Portale aukcyjne, wirtualne komisy czy aplikacje sprzedażowe z dnia na dzień zyskują na popularności. Świadomość konsumentów branży mody rośnie, a co za tym idzie, rośnie też potrzeba stosowania etycznych i ekologicznych praktyk nie tylko na etapie produkcyjnym. Coraz więcej osób korzysta bowiem z możliwości przedłużenia cyklu życia produktu poprzez jego odsprzedaż na rynku wtórnym. Poza ubraniami czy dodatkami na sprzedaż wystawiane jest także obuwie. Jak przygotować buty do sprzedaży na rynku wtórnym, by zwiększyć szanse na szybką i pomyślną transakcję? O tym poniżej.

Dawanie drugiego życia nieużywanym już rzeczom to ekologiczna praktyka, która staje się coraz popularniejsza.

Jak przygotować buty na sprzedaż?

Zauważyłeś właśnie, że Twoje buty, które uchowały się w bardzo dobrym stanie, od dłuższego czasu zalegają na garderobianej półce i już Ci nie służą? To zatem idealny moment, by dać im drugie życie i pozwolić, aby posłużyły komuś innemu. Możesz samodzielnie sprzedać je w miejscach takich jak Vinted, Allegro czy OLX, lub zaproponować ich sprzedaż wybranemu vintage shopowi czy komisowi. W sieci pojawia się ich coraz więcej! Zanim jednak wystawisz ogłoszenie sprzedażowe w wybranym miejscu, warto zadbać o to, by przywrócić wybranym butom dawną świetność i zaprezentować je w jak najkorzystniejszy sposób. Jak to zrobić? Postępuj zgodnie z kilkoma krokami:

1. Dokonaj selekcji

Nie wszystkie buty, których już nie nosisz, nadają się na sprzedaż. Na samym początku warto uważnie przyjrzeć się wybranej parze i określić, czy są one w stanie minimum bardzo dobrym. Jeśli tak – śmiało możesz przejść do kolejnego etapu przygotowań.

2. Wyczyść buty

To oczywiście najważniejszy, ale zarazem najtrudniejszy etap przygotowania butów do sprzedaży. Doprowadzenie ich do możliwie najlepszego stanu wymaga trochę nakładu czasu, pracy i środków. Jest nie tylko wyrazem szacunku wobec potencjalnych klientów, ale też warunkiem koniecznym, by uzyskać za dane buty uczciwą kwotę i zainteresować nimi jakichkolwiek odbiorców. Jak więc wyczyścić buty przed sprzedażą? Kompleksowe porady w tym temacie znajdziesz w artykułach na naszym blogu:

Dobierz metody czyszczenia wybranych butów pod kątem materiału, z którego zostały wykonane i postępuj zgodnie z krokami opisanymi w poszczególnych artykułach.

3. Odśwież wnętrze butów

Dbałość o prezencję zewnętrznej części butów to jedno, a odświeżanie ich wnętrza to zupełnie inna kwestia, na którą również warto poświęcić uwagę przed ich sprzedażą. Zadbane, zdezynfekowane w środku buty to warunek konieczny do spełnienia przy procesie ich odsprzedaży. W doprowadzeniu wnętrza butów do porządku również pomogą Ci nasze artykuły poradnikowe:

4. Zrób estetyczne zdjęcia

Ten etap dotyczy nie tylko przypadku, w którym samodzielnie wystawiasz buty na sprzedaż, ale też jeśli starasz się, by zostały przyjęte do vintage shopu/komisu z rzeczami z drugiej ręki. Dobre zdjęcia sprzedawanego produktu to klucz do sukcesu. Jak je zrobić? Zadbaj o estetyczne tło i dobre światło. Możesz też poszukać inspiracji u osób, które robią to najlepiej:

Pamiętaj, że sprzedając swoje rzeczy, nie tylko robisz miejsce w szafie na te nowe, ale też przyczyniasz się do wzrostu popularności słusznego ruchu #lesswaste, który zakłada maksymalne wykorzystywanie tych produktów, które są już w obiegu. 

Autor

Ewelina Gajoch

Fanka mody high fashion, która na co dzień wybiera jednak ponadczasowy, francuski styl, inspirując się paryskimi influencerkami. Prywatnie miłośniczka sztuki, w szczególności malarstwa Edwarda Hoppera, podróży na każde dystanse i Harry'ego Pottera.