W tym artykule:
Rodzaje stóp. Jak dobrać do nich właściwe obuwie?
Szacuje się, że człowiek w ciągu dnia stawia około 6 tys. kroków dziennie. Stopy są więc niezwykle ważną częścią ciała, na której spoczywa cały jego ciężar. Aby zapewnić im odpowiednią formę i zdrowie, ważny jest dobór właściwego obuwia – i nie mam tu na myśli tylko rozmiaru. Ważne są też rodzaje stopy. Jak na ich podstawie wybrać dobre buty?
Na naszym blogu dostępne są już artykuły, z których dowiesz się, jak dobrać właściwy rozmiar buta, jak zmierzyć tęgość buta oraz jak wybrać buty na szeroką stopę. Przyjrzyjmy się teraz więc rodzajom stóp.
Typy stóp
Nazewnictwo rodzajów stóp inspirowane jest nazwami starożytnych cywilizacji – podobno to właśnie na podstawie kształtu stóp można było rozpoznać przedstawiciela danej nacji. Wyróżnia się trzy ich kształty, a wyznacznikiem jest tutaj długość palców:
- stopa egipska (zwana inaczej spadzistą),
- stopa grecka (inaczej stopa Mortona),
- stopa rzymska (stopa kwadratowa).
Stopa egipska
Ten najczęściej występujący kształt stopy charakteryzuje fakt, że pierwszy palec – paluch – jest najdłuższy, a kolejne cztery palce są coraz krótsze, tworząc ostre nachylenie. Taki kształt sprawia, że stopa wygląda na smuklejszą i dłuższą.
Schorzenia, które dotykają osoby ze stopą egipską: Posiadacze tego rodzaju palców u nóg są najbardziej narażeni na tworzenie się haluksów, czyli tzw. paluchów koślawych. Wszystko dlatego, że w stopie egipskiej największe obciążenie spoczywa na paluchu oraz śródstopiu. Haluksy z kolei mogą doprowadzić m.in. do obniżonej stabilności stawu skokowego oraz przykurczy ścięgna Achillesa, na co wpływa nieprawidłowe obciążenie stopy.
Jakie buty na stopę egipską: Wybieraj buty z zaokrąglonymi noskami – dzięki temu paluch nie będzie się zaginał do środka stopy, a palce będą miały właściwą ilość miejsca. Na co dzień lepszym wyborem będą buty na płaskim obcasie – w szpilkach ciężar ciała rozkłada się inaczej.
Stopa grecka
Jej cechą charakterystyczną jest to, że drugi palec u stopy jest dłuższy od pozostałych. W tym typie stopy można wyróżnić dwa rodzaje: prostokątną i spadzistą. W pierwszej drugi palec stopy wyraźnie się wyróżnia, a pozostałe są mniej więcej tej samej długości. W spadzistej trzeci, czwarty i piąty palec tworzą ostre nachylenie.
Schorzenia, które dotykają osób ze stopą grecką: Ze względu na to, że posiadacz stopy greckiej podczas chodu obciąża drugi palec, to jego przede wszystkim mogą dotyczyć urazy czy otarcia. Często występującym w tym przypadku schorzeniem są tzw. palce młotkowate, dotykające palca od drugiego do piątego. Deformacja ta polega na przykurczu w stawach między paliczkami, przez co nie da się ich całkowicie wyprostować.
Jakie buty na stopę grecką: Przede wszystkim pamiętaj, aby długość wkładki dobierać do drugiego, najdłuższego palca. Wygodne będą dla Ciebie czółenka lub buty z odkrytymi palcami – wówczas nic nie będzie go uciskać. Jeśli decydujesz się na obcas, wybieraj wąską i długą szpilkę – dzięki temu palec będzie wydawał się krótszy.
Stopa rzymska
Ostatnim typem jest stopa rzymska. Jest to najrzadziej występujący kształt stopy. Pierwsze trzy palce są w niej tej samej długości, zaś czwarty i piąty są znacznie krótsze. Przez to stopa wygląda na krótszą i szerszą, niż jest w rzeczywistości.
Schorzenia, które dotykają osób ze stopą rzymską: Posiadacze tego rodzaju stopy są prawdziwymi szczęściarzami, bowiem są najmniej narażeni na jakiekolwiek schorzenia. Wszystko dlatego, że w takiej stopie nacisk rozkłada się najbardziej równomiernie.
Jakie buty na stopę rzymską: Podobnie jak w przypadku typu egipskiego, stopie rzymskiej najbardziej służy obuwie z okrągłym bądź kwadratowym noskiem. Jeśli chcesz optycznie wydłużyć stopę, wybieraj buty z dużą liczbą pasków – np. rzymianki, albo modele w kolorze zbliżonym do odcienia Twojej skóry.