W tym artykule:
Jakie buty na rower? Od wyboru obuwia przez strój po akcesoria – ekspert podpowiada!
Chcesz zacząć przygodę z jazdą na rowerze, ale nie masz odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia? Zastanawiasz się, jakie buty na rower, ubrania oraz akcesoria pozwolą Ci wygodnie i bezpiecznie pedałować? Ten artykuł powstał we współpracy z niekwestionowaną ekspertką i pasjonatką kolarstwa – Joanną Ślebodą. Przeczytaj, jak przygotować się do wycieczki rowerowej, aby uniknąć dyskomfortu i uprzyjemnić sobie jazdę.
Strój na rower ma Ci zagwarantować zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Skomponuj wyprawkę kolarską wraz z Joasią Cycling!
Jakie buty na rower? 5 ważnych cech
Zastanawiasz się, jakie buty na rower okażą się niezawodne? Niewątpliwie najlepszą opcją jest profesjonalne obuwie rowerowe, zapewniające idealne dopasowanie dzięki zapięciom na rzepy, wygodę oraz optymalną sztywność, za którą odpowiada ergonomiczna konstrukcja podeszwy. Jeśli jednak nie chcesz inwestować na start, sięgnij po zwykłe buty sportowe, zwracając uwagę na poniższe cechy:
- sposób wiązania (mocowania) buta – klasyczne sznurówki nie zdadzą egzaminu. Mogą się bowiem wkręcić w napęd pojazdu, a tym samym spowodować wypadek. Rozsądniejszym wyborem okażą się modele na rzepy, elastyczne sznurowadła niewymagające wiązania, żyłki lub klamry.
- podeszwa – powinna zapewniać maksymalną przyczepność do pedału. Tak, abyś miał pewność, że podczas pokonywania kolejnych kilometrów (czy to w słońcu, czy w deszczu, czy w śniegu) stopa się nie ześlizgnie. Prócz podeszwy, istotną rolę odgrywa również śródpodeszwa. Wykonana ze sprężystej pianki (np. w technologii EVA) będzie gwarancją odpowiedniej amortyzacji.
- materiał – istotną kwestią w doborze butów na rower jest ich właściwa wentylacja. Przepływ powietrza zapewnią siateczkowe panele, redukujące pocenie się stopy, a tym samym zmniejszające ryzyko obtarć. Jeśli jednak wybierasz się w trasę zimą lub słotną jesienią, zdecyduj się na obuwie o dużej odporności na przenikanie wody, np. z membraną.
- cholewka – aby uniknąć otarć i ucisku, zwróć uwagę, by tył buta znajdował się zawsze poniżej kostki. Ponadto w wypadku jej urazu bądź skrętu, łatwiej o zdjęcie obuwia z niską cholewką.
- wkładka – spełnia wiele ważnych funkcji! Ma zapewnić maksymalny komfort i higienę stóp podczas wysiłku, jak i redukować wstrząsy.
Zobacz również >>> Jak dobrać rozmiar butów rowerowych?
Prócz pytania, jakie buty na rower okażą się dobrym wyborem, warto zastanowić się nad kwestią stroju, kasku i akcesoriów. Tu z pomocą przychodzi nasza ekspertka Joanna Śleboda!
Jaki kask na rower? Ekspert podpowiada
Chcąc zacząć regularnie jeździć na rowerze, przede wszystkim powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Podstawa to sprawny rower i kask! Niestety wielu z nas uważa, że kask jest niepotrzebny, szczególnie jeśli nie jeździmy za szybko ani na dalekie dystanse. Warto jednak pamiętać, że upadek – zakończony bolesnym urazem – może się zdarzyć nawet podczas przejażdżki po okolicznym parku. A statystyki są bezlitosne: najwięcej urazów zdarza się podczas jazdy po miejskich drogach rowerowych.
Jak przypomina Joanna: kask rowerowy to jedyne, co może stanąć między naszą głową, a ziemią, kiedy upadniemy. Na rynku istnieje wiele modeli, które są nie tylko estetyczne, ale i wygodne oraz przewiewne. Dobry kask nie musi być ciężki! Może ważyć nie więcej niż 250 g, czyli mniej niż 3 tabliczki czekolady! Warto zwrócić na ten parametr szczególną uwagę. Lekki kask rowerowy jest niemal niewyczuwalny na głowie oraz nie obciąża karku i ramion po dłuższej przejażdżce.
Drugim ważnym parametrem jest ilość otworów wentylacyjnych. Przewiewny kask sprawdza się szczególnie w gorące dni, pozwalając skórze naszej głowy oddychać. W środowisku rowerowym kask stał się nieodzownym elementem stroju kolarskiego i jego dopełnieniem. Kiedy mówimy “stylówka rowerowa” – kask ma w niej kluczowe miejsce.
Kaski mają różne rozmiary, które są zależne od obwodu głowy użytkownika. Dodatkowo dobre dopasowanie zapewniają regulowane paski pod szyją i pokrętło na karku, pozwalające osadzić kask stabilnie na głowie i zapobiegające jego przesuwaniu. Pamiętajmy, że kask powinien ochraniać również czoło. Przesuwanie go na tył głowy może i jest wygodne, ale nie chroni nas w pełni w razie upadku.
Kiedy wymieniamy kask na nowy?
Są dwie sytuacje, kiedy kask musi zostać wymieniony. Pierwsza to uderzenie. Kiedy upadniemy i uderzymy głową o twardą powierzchnię, musimy wymienić kask. Niezależnie od tego, czy widzimy na jego powierzchni jakieś uszkodzenia czy wydaje się nam on nienaruszony. Nasza głowa została ochroniona, kask spełnił swoje zadanie, ale jego konstrukcja mogła zostać naruszona i przy następnej kraksie może okazać się bezużyteczny lub nawet zrobić nam krzywdę.
Druga sytuacja to upłynięcie terminu ważności kasku. Tak, może się wydawać to dziwne, ale kaski mają określony termin przydatności. Żywotność kasku wynosi około 3-5 lat. Po tym czasie materiały, z których zrobiony jest dany model, tracą swoje właściwości w wyniku oddziaływania na nie słońca czy zmian temperatury. Każdy kask powinien mieć po wewnętrznej stronie naklejkę z datą produkcji i od tej daty liczymy czas na wymianę.
Jak się ubrać na rower? Porady Joanny Ślebody
Wiosna to idealny moment, aby zacząć uprawiać sport! Rower jest świetną formą aktywności – pozwala na kontakt z naturą, poprawia samopoczucie i przynosi satysfakcję.
Jak podpowiada nasza pasjonatka kolarstwa: niewątpliwie to, co mamy na sobie, wpływa na nasz komfort jazdy. W odzieży, jaką wybieramy na rower, kluczowa jest wygoda i funkcjonalność. Początkujący rowerzysta powinien zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest strój na rower. Musimy pamiętać, że w trakcie ruchu nasze ciało nagrzewa się i skóra potrzebuje przewiewnych, szybkoschnących materiałów, a pozycja na rowerze wymaga ubrań, które nie będą krępowały naszych ruchów.
Spodenki na rower – z wkładką, z szelkami, kolarki…? Sprawdź porady eksperta!
Zacznijmy od spodni na rower, które – jeśli są źle dobrane – mogą odebrać radość z jazdy. Zrezygnuj ze sztywnych jeansów, chyba że masz do pokonania niewielką trasę, np. do pracy. Jadąc na rowerze musimy zachować określoną pozycję, ciało jest pochylone, w związku z tym tradycyjne spodnie mogą nas uwierać lub nawet obetrzeć. O wiele lepszym pomysłem będą spodnie dresowe lub legginsy. Są one uszyte z miękkich, elastycznych materiałów, nie będą więc uciskać ani krępować ruchów. Wśród spodenek dla kobiet bardzo popularny stał się model “kolarek”, który swoją nazwę zaczerpnął właśnie od spodenek używanych przez rowerzystów (z tą jedną różnicą, że nie posiadają one wkładki amortyzującej).
Typowo kolarskie spodenki mają wszytą wkładkę, której głównym zadaniem jest amortyzacja wstrząsów, na jakie narażone jest nasze ciało, kiedy siedzimy na siodełku. Zmniejsza to dyskomfort i ogranicza powstawanie otarć. Z początku taki element stroju może wydawać się nam dziwny. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia ze spodenkami, które mają także szelki. Szybko docenimy jednak wkładkę, kiedy pokonywane przez nas dystanse staną się coraz dłuższe (szczególnie przy twardym siodełku i jeździe po nierównym terenie).
Dlaczego spodenki kolarskie mają szelki?
Spodenki kolarskie zazwyczaj mają szelki. Do czego one służą? Przede wszystkim poprawiają komfort jazdy i zapobiegają przesuwaniu się materiału. Co ważne: pod spodenki na rower… nie zakładamy bielizny. Wkładka nie spełni swojej funkcji, jeśli między nią, a naszą skórą znajdzie się dodatkowa warstwa materiału. Gorzej: założenie bielizny może spowodować dodatkowe otarcia, a nawet infekcje. Wiele wkładek ma właściwości antybakteryjne i jest wykonana z bardzo delikatnych materiałów. Oczywiście po każdej przejażdżce takie spodenki należy wyprać, najlepiej na lewej stronie.
A co z szelkami? Jak je nosić? Kolejność jest następująca: spodenki zakładamy zanim założymy koszulkę wierzchnią. Szelki naciągamy więc na gołe ciało albo po ubraniu stanika (w przypadku pań). Jedyny problem to korzystanie w nich z toalety (trzeba się przecież rozebrać niemal “do rosołu”). Na rynku istnieją na szczęście spodenki z wkładką, które nie mają szelek i w niczym nie ustępują tym, które szelki posiadają. Tu już wiele zależy od osobistych preferencji.
Jeśli jednak nie chcemy nosić lub nie potrzebujemy spodenek na rower z wkładką, mamy do wyboru kroje luźniejsze, używane często w kolarstwie górskim. Takie szorty są wykonane z miękkich, wygodnych materiałów, a ich dużą zaletą jest to, że często mają zapinane na zamek kieszenie i można w nich kontynuować wycieczkę pieszo.
Koszulka na rower – jaka najlepsza?
Koszulki czy bluzy na rower też mogą wystąpić w kilku odsłonach. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, w zupełności Ci wystarczy zwykła koszulka sportowa. Nie wybieraj modeli bawełnianych, choć to miękki i naturalny materiał, szybko chłonie pot, nie chłodzi nas w trakcie ruchu i niestety wygląda dość nieestetycznie, kiedy wchłonie wilgoć. Materiały, z których wykonane są koszulki sportowe, mają wiele przydatnych właściwości. Główną zaletą takich tkanin jest to, że szybko schną, nie widać na nich plam wilgoci, a dodatkowo mamy uczucie delikatnego chłodzenia w trakcie aktywności.
Pierwszym typem są koszulki na rower mocno przylegające do ciała, często z zamkiem przebiegającym na całej długości lub ¾. Na plecach takich koszulek nierzadko znajdziemy kieszonki (najczęściej trzy). Możemy do nich włożyć telefon, portfel, klucze czy małą przekąskę. Opisywane koszulki mają krój dostosowany do pozycji, jaką przyjmujemy podczas jazdy na rowerze, czyli przód jest krótszy od tyłu. Kiedy mierzymy koszulkę tego typu i stoimy prosto, zdaje się być ona dziwnie krótka. Warto stanąć wtedy bokiem do lustra i delikatnie się pochylić, symulując pozycję na rowerze. Wtedy będziemy wiedzieć, czy strój dobrze się ułoży i będzie nam wygodnie.
Oczywiście, tak jak w przypadku spodenek, mamy do wyboru luźniejsze kroje koszulek na rower. Często mają one dłuższy tył, a materiał na plecach jest wykonany z siateczki poprawiającej wentylację podczas jazdy.
Akcesoria rowerowe – aby jazda stała się jeszcze przyjemniejsza
Nie tylko buty na rower oraz ubrania mają znaczenia, nie mniej ważne są akcesoria rowerowe, o których więcej odpowiada nasza ekspertka Joanna Śleboda.
Jakie okulary na rower?
Jesteśmy już w pełni ubrani i praktycznie gotowi do jazdy. O czym jeszcze warto pomyśleć? Na pewno o okularach na rower, ponieważ nasze oczy potrzebują nieustannej ochrony. Podczas jazdy pęd powietrza może podrażniać oczy i negatywnie wpływać na ich nawilżenie (nie wspominając o unoszących się w powietrzu pyłach czy wszechobecnych owadach). Jeśli o to nie zadbamy, po jeździe możemy odczuwać pieczenie i suchość oka.
Osoby noszące okulary korekcyjne już mają zapewnioną pewną ochronę, ale wiele z nich decyduje się na korzystanie z soczewek kontaktowych i zakup specjalnych okularów przeznaczonych do jazdy na rowerze. Pierwszą charakterystyczną cechą okularów kolarskich jest to, że mają duże soczewki. Często zamiast dwóch soczewek występuje jedna szeroka szybka. Ma to właśnie służyć ochronie oka przed pędem powietrza oraz wpadaniem do niego różnych zanieczyszczeń.
Okulary na rower mają najczęściej przyciemniane szyby do jazdy w słoneczne dni. Istnieją też modele z szybkami jedynie delikatnie przyciemnionymi, służącymi do jazdy w dni, kiedy nie ma za dużo słońca. Warto przy zakupie zwracać uwagę na przeznaczenie poszczególnych modeli i to, czy mają ochronę UV, co da naszym oczom dodatkową ochronę.
Jaki bidon na rower?
Na rowerze chce się pić! Nawodnienie to podstawa, a kiedy uprawiamy sport, nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Nasze rowery są na szczęście wyposażone w koszyczki, w których możemy umieścić bidon. Wybierając bidon rowerowy, nie musimy się przejmować, czy będzie pasował do naszych koszyczków. Panuje powszechny standard i jeśli producent twierdzi, że dana butelka jest przeznaczona na rower, to będzie miała ona odpowiednią średnicę.
Najczęstszą pojemnością bidonów jest 500 ml, ale możemy zabrać ze sobą nawet 750 ml napoju w jednej butelce. Wybierając bidon i zabierając własną wodę z domu oszczędzimy środowisku plastiku, a sobie wydatków. Dodatkowo bidony występują w wielu pięknych kolorach, co może stanowić idealne dopełnienie naszej rowerowej stylizacji!
Skarpetki na rower – jakie wybrać?
A skoro o kolorach mowa, to niewątpliwie zwieńczeniem całości są skarpetki. Skarpetki na rower, podobnie jak pozostałe części garderoby, są wykonane z szybkoschnących materiałów. Nasze stopy mniej się w nich pocą niż w tradycyjnych bawełnianych modelach. Ponadto mają one taki fason, który delikatnie uciska stopę i nie przesuwa się podczas jazdy.
Nerka do jazdy na rowerze
Jeśli decydujemy się na strój, który nie ma kieszeni, to warto zaopatrzyć się w wygodną nerkę, do której włożymy nasz telefon, dokumenty czy klucze. Nerkę taką przesuwamy na plecy, dzięki czemu prawie nie odczujemy tego, że mamy ją ze sobą. Zrezygnujmy jednak z nerek wykonanych ze skóry czy jej ekologicznego wariantu. Nasze plecy szybko się spocą w miejscu, w którym torebka będzie przylegać do naszego ciała. Wiele sportowych i outdoroowych marek ma swojej ofercie nerki różnej wielkości: od malutkich po całkiem spore, które mają nawet specjalną kieszonkę na bidon!
Rower to wspaniała maszyna, która potrafi dać wiele radości. Jeżdżę na nim od 2018 roku i życzę każdemu początkującemu rowerzyście, by odnalazł w tej aktywności swoją nową pasję, która nie będzie słabła przez wiele lat. Rower potrafi nas zabrać w niezwykłe miejsca, pokazać radość i piękno nawet podczas codziennych przejażdżek po utartych szlakach. Bawcie się tym sportem, odnajdźcie swój sposób na kolarstwo i niech da on Wam całą masę radości i dobrego samopoczucia. Do zobaczenia na szlaku!
Wiesz już, jakie buty na rower, strój i akcesoria wybrać? Skompletuj pełną wyprawkę z eobuwie.pl i MODIVO.
Od 2018 roku pasjonatka roweru. Uprawiam głównie tak zwane kolarstwo romantyczne – moim celem jest odkrywanie nowych miejsc, fotografowanie ich i kolekcjonowanie wspomnień. Nie unikam brania udziału w rywalizacji sportowej, a najbardziej dumna jestem z udziału w Ultra Race Roztocze, gdzie przejechałam 350 km na rowerze i dotarłam do mety jako czwarta kobieta. Mam apetyt na start w innych zawodach ultra na dystansie 500 km. W listopadzie 2022 roku podjęłam kolejną próbę zaprzyjaźnienia się z bieganiem, tym razem udaną! Za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie biegowe mogę uznać start w Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych i to w górach zostawiłam swoje serce. Cały czas mam głowę pełną pomysłów jeśli chodzi o mój sportowy rozwój. Prywatnie staram się pogodzić życie rodzinne, pracę zawodową, sportową pasję i prowadzenie profilu na Instagramie jako @lazy.fighter
To również może Cię zainteresować >>> Jakie buty do biegania po asfalcie i w terenie?