FINAL SALE! Największe zimowe rabaty czekają. Sprawdź!


Cholewka, podeszwa, obcas… czyli z czego składa się but?

Pod pojęciem „buty” kryje się mnóstwo różnorodnych modeli: kozaki, trapery, sandały, szpilki czy adidasy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, jednak można znaleźć kilka elementów, które łączą je wszystkie – np. cholewka buta albo jego podeszwa. Jakie inne części buta wyróżniamy? Sprawdź nasz przewodnik.

To, jak i z czego wykonane jest obuwie, w dużej mierze wpływa na jego jakość, trwałość oraz wygląd.

final sale eobuwie

Jedną z najważniejszych części, która wypływa na wygląd obuwia, jest cholewka. Najprościej rzecz ujmując, jest to element okrywający wierzchnią część stopy, a w przypadku wyższych butów – również łydki czy podudzia. Cholewka w bucie najczęściej wykonana jest ze skóry naturalnej (licowej, zamszu lub nubuku), skóry ekologicznej albo materiałów tekstylnych i syntetycznych.

Inny podstawowy element buta to oczywiście podeszwa. Ma ona za zadanie odizolowanie stopy od podłoża i powinna stykać się z nim na całej powierzchni, z wyjątkiem obcasa. Podeszwę zazwyczaj produkuje się ze skóry lub innych materiałów, w zależności od przeznaczenia obuwia, co ma duże znaczenie w przypadku butów sportowych.

A skoro wspomnieliśmy już o obcasie, to warto podkreślić, że – nawet niewysoki – stanowi ważny element budowy buta damskiego i męskiego. Znajduje się on w tylnej części buta, pod piętą. Może on stanowić jedność z podeszwą, być do niej przybity lub przykręcony. Obcas czasami zakończony jest flekiem. To wymienialny element o grubości kilku milimetrów, bardziej odporny na ścieranie i mający za zadanie zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się.

Uwaga!
Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan fleków. Jeśli bowiem te się zużyją, starciu ulegnie również właściwy obcas, co może się skończyć koniecznością jego wymiany.

W środku buta znajdziemy z kolei podszewkę. Otacza ona stopę od góry i boków, zapobiegając otarciom we wspomnianych miejscach. Dba także, by szwy czy ściegi łączące inne części składowe buta nie odciskały się na stopie. Bezpośrednio do stopy przylega z kolei wyściółka. Pełni ona podobne funkcje co podszewka, jednak wykonana jest z bardziej miękkich materiałów, by dawać stopie właściwy komfort.

Wiesz już, co to jest cholewka buta, gdzie jest i z czego może być wykonana. Jednak, żeby nie było zbyt prosto, sama ta część składa się z kilku elementów. Są to:

  • obłożyna – okrywa tylną górną i tylną przednią część stopy i wraz z przyszwą w dużej mierze odpowiada za to, jaki kształt mają dane buty,
  • przyszwa – jest ważną częścią budowy buta męskiego – szczególnie tego wizytowego. To część cholewki, w której znajdują się dziurki na sznurowadła. Przyszwa może być zamknięta (czyli wszyta pod spód) lub otwarta (naszyta na wierzch cholewki). Buty z zamkniętą przyszwą – np. oxfordy – są uznawane za bardziej smukłe i eleganckie niż te z otwartą (np. derby),
brązowe buty wizytowe
Oxfordy – np. Boss – to przykład butów z zamkniętą przyszwą

Photo by Juan Naharro Gimenez/Getty Images
czarne buty męskie derby
Derby – np. Tommy Hilfiger – charakteryzują się otwartą przyszwą

Photo by Kirstin Sinclair/Getty Images
  • nosek – czyli czubek buta, który osłania palce u stóp,
  • język – część połączona z górną granicą wspomnianej już przyszwy, znajduje się pod sznurowadłami i zabezpiecza stopy przed naciskiem sznurówek i otworów na nie,
  • zapiętek – tylna, sztywniejsza niż reszta cholewki część zabezpieczająca piętę. Zapiętek nie może być zbyt sztywny – w przeciwnym razie uniemożliwi stopie wykonywanie naturalnych ruchów.

Jeśli wgłębimy się w budowę obuwia jeszcze bardziej, znajdziemy w niej mniej widoczne na pierwszy rzut oka elementy. Jak np. podpodeszwa, która stanowi pewnego rodzaju „szkielet” buta. Znajduje się ona między wyściółką a podeszwą. Ma ona zapewnić odpowiednią sztywność i stabilność buta. Inny element budowy buta to otok, czyli obwódka wokół bocznych części podeszwy. Jego zadanie to zabezpieczenie obuwia przed uszkodzeniami oraz przedostawaniem się wilgoci do wnętrza buta.

Znasz już części składowe obuwia? – teraz czas poznać rodzaje butów. Na blogu znajdziesz artykuły m.in. o tych sportowych oraz damskich.

Photo by Edward Berthelot/Getty Images

Dołącz do naszego newslettera i ...Odbierz 40 zł rabatu na pierwsze zakupy!