W tym artykule:
Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Często zdarza się, że buty, które początkowo pasują na Twoje stopy jak ulał, ostatecznie Cię obcierają. Z problemem bolesnych, nieestetycznych i wywołujących dyskomfort otarć choć raz musiał zmierzyć się każdy z nas. Czy istnieje sposób na obcierające buty i co zrobić, kiedy buty nas obetrą?
Otarciom od butów możesz skutecznie zapobiegać. Sprawdź jak!
Dlaczego buty obcierają? Możliwe przyczyny
Buty mogą obcierać z różnych powodów, a najczęstsze z nich to niewłaściwie dobrany rozmiar lub kształt buta, który nie pasuje do indywidualnej budowy stopy. Co jeszcze przyczynia się do dyskomfortu podczas noszenia niektórych butów?
Źle dobrany rozmiar
Zbyt ciasne buty powodują nacisk na stopę, co prowadzi do powstawania otarć, zwłaszcza w okolicach palców i pięt. Z kolei za luźne obuwie sprawia, że stopa przesuwa się podczas chodzenia, co również może powodować otarcia.
Kształt buta niedopasowany do stopy
Każda stopa ma inny kształt, a niektóre fasony butów mogą po prostu nie pasować do indywidualnej anatomii. Buty o wąskich noskach mogą uciskać palce, a za wysokie podbicie może powodować nacisk na górną część stopy. Niewłaściwe wyprofilowanie sprawia, że stopa nie leży w bucie naturalnie, co zwiększa tarcie i ryzyko powstawania pęcherzy oraz otarć w różnych miejscach.
Sztywne materiały uciskają stopy
Buty wykonane z twardych, nierozciągliwych materiałów, takich jak sztuczne tworzywa czy guma, potrzebują czasu na dopasowanie się do stopy. Dopóki się nie „rozchodzą”, mogą obcierać, zwłaszcza w miejscach kontaktu z kostkami.
Brak amortyzacji lub wyściółki
Buty bez odpowiedniej amortyzacji lub miękkiej wkładki mogą powodować dolegliwości bólowe, przeciążenia, a nawet stany zapalne szczególnie w okolicach pięt i podbicia. Twarda lub zbyt cienka podeszwa nie tłumi nierówności podłoża, przez co pojawia się dyskomfort podczas użytkowania butów.
Niewłaściwe skarpetki lub ich brak
Noszenie butów bez skarpetek lub takich o zbyt cienkich materiałach może zwiększać tarcie między skórą a butem, co prowadzi do otarć. Szczególnie często zdarza się to latem, kiedy zakładamy sandały.
Konstrukcja buta
Równie często zdarza się, że powodem dyskomfortu jest samo obuwie, a dokładniej jego budowa. Elementy takie jak szwy, twarde wzmocnienia czy niewłaściwie wyprofilowana podeszwa mogą powodować tarcie i nacisk w miejscach newralgicznych, np. na pięcie, wokół kostek czy na palcach. Zbyt sztywne materiały użyte w cholewce, brak odpowiedniego wyściółkowania czy źle umiejscowione zapiętki dodatkowo zwiększają ryzyko otarć. Dodatkowo buty o nieelastycznej konstrukcji nie dopasowują się do naturalnego ruchu stopy, co prowadzi do nieprzyjemnych obtarć podczas chodzenia, zwłaszcza na dłuższe dystanse.
Oprócz otarć, odcisków czy pęcherzy, źle dobrane obuwie może wywoływać również drętwienie palców i przyczyniać się do nadmiernej potliwości stóp. Noszenie zbyt dużych butów wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem kontuzji.
Wygodne sneakersy damskie na eobuwie:
Sprawdzone sposoby na obcierające buty. Zapobiegaj otarciom
Na szczęście otarciom od butów możesz skutecznie zapobiegać. By uniknąć powstawania bolesnych ran, zapamiętaj kilka zasad dotyczących zarówno kupowania, jak i użytkowania obuwia:
- jeśli kupujesz skórzane buty, najlepiej zdecyduj się na model ze skóry naturalnej;
- buty nie mogą być ani za duże, ani za małe – dobór odpowiedniego rozmiaru ułatwi Ci system esize.me. Skanery z nim znajdziesz w sklepach stacjonarnych eobuwie;
- podczas przymierzania nowych butów pamiętaj o tym, że wieczorem stopa jest nieco napuchnięta po całym dniu;
- zwróć uwagę, czy na pięcie danego modelu nie znajdują się żadne twardsze elementy, które potencjalnie mogą spowodować otarcia;
- zawsze zawiązuj lub zapinaj buty – im większy ruch stopy wewnątrz buta, tym większe ryzyko powstania otarć;
- jeśli latem zakładasz sandały na gołe stopy i planujesz długi spacer, wypróbuj jedwab do stóp w sprayu, który stworzy ochronną powłokę zapobiegającą otarciom;
- w przypadku wad konstrukcyjnych obuwia spróbuj zasięgnąć pomocy szewca.
Jeśli nie jesteś pewna nowych butów, zanim założysz je na przyjęcie, wesele czy do pracy, postaraj się je rozchodzić. Na naszym blogu znajdziesz też porady, jak rozciągnąć buty skórzane, zamszowe lub lakierowane – dzięki nim zbyt ciasne obuwie już nigdy nie wyląduje na dnie szafy!
Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Oto specjalne akcesoria!
Dla zwiększenia ochrony przed otarciami, warto sięgnąć także po specjalne akcesoria obuwnicze: zapiętki oraz półwkładki żelowe. Zapiętki to samoprzylepne, przezroczyste poduszki żelowe, które świetnie zabezpieczają narażone na otarcia lub ucisk miejsca na piętach, a jednocześnie pozostają niewidoczne w butach. Z kolei półwkładki przeciwdziałają ślizganiu się stopy w obuwiu na wysokim obcasie, a za sprawą żelowej konsystencji – pozwalają odciążyć śródstopie. Półwkładki sprawdzają się zwłaszcza podczas noszenia sandałów na szpilce, zapobiegając wysuwaniu się stóp i amortyzując nacisk na palce.
Wygodne szpilki na eobuwie:
Sposoby na obtarte pięty – co pomaga?
No dobrze, co jednak możesz zrobić, gdy do otarć już doszło? Zbawienny wpływ na kondycję stóp mają kąpiele w chłodnej wodzie – takie zabiegi mają działanie przeciwbólowe, kojące i łagodzące. Leczenie obtartych pięt wspomogą również maść oraz zasypka z alantoiną, która ma właściwości przeciwzapalne, natłuszcza, nawilża i przyspiesza regenerację naskórka.
Gojenie otarć ułatwiają też kremy z cynkiem lub srebrem koloidalnym, wykazujące działanie przeciwzapalne, łagodzące, osłaniające oraz antybakteryjne. Silne właściwości regenerujące cechują także olej lniany, który doskonale nawilża, odżywia, koi i wygładza naskórek. Olej lniany zaleca się nakładać na miejsce zranione na 20-30 minut, a następnie usunąć nadmiar czystym wacikiem.
Twoim sprzymierzeńcem w walce z obtartymi piętami lub palcami będą również plastry. Dobrze zabezpieczają one ranę przed ewentualnym kontaktem z brudem i bakteriami oraz chronią przed powstaniem nowych otarć na stopach. Pamiętaj tylko, by plaster nakładać na ranę dopiero po jej dokładnym oczyszczeniu, a także, by zdejmować go przed snem – dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać i szybciej się regenerować.
Sprawdź szeroki wybór akcesoriów dostępnych w eobuwie: