W tym artykule:
Jakie buty do siatkówki? Zwiększ efektywność gry!
Według Łukasza Kadziewicza – polskiego siatkarza i komentatora – siatkówka to nie tylko sport, ale i piękna przygoda oraz fantastyczny sposób na życie. Jeśli już uprawiasz tę dyscyplinę – z ręką na sercu Ci gratuluję! Tych zaś, którzy dopiero zaczynają romans z siatką (lub planują powrót do gry po kilkuletniej przerwie), zachęcam do przeczytania mojego artykułu. Udzielę Ci w nim kilku prostych wskazówek, jak wybrać buty do siatkówki!
Aby osiągnąć maksymalną wydajność podczas gry, zdecyduj się na profesjonalne obuwie sportowe. Co powinno je wyróżniać? Już za chwilę poznasz odpowiedź!
Siatkówka – dlaczego warto w nią grać?
Siatkówka to wyjątkowa dyscyplina sportu, która rzeźbi nie tylko ciało, ale i charakter. Jak każda inna gra zespołowa rozwija umiejętności społeczne. Osiągnięcie zamierzonego celu wymaga zorganizowanej pracy grupowej oraz zdolności przewidywania ruchów przeciwnika. W końcu – jak mawia polski siatkarz i trener, Sebastian Świderski – „sukces odnosi cały zespół”. Ponadto grając w siatkówkę, możesz mieć pewność, że:
- wymodelujesz sylwetkę (przez godzinę gry spalisz średnio 400 kalorii),
- poprawisz koordynację ruchową,
- wytrenujesz refleks oraz nabierzesz zręczności fizycznej,
- zredukujesz nadmiar stresu, a tym samym pozytywnie wpłyniesz na stan własnego zdrowia oraz samopoczucie.
Liczę, że wypisane przeze mnie korzyści − płynące z uprawiania siatkówki – jeszcze mocniej zmotywowały Cię do gry. Przejdźmy więc do meritum, a więc:
Jak wybrać buty do gry w siatkówkę?
W piłkę siatkową zwykle grywa się na hali. I choć powierzchnia boiska z założenia jest bezpieczna dla zawodników (jednorodna oraz zapobiegająca ślizganiu), właściwie dobrane buty do siatkówki znaczącą wpłyną na Twój komfort gry. Jakie cechy powinno posiadać obuwie przeznaczone do uprawiania tej dyscypliny sportowej? Już podpowiadam:
PODESZWA
Powinna być na tyle giętka, by umożliwić swobodne zgięcie stopy (np. podczas wyskoku do bloku), i na tyle gruba, by zapewnić odpowiednią amortyzację oraz ochronę dla wiązadeł i stawów. Przykładowo, buty marki Mizuno (w których grają zawodnicy włoskiej reprezentacji) są wyposażone w szereg rozmaitych technologii, które wspomagają m.in. pracę stóp oraz zwiększają przyczepność do podłoża. Spójrz tylko na zdjęcie z Instagrama tej marki:
CHOLEWKA
Początkujący oraz okazjonalni gracze zwykle decydują się na buty do siatkówki z niską cholewką. W żaden sposób nie ograniczają one ruchów, przez co łatwo wykonać w nich spontaniczny zryw. Z drugiej strony: nie gwarantują maksymalnej ochrony dla stawu skokowego podczas większego obciążenia lub długotrwałej gry (w przeciwieństwie do butów z nieco wyższą cholewką!).
MATERIAŁ
Aby ograniczyć pocenie się stóp − często prowadzące do bolesnych odcisków − zdecyduj się na buty sportowe z wentylującą siateczką. Egzaminu z pewnością nie zdadzą materiałowe trampki czy choćby skórzane tenisówki!
SZNUROWANIE
Zawiązywane buty lepiej stabilizują stopę, niż modele zapinane na rzep. Co ciekawe, nie tak dawno powstały samosznurujące się buty dla sportowców, o których więcej przeczytasz w innym naszym artykule.
Z technologią za pan brat!
Wielkie koncerny obuwnicze – jak Nike czy adidas – co rusz ulepszają produkowane przez siebie buty sportowe. Warto sprawdzić, choćby w leksykonie technologii eobuwie, na czym polega konkretny system, a tym samym upewnić się, czy tego właśnie szukasz.
A jeśli prócz siatkówki chętnie grywasz w piłkę nożną lub kosza, koniecznie zajrzyj do dwóch innych naszych poradników, z których dowiesz się, w jakich butach najlepiej rozegrać mecz:
- Rodzaje korków piłkarskich. Jakie wybrać, by zwiększyć skuteczność gry?
- Jakie buty do koszykówki wybrać? Zobacz sprawdzone porady i polecane modele