W tym artykule:
Kim była, a kim jest chłopczyca? Odkryj styl flapper!
Moda ma słabość do silnych kobiet, czego dowodzą niemal wszystkie czasopisma branży fashion. Vouge udowadnia, że feminizm jest trendy. A Harper’s Bazaar zachęca, by nie dzielić ubrań ze względu na płeć. Czy wiesz, że źródło tych poglądów sięga 100 lat wstecz? Zacznijmy od początku, czyli od pytania: skąd się wziął styl na chłopczycę.
Flapper girls (z ang. podlotki, podfruwajki) – tak swego czasu określano kobiety, które przeciwstawiały się obowiązującym kanonom piękna. Dowiedz się więcej!
Jak powstał styl na chłopczycę?
Cofnijmy się do lat 20. XX wieku, kiedy to świat wygrzebywał się ze zgliszczy I wojny światowej. Był to okres wielu zawirowań, zarówno politycznych, jak i społecznych oraz kulturowych. Wtedy to młode kobiety z Zachodu powiedziały zdecydowane „nie” ciasnym gorsetom czy sztywnym halkom. Główną pomysłodawczynią stylu garçonne (fr. garçon = chłopiec) była Coco Chanel. Jej wizerunek „chłopczycy” przyjął się nie tylko we Francji, ale i w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze chłopczyce – na przekór obowiązującym trendom – często maskowały kobiece krągłości. Stroniły od rzeczy podkreślających biust, biodra oraz talię, za to chętnie ubierały:
- szerokie sukienki o prostym kroju (często z figlarnymi frędzlami),
- spódniczki z przedłużanym stanem,
- bluzki z kołnierzami typu Piotruś Pan,
- pończochy ze sztucznego jedwabiu.
Modelowa flapperka stosowała mocny makijaż (do tej pory zarezerwowany wyłącznie dla kobiet lekkich obyczajów i aktorek) oraz fryzurę typu bob, przykrytą głębokim kapeluszem cloche. Butami, które najczęściej gościły na jej stopach, były niskie czółenka z zaokrąglonym noskiem.
Styl na chłopczycę − śmiały i niekrępujący ruchów – szybko podbił serca wielu kobiet. W tym znamienitych aktorek Hollywood, jak Clara Bow, Louise Brooks czy Joan Crawford.
Tak, by budzić jak najwięcej kontrowersji! Często chowała za pazuchą piersiówkę i paliła papierosy przez długie lufki. Flapperki zza oceanu chadzały wieczorami do klubów jazzowych, ściągając uwagę nie tylko wyglądem, ale i śmiałym tańcem − jak Charleston czy Shimmy. Zobacz tylko poniższe nagranie, a ubawisz się do łez:
Chłopczyca sprzed 100 lat nie bała się siąść za kierownicą automobilu, czy zakasać rękawy i zacząć samej zarabiać na życie. Z czasem stała się symbolem dla dziewczyn nowej generacji!
Nakręcono szereg filmów, w których promowano
nowy kanon kobiecego piękna, za najsłynniejszą produkcję uchodzi The Flapper (1920) w reżyserii Alana Croslanda. Wizerunek
pierwszych chłopczyc uchwycono również we współczesnym melodramacie Wielki Gatsby (2013). Zobacz tylko wybrane sceny z filmu, aby nabrać
wyobrażenia:
O pierwszych chłopczycach powstało również niemało powieści. Jak pisała popularna amerykańska autorka Zelda Fitzgerald: flapperka to atrakcyjna, brawurowa i niezależna kobieta około lat 19. Co ciekawe: na rysunkach często przedstawiano ją w rozpiętych kaloszach, które miały wydawać odgłosy „trzepotania” (ang. flap) podczas chodzenia.
Parafrazując słowa znanej polskiej piosenki – dziś prawdziwych flapperek już nie ma. Niemniej jednak styl na chłopczyce wciąż cieszy się dużą popularnością! Jeśli więc chcesz ubogacić garderobę o ubrania oraz buty rodem z męskiej szafy – odsyłam Cię do innego mojego artykułu, w którym znajdziesz kilka inspirujących pomysłów. Obyś – podobnie jak prawdziwe flapperki – umiała wyrazić się przez to, co na sobie nosisz!
Jak zachowywała się chłopczyca idealna?
Styl flapper kiedyś i dziś