W tym artykule:
Top Gun zmienił świat mody. I nawet nie wiesz jak bardzo!
Kojarzysz takie elementy garderoby jak okulary Ray Ban, kurtki Alpha Industries czy prosty t-shirt z koszulką na piersi? Witam w świecie Top Gun, w świecie filmu, który niepostrzeżenie zrobił dużo dla branży modowej.
Przede wszystkim nie wiem czy w tym momencie (połowa lipca) jest jeszcze ktoś, kto nie oglądał Top Gun: Maverick. Jeśli nie, to odsyłam do kina, bądź serwisów VOD, bo wspomniany film to kawał dobrego kina rozrywkowego. Tak duży kawał, jak jego poprzednik z lat 80. i tak samo duży jak wpływ na to co dość często ląduje w naszej szafie.
Oczywistym jest, że Top Gun miał wpływ na to, w czym chodzimy, gdyby nie miał, nie pisałbym o nim artykułu.
Wszystko To przez te okulary!
Tom Cruise w Top Gun dość często pojawiał się na ekranie w okularach Ray-Ban Aviator. Podobno dzięki mocnej ekspozycji w filmie z 1986 roku, Ray-Ban zanotował aż 40 procent wzrostu sprzedaży modelu RB Aviator 3025. Ten sam model Maverick nosił także w Top Gun: Maverick z 2022 roku.
Co ciekawe, tylko jeden aktor z oryginalnej obsady włożył te same okulary co Cruise. Był to Rick Rossovich, który odgrywał rolę Rona Slidera Kernera. Val Kilmer miał na nosie RB Shooter 3138.
Wiesz o tym, że nie był to jednak jego pierwszy film, w którym nosił okulary Ray-Ban? W Risky Business na jego nosie można było zobaczyć model Wayfarer.
Alpha Industries – kurtka gwiazd. Po prostu klasyka
Powstało wiele filmów, które wpłynęły na popularność kurtek takich jak bomber jacket. W MA-1 chodził Bruce Willis w Pulp Fictionl Steve McQueen w The Hunter, MacGyver w sezonie 4 serialu, w Colors założył ją Sean Penn, a także Michael Douglas, Kiefer Sutherland czy Kevin Costner.
To nie koniec, bo w innym modelu – M65 – w filmach biegał Rambo, czyli Sylverster Stalone czy jego przeciwnik filmowy Arnold Schwarzenegger w Terminatorze. Swoje chwile miał również Robert De Niro w Taxi Driver.
A co zakładał Tom Cruise? Skórzany model G-1 pojawił się w oryginalnym filmie. G-1 to kurtka, która była na wyposażeniu pilotów od 1940 roku, wtedy nosiła jednak nazwę M-422A.
Top Gun był jednym z filmów, które bez wątpienia spopularyzowały Alpha Industries wśród fanów mody, a dodatkowo mocno ugruntował styl militarny w modzie.
Po premierze filmu, wielu wojskowych wspominało, że była to najlepsza promocja armii, jaka mogła się przytrafić. Zapisy rekrutów wzrosły wtedy o 500 procent.
Mała kieszonka, a tak wielkie znaczenie
Nie oszukujmy się, ta kieszonka na piersiach w tshirtach, nie była nowością w 1986 roku, kiedy to Top Gun pojawił się na ekranach. Nie jest ona też wybitnie użyteczna – choć można wsadzić np. wspomniane wcześniej Aviatory. Pozujący w niej przed obiektywem kamery Cruise, miał jednak w sobie coś, co spowodowało, że śnieżnobiały tshirt stał się elementem buntu, wolności i stylu.
Podobnie jak zresztą cała postać, którą Cruise odgrywał. Producent oryginalnego Top Gun, Jerry Bruckheimer wspominał w jednym z wywiadów, że kilka lat po premierze Top Gun, Cruise był w Afryce, a na każdym kroku aktor słyszał tylko swój przydomek – Maverick.
Tom Cruise został ikoną?
Cruise, podobnie jak wielu aktorów po nim, miał swoje pięć minut sławy, jeśli chodzi o styl. W latach 80. to właśnie o nim pisały magazyny, to nim inspirowali się młodzi ludzie, jeśli chodzi o to, co w tym momencie się nosi. A jak nosił się Cruise? Przede wszystkim z pewnością siebie, niezależnie od tego czy miał na sobie akurat sweter, krótkie (czasem zbyt krótkie) spodenki czy garnitur.