Zadbane buty są zwieńczeniem eleganckiej stylizacji – choć stwierdzenie to może się wydawać oczywistością, to nie każdy przykłada odpowiednio dużo uwagi do właściwej pielęgnacji obuwia. W przypadku tego skórzanego, samo czyszczenie nie wystarcza – istotnym krokiem jest też pastowanie butów, które ma za zadanie odżywić materiał i przedłużyć ich żywotność. Jak się za to zabrać? Sprawdź w poniższym artykule.

Sekret tkwi w doborze odpowiednich, profesjonalnych produktów oraz… cierpliwości.

Dlaczego pastowanie butów jest tak ważne?

Pastowanie obuwia to, po czyszczeniu, drugi krok w jego pielęgnacji (więcej na temat czyszczenia skórzanych butów przeczytasz w innym artykule na blogu). Zabiegowi temu powinno się poddawać wyłącznie obuwie ze skóry licowej – nałożenie pasty na zamsz lub nubuk pozbawi je charakterystycznego meszku.

Skóra naturalna ma to do siebie, że z biegiem czasu wysycha i pęka. Dlatego tak istotne jest jej nawilżanie, które ma za zadanie odświeżyć kolor obuwia, przy okazji przedłużając jego trwałość. Jak często pastować buty? Warto, by był to regularny i systematyczny zabieg – najlepiej robić to więc po każdym czyszczeniu.

Czym pastować buty?

Kiedy wiesz już, że Twoje buty są czyste i suche (bo wyłącznie takie obuwie można pastować), nie pozostaje nic, jak zabrać się do pracy. Potrzebne Ci będą:

  • oczywiście pasta do butów – pamiętaj, by dobrać ją do koloru pielęgnowanych butów. Na rynku dostępne są też produkty bezbarwne, które będą bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Wybieraj wyłącznie profesjonalne, przeznaczone do danego typu obuwia produkty,
  • szczotka z miękkim włosiem – najlepiej sprawdza się to końskie. Zbyt twarde włoski mogłyby porysować delikatną strukturę skóry,
  • bawełniana ściereczka.

Uwaga!
Pamiętaj, by do różnych kolorów butów używać innych szczotek. Dzięki temu zapobiegniesz przypadkowemu zafarbowaniu obuwia.

Pastowanie obuwia może być czynnością dość długotrwałą, dlatego bądź cierpliwy – efekt na pewno będzie tego wart.

skórzane buty, pasta do butów i szczotki do butów
W eobuwie znajdziesz duży wybór past do butów.

Jak wypastować buty krok po kroku?

Jeśli masz już wszystkie niezbędne akcesoria i czas, pora przejść do rzeczy. Postępuj zgodnie ze wskazówkami:

  1. Kurz i niewielkie zabrudzenia z butów usuń suchą, miękką szczotką i wyjmij sznurowadła.
  2. Nawiń fragment bawełnianej ściereczki na palec i tym sposobem wmasowuj preparat w skórę. Nie przesadź z ilością – wystarczy równa, cienka warstwa. Pastowanie rozpocznij od czubka buta, a skończ na obcasie (jeśli ten również wykonany jest ze skóry licowej).
  3. Kiedy cały but jest pokryty pastą, daj jej ok. 20 minut na wyschnięcie i w razie potrzeby – nałóż kolejną warstwę preparatu.
  4. Daj obuwiu wchłonąć pastę. Zazwyczaj trwa to kilka godzin, jednak najbezpieczniej będzie poczekać – jeśli masz taką możliwość – nawet 24 godziny.
  5. Za pomocą szczotki z miękkim włosiem usuń nadmiar pasty z butów.
  6. Czystą, bawełnianą ściereczką wypoleruj obuwie. Rób to w takiej samej kolejności, co przy pastowaniu.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak pastować buty i za pomocą jakich produktów to robić. W eobuwie znajdziesz szeroki wybór past oraz szczotek i czyścików, które pozwolą Ci na przedłużenie trwałości ulubionej pary.

Sprawdź profesjonalne preparaty do pielęgnacji butów w eobuwie:

Autor

Agnieszka Ślęzak

Choć wydaje się, że conversy i szpilki nie idą ze sobą w parze, to właśnie te rodzaje butów należą do jej ulubionych. W jej szafie króluje czerń przełamana kwiecistymi motywami. Prywatnie miłośniczka czarnego humoru, zwierząt oraz filmów Quentina Tarantino.