Skóra zamszowa to niezwykle stylowy materiał, który w niektórych stylizacjach jest wręcz nie do zastąpienia. Zestawy w klimacie boho czy country nie będą tak udane, jeśli nie założysz do nich choć jednego zamszowego elementu. Nierzadko tym elementem w stylizacji są właśnie buty, z których niechętnie rezygnujesz nawet w czasie zimy. Jak więc przygotować zamszowe buty na zimę tak, by przetrwały niedogodności pogody?

Jeśli chcesz zadbać o zamszowe buty zimą, przygotuj je do tego sezonu, a następnie postaw na systematyczną dbałość o ich stan.

Działania prewencyjne – impregnacja zamszowych butów

Zacznijmy od bardzo ważnej, a być może wręcz najważniejszej czynności, która pozwoli Ci się cieszyć nieprzemakającymi i zadbanymi butami zamszowymi w zimie. Mowa tu o kroku poprzedzającym ich pierwsze założenie, czyli impregnacji. 

Impregnacja obuwia to nic innego, jak proces, który polega na nasycaniu materiału odpowiednimi substancjami (chemicznymi, bądź takimi pochodzenia naturalnego). Prowadzi to do uzyskania niewidocznej powłoki na powierzchni buta, która zwiększa jego wodoodporność i sprawia, że brud w mniejszym stopniu będzie do niego przywierał. 

Jak zaimpregnować zamszowe buty?

Obecnie, do zabiegu impregnacji butów zamszowych masz do wyboru całe mnóstwo profesjonalnych preparatów, które są jedyną skuteczną drogą do uzyskania efektu zabezpieczonego przed zimą obuwia. Większość z nich występuje w formie wygodnego sprayu, a do każdego dołączona jest instrukcja, wyjaśniająca w jaki sposób impregnować buty. 

Impregnacja to pierwszy i najważniejszy etap dbania o zamszowe buty.

Uniwersalne zasady impregnowania butów zamszowych:

  1. Jeśli buty były wcześniej używane, należy oczyścić ich zewnętrzną powierzchnie przy pomocy szczotki z miękkim włosiem.
  2. Impregnat powinno się rozprowadzać średnio z odległości minimum 20 cm od butów, w równomierny sposób na każdą z jego partii.
  3. Po zaimpregnowaniu należy pozostawić buty do wyschnięcia i powtórzyć ten proces jeszcze raz.
  4. Warto powtarzać proces impregnacji co 2-3 tygodnie.
if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e4a16cc13f' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Regularne czyszczenie butów zamszowych w zimie

Choć impregnacja zamszowych butów pomaga w utrzymaniu ich w czystości, to jednak nie niweluje w pełni ryzyka powstawania na nich zabrudzeń. Jeśli zależy Ci zatem, by Twoje ulubione zamszowe botki lub kozaki przetrwały zimę w dobrej kondycji, istotne jest też ich regularne czyszczenie. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób jesteś w stanie uniknąć powstawania nawarstwiającego się brudu na powierzchni butów, który mógłby zniszczyć materiał, z jakiego zostały wykonane

Zamszowe buty możesz wyczyścić m.in za pomocą specjalnej gumki, dedykowanej skórom szorstkim.

Do czyszczenia butów zamszowych możesz użyć:

  • Szczotki z miękkim lub gumowym włosiem
  • Profesjonalnej gumki czyszczącej
  • Przeznaczonych do tego preparatów (każdy z nich zawiera instrukcję wyjaśniającą, w jaki sposób przeprowadzić proces czyszczenia przy jego użyciu)

Porada eksperta:
Widzisz, że Twoje zamszowe buty uległy zabrudzeniu? Nie wychodź z założenia, że ,,i tak jeszcze zdążą się pobrudzić”. Staraj się usuwać brud z ich powierzchni na bieżąco.

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f6e4a16d1186' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Zapewne w swojej kolekcji zimowych butów posiadasz także modele wykonane z innych materiałów. Sprawdź zatem, jak dbać o buty zimą, w bardziej ogólnym ujęciu. 

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.