W tym artykule:
Czy buty mogą służyć środowisku? Słów kilka o… eko-technologiach!
Trwa bum na ekologię. Dziś wszyscy, w tym producenci obuwia, chcą być eko. Ciekawi Cię, które marki tworzą tzw. buty z misją, a może wolisz wiedzieć: jak je produkują? Zapoznaj się z listą eko-technologii i sprawdź, co tam w butach gra!
Sneakersy z oceanicznych odpadów to nie jedyny smaczek na rynku obuwniczym. Przeczytaj artykuł, a przetrzesz oczy ze zdumienia.
Eko-technologie obuwnicze od A do Z
Nikt nie ma wątpliwości, że ekologia jest ważną kwestią. W dobie nadprodukcji wszyscy stanęli przed dylematem: co zrobić, by nie zatonąć we własnych śmieciach? Wielkie koncerny obuwnicze, jak Nike, New Balance czy adidas, przechodzą na zieloną stronę mocy. Buty z plastikowych butelek oraz odzyskanego ze starych spodni jeansu to nie chwyt marketingowy, a konieczność. Zainteresował Cię ten temat? Więcej o ekologii w przemyśle obuwniczym przeczytasz w innym z naszych artykułów.
Aby mieć pewność, że nabywasz buty przyjazne środowisku, zapoznaj się z listą popularnych eko-technologii, stosowanych w obuwiu znanych marek:
Flyknit
To owoc czteroletnich prac ekspertów marki Nike. Do produkcji butów sportowych w technologii Flyknit nie użyto wielu materiałów. Ba, innowacyjne rozwiązanie polega na utkaniu cholewki z… jednej nici. Obuwie – niemal pozbawione szwów – jest nie tylko lekkie (ok. 170 g), ale i perfekcyjnie dopasowane do kształtu stopy. Według opinii biegaczy, w użytkowaniu przypomina skarpetę. Podsumowując: minimum odpadów przy maksimum komfortu.
ECO STEP VIBRAM
Jak można przeczytać w leksykonie technologii eobuwie: Eco Step Vibram to podeszwa wykonana z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Ponad 30% materiałów użytych do jej produkcji pochodzi z recyklingu. Czy but traci przez to na jakości? Producenci odpowiadają: zdecydowanie nie!
Techlite
To nic innego, jak antybakteryjna membrana produkowana z zachowaniem ekologicznych standardów (m.in. z materiałów z recyklingu). Technologia − stosowana w obuwiu trekkingowym takich marek jak COLUMBIA, CLARKS czy LA SPORTIVA – zapewnia stopom odpowiednią amortyzację, stabilność i wygodę podczas pokonywania długich dystansów. A więc: przecieraj szlaki z myślą o środowisku!
Pebax Rnew
To nowa konstrukcja płytki Wave, powstała na bazie oleju roślinnego. Jak przekonują producenci, jest ona nie tylko trwalsza, ale i bardziej ekologiczna. W trakcie wytwarzania emituje mniej dwutlenku węgla, przy zachowaniu wszystkich cech wydajności. Zastanawiasz się, które marki wzbogacają obuwie o tę technologię? Zapoznaj się z ofertą japońskiego producenta sprzętu i odzieży sportowej Mizuno.
Trusstic System
Japończycy słyną z nowoczesnych technologii oraz umiejętności ich kreatywnego wykorzystania. Ichniejsza marka ASICS ulepszyła produkowane przez się buty sportowe o technologię Trusstic System. To – jak czytamy w leksykonie − ekologiczny element podeszwy środkowej, który zwiększa stabilizację. A ponadto: we współdziałaniu z odpowiednio ukształtowaną podeszwą zewnętrzną wspomaga kontrolę ruchów skrętnych stopy.
Green Rubber
To nic innego, jak mieszanka miłej środowisku gumy. Zachodzisz w głowę, co to oznacza? Technologia Green Rubber, stosowana powszechnie w traperach marki Timberland, stanowi połączenie przetworzonej gumy oraz kauczuku z pierwszego tłoczenia.
Mel-Flex
Słyszałeś o gumowych butach o zapachu gumy balonowej? Do produkcji popularnych melisek wykorzystuje się unikalne tworzywo o nazwie Mel-Flex. Podlega ono procesom recyklingu, a więc – chcąc nie chcąc − służy naturze.
Zaskoczony, jak wiele jest technologii obuwniczych przyjaznych środowisku? Mniemam, że czasem będzie ich jeszcze więcej. Jak więc ratować świat? Odpowiedź jest prosta: zaczynając od butów!
A tak swoją drogą, jeśli troszczysz się o środowisko, polecam Ci posłuchać mojej rozmowy z Joanną Glogazą – autorką bestsellerowych poradników o slow fashion. Przekonasz się, dlaczego warto zwolnić i zacząć czytać metki.
Zdjęcie główne: Photo by Stefano Guidi/LightRocket via Getty Images