W tym artykule:
Styl old money – na czym polega i jak go osiągnąć?
Estetyka ubierania się w duchu „starych pieniędzy” to trend, który w ostatnich miesiącach robi niemałe zamieszanie w świecie mody. Styl old money, zapoczątkowany w XX wieku przez brytyjskich uczniów elitarnych szkół, na przestrzeni lat zgromadził rzesze zwolenników. Inspiracji na to, jak ubierać się w stylu old money, warto szukać wśród zdjęć Księżnej Diany czy Paula Newmana. Zobacz, jakich elementów potrzebujesz, by stworzyć old money look.
Styl old money – co to właściwie znaczy i z jakich elementów się składa? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Styl old money – co to znaczy?
Zwrot old money oznacza dosłownie „stare pieniądze”, a określenie to charakteryzuje styl ubierania się osób, które pochodzą z bogatych rodzin. Pieniądze te są w rodzinie od pokoleń, a jej członkowie prowadzą określony styl życia: kończą studia na prestiżowych uczelniach, grają w tenisa, golfa, polo, jeżdżą konno. Styl old money opiera się na wysokiej jakości ubraniach, które utrzymane są w minimalistycznej i ponadczasowej estetyce. Koszulki polo, kaszmirowe swetry z dekoltem w serek, wełniane marynarki, koszule, chinosy, mokasyny czy buty jeździeckie to charakterystyczne elementy stroju utrzymanego w duchu „starych pieniędzy”.
Początki stylu old money
Styl old money został zapoczątkowany w XX wieku przez uczniów elitarnych szkół brytyjskich. Nosili oni specjalne mundurki, które odróżniały ich od klasy robotniczej. Styl ten szybko podchwycili studenci z USA, a właściwie młodzi chłopcy z prestiżowych uczelni tzw. Ligi Bluszczowej (do której należy np. Uniwersytet Harvard czy Yale) w Stanach Zjednoczonych. Wiktoriański sposób ubierania się, był dla ówczesnych uczniów, którzy poza nauką uprawiali także sporty, (polo, tenis, golf) zbyt sztywny, dlatego coraz częściej zaczęli sięgać po koszulki polo, chinosy, swetry. Ich koleżanki z chęcią przejęły ten trend, zamieniając eleganckie, choć nieco sztywne garsonki i spódnice na kaszmirowe swetry w serek, koszule i spodnie w kant.
Old money to styl z wyższych sfer
O tym, że old money to idealnie dopracowany strój, zgodny z określonymi zasadami, możemy przekonać się oglądając thriller „Utalentowany Pan Ripley”. Matt Damon, wcielający się w rolę głównego bohatera, pożycza od kolegi marynarkę z herbem uczelni Princeton i choć jest ubogi, przedstawia się jako człowiek z wyższych sfer. Jednak w kolejnych scenach Ripley nosi sztruks, co zdradza jego nieelitarne pochodzenie. Film zdecydowanie warto obejrzeć dla zawiłej fabuły i gry aktorskiej, ale także jeśli chcesz zainspirować się stylizacjami old money.
Damski styl old money – o czym warto pamiętać?
Intrygują Cię stylizacje old money, ale nie wiesz, od czego zacząć? Instagram czy Pinterest pełen jest zdjęć zachowanych w tej estetyce. Warto przeglądnąć np. konto instagramowe angielskiej influencerki Lydii Millen, która w mistrzowski sposób nosi oficerki w zestawie z wełnianymi marynarkami.
Ponadczasowych inspiracji na stylizacje w duchu „starych pieniędzy” dostarczą Ci także zdjęcia Księżnej Diany. Idealnie skrojona marynarka noszona z kaszmirowym golfem, jasnymi spodniami i butami jeździeckimi to kwintesencja old money style.
Zobacz także >>> Ulubione buty księżnej Diany – poznaj modele, które rozpromowała
Co jeszcze, poza wspomnianymi już marynarkami i oficerkami, warto mieć w szafie, by tworzyć udane stylizacje old money? Świetnym wyborem będą dobrze skrojone koszule: z bawełny, wiskozy, jedwabiu, a latem lnu. Eleganckie spodnie z materiału, z kantem bądź bez, a także klasyczne jeansy z prostą nogawką stanowią doskonałą bazę do tego typu setów.
Czego powinnaś unikać? Styl old money charakteryzuje się bazowymi kolorami: czerń, granat, niebieski, biel, beż, brąz czy burgund, a także subtelnymi wzorami (kratka, paski, pepitka). Nie ma tu miejsca na duże logotypy czy napisy (wyjątkiem są bluzy z nazwami uniwersytetów), neony czy nietuzinkowe printy.
Buty w damskim stylu old money
Poza muszkieterkami w stylu jeździeckim, w szafie powinnaś mieć także wysokiej jakości półbuty na płaskiej podeszwie np. mokasyny, lordsy bądź baleriny. Do niezbędników należą również szpilki z matowej skóry licowej z czubkiem w lekki szpic czy skórzane klapki na niskim obcasie. Tego typu obuwie znajdziesz w ofercie marki Gino Rossi. Obuwie tego brandu charakteryzuje wysoka jakość i klasyczny design, co idealnie wpasowuje się w styl starych pieniędzy. Z kolei wybierając buty sportowe, sięgaj po modele minimalistyczne np. Reebok Classic czy trampki Superga (które z resztą uwielbiała wspomniana już Diana Spencer).
Dodatki w stylu old money
Estetyka starych pieniędzy tkwi w szczegółach, dlatego poza wysokiej jakości ubraniami i obuwiem, należy tu zwrócić uwagę na akcesoria. Torebka powinna być skórzana, nieprzekombinowana w kwestii kształtu czy zdobień. Najlepiej sprawdzi się klasyczna torba z uszkami, camelowa listonoszka czy niewielka bagietka. Ciekawym dodatkiem zachowanym w stylu old money będzie także apaszka czy minimalistyczne okulary przeciwsłoneczne. W chłodniejsze pory roku, zdecydowanie warto sięgnąć po skórzane rękawiczki. Z kolei do codziennych stylizacji old money w wersji casual, idealnym dodatkiem jest czapka z daszkiem.
Męski styl old money
Elegancja z nutą luzu – tak można określić styl old money męski. I choć klasyczne garnitury (zwłaszcza te w beżowym kolorze) wpisują się w estetykę starych pieniędzy, to zestawy mniej oficjalne robią największe wrażenie. Bazą męskich stylizacji old money są koszule – dobrze skrojone, ale dające swobodę. Idealne będą np. te od Ralpha Laurena, który swoją drogą od lat inspiruje się nurtem old money. Tuż obok koszul, swetry – modele w serek w iście uniwersyteckim stylu, ale także klasyczne z okrągłym dekoltem czy kardigany. Marynarki (byle nie sztruksowe), spodnie typu chino, a także koszulki polo to elementy, które powinny znaleźć się w szafie zwolennika old money style.
Inspiracji na męskie stylizacje old money warto szukać w zdjęciach Paula Newmana. Ten amerykański aktor był prawdziwą ikoną stylu. W mistrzowski sposób łączył elegancką białą koszulę z wełnianym swetrem, parą jeansów i butami sportowymi. Do zestawu dobierał stylowe dodatki: zegarek na bransolecie, sygnet i białe skarpetki.
Jeśli zaś chodzi o współczesnych zwolenników stylu old money, zwróć uwagę na sety Ali Gordona. Ten brytyjski influencer niezwykle często bazuje na zestawach z eleganckimi spodniami, koszulą i wełnianą marynarką. Do całości dobiera skórzane półbuty bądź mokasyny, a z dodatków sięga po zegarki i skórzane paski do spodni.
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/Getty Images