Torebki i buty ze skóry lakierowanej wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się ich świetną kondycją i zadbanym wyglądem. Jak dbać o skórę lakierowaną? Przede wszystkim pamiętając, że kluczem do sukcesu jest jej regularne czyszczenie i polerowanie. Dzięki temu lakierowana warstwa nie ulega ścieraniu ani nie pęka, a buty i akcesoria wykonane z tego rodzaju skóry dłużej wyglądają elegancko.

Dbanie o skórę lakierowaną wbrew pozorom nie jest trudne, ale ważna są regularność i konsekwencja.

Jak dbać o lakierowane buty?

Jeśli chcesz, by Twoje lakierki – niezależnie od tego czy są to czółenka, oxfordy, mokasyny czy botki – nie pękały i nie zaginały się, pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci o nie odpowiednio zadbać:

  1. Wyrób sobie nawyk, aby lakierowane buty wyczyścić zawsze po ich użyciu. Więcej na temat czyszczenia butów z tego materiału przeczytasz tutaj.
  2. Po czyszczeniu lakierowanych butów (np. przy pomocy flanelowej ściereczki zwilżonej mlekiem, które nie wysuszy tak skóry, jak woda) pamiętaj o ich polerowaniu przeznaczonymi do tego preparatami – nie tylko nabłyszczą buty, ale i zabezpieczą je przed uszkodzeniami.
  3. Do polerowania używaj szmatki, nigdy szczotki, ponieważ może ona tworzyć zarysowania na powierzchni buta.
  4. Nie noś lakierowanych butów w czasie mrozu – lakierowana skóra pod jego wpływem łatwo może popękać.
  5. Jeśli na Twoich lakierowanych butach pojawiło się zarysowanie, do jego zmycia użyj korektora do zarysowań.
  6. Staraj się nie sznurować lakierowanych butów na zgiętej stopie  – unikniesz w ten sposób zmarszczeń w miejscu zginania się placów.
  7. Nie zostawiaj lakierowanych butów w pobliżu źródła ciepła, np. kaloryfera. Skóra może się wtedy marszczyć lub pękać.

Uwaga!

Do pielęgnacji lakierowanej skóry nigdy nie stosuj preparatów z woskiem – może on powodować pęknięcia tego materiału oraz zniszczenia, których nie będzie się już dało usunąć.

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f33cdba1adea' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Akcesoria ze skóry lakierowanej – jak o nie dbać?

Torebki, portfele czy nawet paski z lakierowanej skóry wyglądają niezwykle elegancko i efektownie, o ile zachowane są w dobrym stanie. Podobnie jak w przypadku butów, by połysk takich dodatków utrzymywał się jak najdłużej, należy o nie regularnie dbać.

W tym celu możesz wykorzystać te same triki i zasady, które sprawdzają się przy pielęgnacji lakierowanego obuwia, albo skorzystać z kilku dodatkowych sposobów:

  1. Jeśli chcesz wyczyścić torebkę wykonaną z lakierowanej skóry, użyj wody z mydłem. Wymieszaj mydło w płynie w letniej wodzie w proporcjach 1:4, przetrzyj torebkę ściereczką namoczoną w takim roztworze a następnie osusz ręcznikiem.
  2. Chcesz dodać blasku lakierowanym dodatkom? Użyj roztworu octu i wody. Wymieszaj 3 łyżki stołowe octu i pół szklanki wody. Przetrzyj mieszaniną powierzchnię torebki, portfela czy paska a następnie usuń z niej zapach octu, przecierając powierzchnię wilgotną ścierką.
  3. Nawilżona skóra lakierowana jest mniej podatna na pęknięcia i zaginanie. Żeby nawilżyć akcesoria wykonane z tego materiału możesz wykorzystać kosmetyczną wazelinę lub olej mineralny. Wystarczy nanieść niewielką ilość takiego produktu, wypolerować i pozostawić do wyschnięcia Twój lakierowany dodatek.

Zarówno lakierowane obuwie i akcesoria, jak i produkty przeznaczone do ich czyszczenia czy nabłyszczania znajdziesz w szerokim asortymencie eobuwie. Pamiętaj, by dbać o swoje lakierowane buty i dodatki już od chwili ich zakupu, a posłużą Ci one latami.

Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.