W tym artykule:
Dlaczego warto mieć w szafie buty trekkingowe Gore-Tex?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami, to zapewne zastanawiasz się, jakie są idealne buty trekkingowe. Rzecz jasna solidne, wodoodporne, dające właściwe wsparcie stopie, z antypoślizgową podeszwą dopasowaną do terenu, po którym będziesz chodzić. W tym artykule przybliżę Ci jedną z najbardziej znanych technologii stosowanych w produkcji butów trekkingowych – Gore-Tex.
Buty z wykorzystaniem tego materiału są polecane przez najbardziej doświadczonych piechurów. Sprawdź, dlaczego.
Co to jest Gore-Tex?
Mówiąc najprościej, technologia ta to membrana zbudowana z porowatego teflonu. Ma ona zapobiegać przemakaniu obuwia czy innych części garderoby, czyniąc je wodoodpornymi. Często jest tak, że buty, które są wyposażone w membranę – czyli dodatkową warstwę – są mniej przewiewne i prowadzą do większej potliwości stóp. Jednak nie w przypadku bohatera tego artykułu. Producent technologii zapewnia, że buty trekkingowe z membraną Gore-Tex są również wiatroszczelne i oddychające.
Jak to możliwe? Na każdym centymetrze kwadratowym tej membrany umieszczone jest ponad 1,4 miliarda mikroskopijnych porów. Są one 20 tys. razy mniejsze od kropli wody, dzięki czemu nie ma ona prawa dostać się do wnętrza buta. A przez to, że obuwie pozostanie suche, zostaje utrzymany właściwy komfort termiczny.
Co sprawia, że buty górskie Gore-Tex są wiatroszczelne?
A jeśli już o zapewnieniu właściwej temperatury mowa, to producenci ręczą, że buty trekkingowe z Gore-Texem mają właściwości wiatroodporne. Tę wyraża się w objętości powietrza przechodzącego przez jeden metr kwadratowy materiału w jedną sekundę i podaje się ją w litrach. Za wiatroszczelną uznaje się tkaninę, której przepuszczalność powietrza to 5 l na metr kwadratowy na sekundę. Taka skutecznie zatrzymuje zimne i porywiste powietrze przed dostawaniem się do wnętrza obuwia.
Oddychalność butów turystycznych Gore-Tex
Co to znaczy, że obuwie z tą membraną „oddychają”? Pod pojęciem oddychalności kryje się umiejętność danego materiału do odprowadzania zgromadzonego wewnątrz buta potu na zewnątrz w postaci pary wodnej. Nie jest to więc to samo co przenikanie powietrza przez tkaninę. Właśnie tę pierwszą cechę ma technologia Gore-Tex. Buty trekkingowe w nie wyposażone to gwarancja komfortu dla użytkownika, którego stopy, nawet podczas wzmożonego wysiłku, pozostają suche.
Jak to działa? Buty outdoor Gore-Tex wyposażone są w wewnętrzną „skarpetę”, której pory są 700 razy większe od cząsteczki pary wodnej. Dzięki temu ta może swobodnie wydostać się na zewnątrz, a Ty – nadal oddawać się ulubionym aktywnościom w górach.
Kiedy nosić trekkingi Gore-Tex?
Wśród tej technologii można wyróżnić trzy rodzaje, nadające się na różne pory i warunki:
- Gore-Tex Performance Comfort Footwear – stosowana w większości butów trekkingowych i miejskich, do używania na co dzień, sprawdza się zimą, zapewniając obuwiu wodoodporność;
- Gore-Tex Extended Comfort Footwear – używana w butach przeznaczonych do bardziej wzmożonych aktywności. Najlepsza na pory przejściowe, gdy istnieje szansa na opady deszczu;
- Gore-Tex Insolated Comfort Footwear – to już wyższa szkoła jazdy – stosowana w butach zimowych, przeznaczonych do wspinaczki lodowej oraz tych alpinistycznych.
Jeśli natomiast interesują Cię buty letnie, Gore-Tex nie jest tutaj konieczny. Może być Ci w nim zwyczajnie za ciepło, a w czasie, kiedy nie pada, dodatkowa membrana będzie zbędna. Lepiej postawić wówczas na obuwie skórzane. Więcej na temat tego, jak wybrać w góry, przeczytasz w innym moim tekście.
Wiesz już, czym charakteryzują się buty trekkingowe Gore-Tex. Męskie i damskie modele do górskich wycieczek znajdziesz w eobuwie! Jeśli okaże się, że nie spełniają one Twoich oczekiwań, masz prawo do 30-dniowego, darmowego zwrotu.
Sprawdź szeroki wybór trekkingów w eobuwie: