Zamszowe szpilki, baleriny czy kozaki wyglądają pięknie i są zawsze modne – ale nie zawsze wygodne, szczególnie tuż po ich zakupie, kiedy nie są jeszcze rozbite. Jak rozciągnąć buty zamszowe w bezpieczny sposób, by móc cieszyć się z ich noszenia? Skorzystaj ze sprawdzonych rad!

Zamsz jest bardzo rozciągliwy, ale i bardziej podatny na uszkodzenia niż inne materiały. Nie sztuką jest go rozbić – sztuką jest zrobienie tego bez zniszczenia obuwia. Przekonaj się, jak rozciągnąć buty z zamszu.

Rozciąganie butów zamszowych – czego nie robić?

Zacznijmy trochę przewrotnie, a więc podkreślmy, czego absolutnie nie można robić zamszowym butom w celu ich rozciągnięcia. Po pierwsze – nie traktuj ich ciepłem z suszarki! Zamsz jest delikatny, więc nie powinien być wystawiany na działanie suszarki czy kaloryfera. W ten sposób możesz bezpowrotnie zniszczyć fakturę zamszu.

Popularna metoda z wkładaniem do obuwia woreczków z wodą i zostawianie go na noc w zamrażalniku jest dla zamszu równie niebezpieczna. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na nadmiar wilgoci – choćby dlatego zamszowych butów lepiej nie zakładać na deszczową pogodę. Stosowanie woreczków z lodem może i owszem, rozciągnie buty, ale może też je szybko zepsuć – dlatego jeśli zależy Ci na utrzymaniu wysokiej jakości zamszu, lepiej nie ryzykować.

Sekret tkwi w umiarze i cierpliwości

Czy buty zamszowe się rozejdą? Tak, ale musisz im w tym pomóc i dać trochę czasu. Bezpieczną i najmniej inwazyjną metodą będzie założenie grubych skarpet (a nawet dwóch ich par), zamszowych butów i spacerowanie w takim zestawie po domu przez kilka godzin. W ten sposób buty lekko się rozejdą i łatwiej dopasują się do długości i szerokości stopy.

szpilki zamszowe i męskie mokasyny zamszowe
Modelka ma na sobie zamszowe szpilki Baldowski D01468-1451-041, a model – mokasyny Gino Rossi Vojse MW2621-TWO-CW00-9900-0

Jak rozciągnąć zamszowe szpilki? Najlepiej zaufaj specjalistom

W dopasowaniu odpowiedniego obuwia jeszcze przed zakupem pomoże z kolei skaner esize.me. Wykonuje on trójwymiarowy model stopy, biorąc pod uwagę jej długość, szerokość, wysokość i tęgość. Możesz więc mieć pewność, że wybrane buty będą pasować idealnie. Dodatkowo w eobuwie masz 30 dni na darmowy zwrot bez obaw o kłopoty i formalności.

Czasy, w których do rozciągania obuwia trzeba uciekać się wyłącznie do domowych sposobów, bezpowrotnie minęły. Najbezpieczniej będzie sięgnąć po rozciągacze do obuwia w piance lub sprayu. Działają w taki sposób, że skóra jest bardziej miękka i podatna na przekształcanie, ale przy tym nie uszkadzają jej. Dzięki temu buty będą elastyczniejsze i uzyskasz odpowiednie dopasowanie. Wystarczy nanieść preparat na uciskające miejsca wewnątrz buta, założyć je, nosić przez co najmniej pół godziny i cieszyć się wygodnymi butami.

Sprawdź produkty do profesjonalnego czyszczenia obuwia:

Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.