj o ich polerowaniu przeznaczonymi do tego preparatami – nie tylko nabłyszczą buty, ale i zabezpieczą je przed uszkodzeniami.
- Do polerowania używaj szmatki, nigdy szczotki, ponieważ może ona tworzyć zarysowania na powierzchni buta.
- Nie noś lakierowanych butów w czasie mrozu – lakierowana skóra pod jego wpływem łatwo może popękać.
- Jeśli na Twoich lakierowanych butach pojawiło się zarysowanie, do jego zmycia użyj korektora do zarysowań.
- Staraj się nie sznurować lakierowanych butów na zgiętej stopie – unikniesz w ten sposób zmarszczeń w miejscu zginania się placów.
- Nie zostawiaj lakierowanych butów w pobliżu źródła ciepła, np. kaloryfera. Skóra może się wtedy marszczyć lub pękać.
Uwaga!
Do pielęgnacji lakierowanej skóry nigdy nie stosuj preparatów z woskiem – może on powodować pęknięcia tego materiału oraz zniszczenia, których nie będzie się już dało usunąć.
Akcesoria ze skóry lakierowanej – jak o nie dbać?
Torebki, portfele czy nawet paski z lakierowanej skóry wyglądają niezwykle elegancko i efektownie, o ile zachowane są w dobrym stanie. Podobnie jak w przypadku butów, by połysk takich dodatków utrzymywał się jak najdłużej, należy o nie regularnie dbać.
W tym celu możesz wykorzystać te same triki i zasady, które sprawdzają się przy pielęgnacji lakierowanego obuwia, albo skorzystać z kilku dodatkowych sposobów:
- Jeśli chcesz wyczyścić torebkę wykonaną z lakierowanej skóry, użyj wody z mydłem. Wymieszaj mydło w płynie w letniej wodzie w proporcjach 1:4, przetrzyj torebkę ściereczką namoczoną w takim roztworze a następnie osusz ręcznikiem.
- Chcesz dodać blasku lakierowanym dodatkom? Użyj roztworu octu i wody. Wymieszaj 3 łyżki stołowe octu i pół szklanki wody. Przetrzyj mieszaniną powierzchnię torebki, portfela czy paska a następnie usuń z niej zapach octu, przecierając powierzchnię wilgotną ścierką.
- Nawilżona skóra lakierowana jest mniej podatna na pęknięcia i zaginanie. Żeby nawilżyć akcesoria wykonane z tego materiału możesz wykorzystać kosmetyczną wazelinę lub olej mineralny. Wystarczy nanieść niewielką ilość takiego produktu, wypolerować i pozostawić do wyschnięcia Twój lakierowany dodatek.
Zarówno lakierowane obuwie i akcesoria, jak i produkty przeznaczone do ich czyszczenia czy nabłyszczania znajdziesz w szerokim asortymencie eobuwie. Pamiętaj, by dbać o swoje lakierowane buty i dodatki już od chwili ich zakupu, a posłużą Ci one latami.
Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.