Dokładnie rok temu sneakersy i tenisówki marki Veja zaczęły pojawiać się na nogach topowych trendsetterek i trendsetterów. Redaktorki i redaktorzy wiodących modowych czasopism, modele, influencerzy – coraz więcej osób związanych z branżą fashion do swojej wiosenno-letniej garderoby dobierało właśnie proste buty z charakterystycznym „V” z boku cholewki. Nic zresztą dziwnego! Francuska marka Veja zdaje się być odpowiedzią na nasze współczesne potrzeby − nie tylko w kwestii mody, ale też ekologicznego do niej podejścia. Buty Veja trafiły właśnie do sprzedaży w eobuwie, a my chcemy przybliżyć Ci zarówno historię tej marki, jak i odpowiedzieć na pytanie: co czyni ją tak wyjątkową? 

Francuska marka Veja stawia na ekologię, ochronę środowiska, a przy tym minimalistyczny design o retro zacięciu.

Veja – historia marki

Założyciele firmy Veja, Sébastien Kopp i François-Ghislain Morillion, zostali zainspirowani wizytami w fabrykach odzieży i żywności w Ameryce Południowej, Azji i Australii podczas prowadzenia eko organizacji non-profit. W trakcie tych wizyt byli głęboko zainteresowani tym, w jaki sposób te produkty są wytwarzane. Veja powstała we Francji w 2005 roku, trzy lata po tym, jak Sébastien i François założyli organizację non-profit, która badała politykę społecznej odpowiedzialności biznesu, prowadzoną przez firmy na całym świecie. Dążąc do produkcji trampek z najbardziej ekologicznych materiałów i angażując etycznych dostawców, Sébastien powiedział, że ideą marki było „przemyślenie na nowo tworzenia popularnego produktu”. Dziś gwiazdy takie jak m.in. Emma Watson, Marion Cotillard i Meghan, księżna Sussex, są regularnie fotografowane w butach Veja, które można rozpoznać po charakterystycznym minimalistycznym logo “V”. Według raportu CNN francuska marka Veja obecnie dostarcza buty do 1800 sprzedawców (w tym eobuwie!) w 45 krajach i uzyskała 21 milionów przychodu z 550 tys. par swoich ekologicznych sneakersów. 

Ekologiczne rozwiązania w butach marki Veja

Dlaczego Veja nazywana jest marką przyszłości? Ponieważ przyszłość branży mody potrzebuje proekologicznych rozwiązań i inicjatyw, takich jakie od samego początku towarzyszą temu francuskiemu brandowi. Obuwie marki Veja na tle innych producentów wyróżnia bowiem przede wszystkim nie design butów, a zastosowane w nich rozwiązania, pozwalające na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i produktów nieszkodliwych dla środowiska.

Przyjaciele Sébastien Kopp i François-Ghislain Morillion założyli markę Veja, głęboko wierząc, że można produkować sportowe buty w sposób etyczny i ekologiczny. Ich sneakersy projektowane są w Paryżu, materiały zaś pozyskiwane z organicznych hodowli i eko rolnictwa. Para przyjaciół zdecydowała się kupować kauczuk od gumiarzy z Amazonii, mimo że jego cena była wyższa niż materiałów syntetycznych i korzystała z ekologicznej bawełny, uprawianej w sposób, który zwracał składniki odżywcze do gleby, a nie powodował jej zniszczenia z powodu stosowania chemikaliów. Veja wykorzystuje również plastikowe butelki z recyklingu do produkcji wodoodpornej siatki dla niektórych modeli butów. Butelki są podobno zbierane z brazylijskich ulic Rio de Janeiro i Sao Paulo.

Proces produkcji butów nie jest tani, ponieważ sneakersy Veja kosztują od 95 do 195 dolarów. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, ich sprzedaż od 2015 roku rośnie o 50 procent rocznie. Jest to więc najlepszym dowodem na rosnącą świadomość konsumentów na całym świecie.

Prosty, charakterystyczny design sneakersów Veja

Sneakersy i trampki marki Veja rozpoznasz z daleka. Ich prosta, minimalistyczna sylwetka, występująca najczęściej w kolorze złamanej retro bieli z literą „V” umiejscowioną na boku cholewki to ikoniczny już wzór, od którego marka nie odchodzi od początków jej istnienia. Jest to kolejny wyraz ekologicznego podejścia tego brandu – pozostając wiernym pierwotnej sylwetce buta, nie kreują usilnie nowych trendów − tak, aby dany model sprawdzał się w szafie klientów latami.

Stylizacje z butami Veja – jak je noszą trendsetterzy?

Masz już na oku swoje wymarzone wegańskie buty z charakterystycznym „V” na boku? Zobacz zatem, jak noszą je osoby związane z branżą mody:

Kwiecista sukienka, kolorowa torebka-chanelka i biało-bordowe trampki Veja – to idealne połączenie na sezon wiosenno-letni, które zaproponowała Lucy Williams.

Co powiesz z kolei na miejski look ze sneakersami Veja, w ramach którego to zostały one połączone z długim płaszczem i legginsami? My jesteśmy na tak!

Minimalistyczne, kapsułowe looki składające się z prostych rzeczy będą również świetnym kompanem dla tych butów.

Możesz nosić je także w całkowicie sportowym stylu. Buty Veja, koniec końców, mają pasować do każdej garderoby.

Ikona wpisu: Streetstyleshooters / via Getty Images

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.