Białe buty mają wyjątkowy urok, który sprawia, że coraz chętniej robimy dla nich miejsce w garderobie. Trampki, sneakersy, szpilki czy nawet kozaki w tym kolorze świetnie uzupełnią Twoje stylizacje niezależnie od pory roku. Jak jednak zabezpieczyć białe buty, by jak najdłużej zachowały pierwotny olśniewający wygląd?

Białe buty dość łatwo się brudzą, przez co widać na nich nawet najmniejszą plamę. Na szczęście istnieją sposoby, by utrzymać nieskazitelność obuwia. Poznaj je!

Po pierwsze – impregnacja!

Choć wielu o tym słyszało, niewielu to robi. Być może i Ciebie zniechęca fakt, że impregnacja wymaga pewnej systematyczności, a nierzadko też zakupu specjalnego preparatu, przeznaczonego do konkretnego rodzaju materiału. Tymczasem impregnacja naprawdę się opłaca – zarówno w przenośni, jak i dosłownie.

Białe buty zabezpieczone impregnatem są dobrze zabezpieczone przed zabrudzeniami, co pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba przeznaczyć na ich czyszczenie. Co jednak ważniejsze, impregnacja może przede wszystkim ochronić obuwie przed zanieczyszczeniem, którego nie da się usunąć. A plama, której nie możesz niczym wywabić, będzie raczej wątpliwą ozdobą Twoich ulubionych białych trampek, sneakersów czy szpilek.

Pasta do białych butów i nie tylko. Co warto mieć?

Chcąc jak najlepiej zadbać o białe obuwie, oprócz impregnatu, warto zaopatrzyć się w kilka produktów, przeznaczonych do tego rodzaju butów:

  • pasta do białych butów skórzanych – ten produkt potrafi zdziałać cuda! Dobrze kryje, wyrównuje koloryt, a także niweluje drobne uszkodzenia materiału;
  • emulsja do białych butów – możesz stosować ją zarówno do skóry gładkiej, syntetycznej, jak i obuwia tekstylnego. Emulsja pomaga rozjaśnić i przywrócić oryginalny wygląd butów;
  • renowator do białych butów – odświeża kolor, niweluje drobne zadrapania, poprawiając wygląd obuwia. Możesz używać go do butów skórzanych, z materiałów syntetycznych oraz do białych podeszw;
  • korektor do białych butów – świetnie sprawdza się zwłaszcza do odświeżania sneakersów. Działa podobnie jak pasta do obuwia, wyrównując i pogłębiając kolor oraz pokrywając niewielkie uszkodzenia.

Porada eksperta
Dobrym pomysłem jest też stosowanie wkładek do butów, które poprawiają komfort noszenia obuwia i pozwalają zachować higieniczne środowisko w jego wnętrzu. Wkładki pomagają odprowadzać wilgoć, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a w razie potrzeby możesz je łatwo wymienić.

biale trampki na nogach na modelce

Gdy białe buty się ubrudzą… Co robić?

Niestety, czasem zabrudzeń nie da się uniknąć, ale i na to znajdzie się jakiś sposób. By wyczyścić białe buty ze skóry, delikatnie usuń zabrudzenia wilgotną szmatką lub gąbką i szarym mydłem. W trudnodostępnych miejscach możesz użyć szczoteczki do zębów. Następnie spłucz mydło i wysusz buty papierowymi ręcznikami. Gdy obuwie będzie już suche, nałóż na nie pastę lub krem do białych butów.

Jak natomiast wyczyścić białe trampki? W tym celu użyj rozpuszczonego w wodzie płynu lub proszku do prania i postępuj analogicznie, jak w przypadku butów skórzanych. Możesz też wykorzystać sodę lub ocet, tylko koniecznie rozcieńcz je z wodą w stosunku 1:5 – dzięki temu na trampkach nie pojawią się nieestetyczne żółte plamy.

Umiejętna impregnacja i regularna pielęgnacja pozwolą Ci długo cieszyć się nieskazitelną bielą Twoich ukochanych butów. Skorzystaj z powyższych rad i noś białe obuwie bez obaw!

Uwaga!
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze zadziałają skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.

Zobacz też inne pasty, impregnaty i zestawy do czyszczenia butów dostępne w eobuwie:

Autor

Ewa Majchrzak

Fanka stylu casual i trampek. W jej szafie królują biel, czerń i pastele. Prywatnie miłośniczka pływania, tenisa, skandynawskich kryminałów i dumna właścicielka kota Apostrofa.