Odpowiednio dobrane dodatki potrafią przeistoczyć prostą stylizację w coś wyjątkowego – nie inaczej jest w przypadku biżuterii. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, trzeba wiedzieć, jak ją umiejętnie dobierać – łatwo tu bowiem o przesadę. Sprawdź, jak łączyć biżuterię i jakich błędów unikać.

Kluczem w doborze dodatków jest zasada „mniej znaczy więcej”.

1. Ile biżuterii to za dużo biżuterii?

Wszystko zależy od tego, co masz na sobie. Jeśli wybierasz monochromatyczną stylizację w stonowanych kolorach, możesz śmiało założyć zarówno kolczyki, jak i naszyjnik oraz pierścionek. Jednak w przypadku, gdy inne elementy stylizacji mocno rzucają się w oczy – np. za sprawą żywych kolorów czy charakterystycznych wzorów – wystarczy założyć delikatne kolczyki, np. wkrętki.

Odpowiedź na pytanie jak dobierać biżuterię do stroju, zależy także od charakteru samej stylizacji. Jeśli lubisz ubierać się na rockowo lub w stylu boho, nic nie stoi na przeszkodzie, by strój uzupełnić kilkoma bransoletkami czy pierścionkami. Do formalnych strojów – biznesowych czy wieczorowych – ogranicz liczbę błyskotek, by nie odwrócić uwagi od reszty stylizacji.

modelka w kolczykach, bransoletce i naszyjniku

Porada stylistki

Pamiętaj, by nie koncentrować zbyt dużej liczby biżuterii w jednym miejscu. Zakładając masywną, wysadzaną kamieniami bransoletę, odpuść zakładanie pierścionka. Wybierając kolię, zrezygnuj z wiszących kolczyków.

2. Jak dobrać biżuterię do typu urody i kształtu twarzy?

Dobrze dobrane dodatki mogą idealnie podkreślić urodę i zatuszować jej niedoskonałości, jednak zły wybór może je tylko uwydatnić. Jaką więc biżuterię wybierać, by osiągnąć najlepszy efekt?

  • Jeśli Twój typ urody to wiosna (jasna karnacja o ciepłym odcieniu, włosy w kolorze blond, jasnego rudego lub jasnego brązu oraz błękitne lub jasnozielone oczy), sięgaj po biżuterię w kolorach złotym, różowo-złotym, brązowym i mosiężnym;
  • jeśli Twój typ urody to lato (jasna karnacja o chłodnym odcieniu, włosy w kolorze platynowego blondu, szarego blondu, ciemnobrązowym lub czarnym z zimnymi tonami oraz szare lub szaro-błękitne czy szaro-zielone oczy), wybieraj srebro, platynę, stal i białe złoto;
  • jeśli Twój typ urody to jesień (złocista karnacja, często z piegami o ciepłym odcieniu, włosy w kolorze rudym lub z rudymi czy brązowo-czerwonymi refleksami oraz zielone lub brązowe oczy), najlepiej będziesz wyglądać w biżuterii brązowej, złotej lub mosiężnej;
  • jeśli Twój typ urody to zima (bardzo jasna karnacja o błękitnym lub różowym odcieniu, mocno czarne włosy, ciemne oczy), pasować Ci będą dodatki srebrne, platynowe i w kolorze białego złota.

Z kolei o tym, jak dobierać kolczyki do kształtu twarzy, przeczytasz w innym moim artykule.

3. Czy można łączyć złoto ze srebrem?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na powyższe pytanie brzmiała „nie”, a stylistki powtarzały, że najlepsze połączenie to złoto ze złotem oraz srebro ze srebrem. Obecnie jednak zasada ta powoli odchodzi do lamusa i do kwestii zestawiania tych dwóch odcieni podchodzi się bardziej liberalnie.

Nie oznacza to jednak, że panuje tutaj pełna dowolność. Jak więc łączyć srebro i złoto? Pamiętaj, że kolor to nie wszystko – elementy biżuterii muszą pasować do siebie również pod względem stylu. Warto wiedzieć również, że im ważniejsza okazja, na jaką się wybierasz, tym na mniej swobody możesz sobie pozwolić. Innymi słowy, uroczysta kolacja czy bankiet to nie miejsce na eksperymenty, ale już niezobowiązujące spotkanie ze znajomymi – jak najbardziej!

Jeśli chcesz spróbować połączenia złota ze srebrem, a boisz się, że zrobisz to nieumiejętnie, wyposaż kolekcję w kolczyki, bransoletkę czy naszyjnik wykonany z tych dwóch metali. Takie modele coraz częściej pojawiają się wśród propozycji projektantów.

4. Czy można (i jak) łączyć bransoletki z zegarkiem?

Nie zaskoczę Cię zapewne, jeśli powiem, że również w tej kwestii panuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Zestawianie bransoletki i zegarka jest dozwolone, pamiętaj jednak o umiarze. To zegarek powinien wychodzić tutaj na pierwszy plan – dobieraj więc do niego drobne bransoletki, np. na delikatnym łańcuszku.

modelka z szarą kopertówką, zegarkiem i bransoletkami

Kolejna zasada to utrzymanie dodatków w tym samym stylu. Jeśli masz zegarek na złotym lub srebrnym pasku, lepiej zrezygnuj z bransoletki na sznurku czy takiej wykonanej z rzemyków lub własnoręcznie plecionej – znacznie lepiej będą pasować do czasomierza na skórzanym pasku, który ma mniej biżuteryjny charakter. I odwrotnie – bransoletki z kamieni szlachetnych czy wykonane z drogich metali nie będą dobrze prezentować się w towarzystwie zegarka sportowego lub takiego na skórzanej bransolecie.

Przy okazji – w innym moim artykule przeczytasz, jak wybrać zegarek damski.

5. Jak łączyć kolory w biżuterii?

Co do zasady, złota biżuteria będzie wyglądać najlepiej na tle ciepłych kolorów. Kolczyki, bransoletka, naszyjnik czy pierścionek wykonany z tego metalu dobrze zaprezentuje się więc przede wszystkim w zestawieniu z czerwonym, żółtym i pomarańczowym, ale także w połączeniu z nasyconą i głęboką śliwką czy granatem. Unikaj zakładania złotej biżuterii do białej koszuli czy sukienki – metal ten zdecydowanie lepiej będzie komponować się ze złamaną bielą czy beżem.

Z kolei jeśli planujesz założyć kreację w chłodnym kolorze, dobierz do niej srebrną biżuterię. Sprawdzą się tu nie tylko niebieski, turkusowy, fioletowy czy zielony, lecz także pastele oraz kolory bazowe – czerń, biel i szarość.

Sprawdź szeroki wybór biżuterii i ozdób dostępnych w eobuwie:

if( typeof window.jQuery !== undefined ){ ( function( $ ){ $( document ).ready( function(){ if( typeof $.fn.slick !== undefined ){ $( '#eob_pf5f0862789503a' ).slick( { infinite: true, slidesToShow: 4, slidesToScroll: 4, responsive: [ { breakpoint: 768, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 3, slidesToScroll: 3, } }, { breakpoint: 480, settings: { centerPadding: '40px', slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1 } } ] } ); } else { console.log( 'Slick is not ready yet!' ); } } ); } )( window.jQuery ) }

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.