W tym artykule:
Jakie wybrać buty na maraton a jakie do szybkiego biegania?
Buty do biegania to pojęcie bardzo ogólne. Jedni preferują rywalizację na krótkich dystansach, inni wolą długie trasy i startują w maratonach. Obuwie przeznaczone do tych form aktywności znacznie się od siebie różni. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne modele.
Każdy zapaleniec ma kilka par butów do biegania, które wykorzystuje stosownie do planowanego wysiłku i dystansu, który zamierza przebiec. Kiedy bieganie na stałe wpisze się w grafik, warto uporządkować kwestię przeznaczenia obuwia. Umownie wprowadzono podział na buty treningowe, treningowo-startowe oraz startowe. Sprawdźmy, czym się one charakteryzują.
Buty treningowe
To najpopularniejsze buty do biegania, wykorzystywane do codziennego treningu. Sięgają po nie miłośnicy biegania, niezależnie od doświadczenia i treningowego zaangażowania. W tego typu obuwiu postawiono przede wszystkim na komfort i amortyzację. Buty treningowe idealnie sprawdzą się podczas dłuższych i niezbyt szybkich treningów.
Zobacz wybrane damskie buty treningowe ASICS, dostępne w ofercie eobuwie.pl:
Zobacz wybrane męskie buty do biegania ASICS, dostępne w ofercie eobuwie.pl:
Buty startowe
Buty startowe przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy walczą o nową życiówkę lub rywalizują o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji. Po te obuwie powinny sięgać osoby z kilkuletnim stażem biegowym i ukształtowaną sylwetką. “Startówki” przeznaczone są przede wszystkim do biegania w zawodach. I tu może rodzić się pytanie: czy nie można biegać w zawodach w tym samym obuwiu co na co dzień? Oczywiście, że można! Po co więc powstała osobna kategoria butów przeznaczonych do startów? Już tłumaczę.
Gdy zaczynasz przygodę z bieganiem, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc zauważamy postępy. Następnie wystarczy lekko zwiększać intensywność, urozmaicać treningi, a progres nadal będzie postępował… do czasu. Ostatecznie każdy biegacz dojdzie do momentu, w którym o postępy będzie coraz trudniej. Na pewnym poziomie każdy dodatkowy gram robi różnicę!
Dlatego wielu zapalonych biegaczy, walczących o życiówkę lub rywalizujących o najlepsze miejsce w klasyfikacji, szuka wyjątkowo lekkich butów. A buty startowe to najlżejszy rodzaj obuwia biegowego. W modelach butów startowych waga butów została ograniczona kosztem amortyzacji. Dlatego po te obuwie powinny sięgać osoby z kilkuletnim stażem biegowym, wypracowaną poprawną techniką biegu i ukształtowaną sylwetką. Buty startowe ze względu na dynamiczną eksploatację są najmniej trwałe.
Buty treningowo-startowe
Buty treningowo-startowe łączą w sobie cechy butów treningowych – miękkość i amortyzację, oraz cechy buta startowego – lekkość i dynamikę. Taki buty, w przeciwieństwie do standardowych butów treningowych, przeznaczone są do bardziej dynamicznego biegania (np. trening interwałowy), ale z powodzeniem sprawdzą się również na dłuższych dystansach – od półmaratonów do królewskiego dystansu 42,195 km.
Obuwie treningowo-startowe ma też zazwyczaj dość miękką konstrukcję, jest lżejsze od obuwia treningowego, ograniczono zastosowanie elementów stabilizacyjnych i usztywniających. W efekcie mniejsza amortyzacja zapewnia lepszą dynamikę biegu.
Autor artykułu: Mateusz Łękawa
Ekspert biegowy oraz autor bloga BlogBiegowy.pl. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego z wieloletnim doświadczeniem biegowym i rekordem życiowym w maratonie 2h 32m 39s.