Jak często zdarza Ci się pytać jak doczyścić buty? Nie ma znaczenia z jakiego materiału są, istnieje kilka podstawowych zasad, które można stosować przy każdym rodzaju obuwia, aby zachować ich czystość i świeżość. Istnieje też kilka poważnych i powielanych błędów. Ten wpis wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Siedliśmy kiedyś przy stole. Okrągłym. Postawiliśmy na nim trochę wina, kilka bezcukrowych Fant, jakieś piwo. Zamówiliśmy pizze i słodycze. Było bardzo miło, a spotkaliśmy się, bo chcieliśmy porozmawiać o tym jak czyścić buty.

Szkoda, że to wszystko działo się na Skype, bo Obuwnik w składzie Ola i Gabriel siedzieli u siebie w Krakowie, ja we Wrocławiu.

Kilka minut wystarczyło jednak, aby powstał krótki poradnik, zawierający istotne odpowiedzi, na pytania które słyszymy dość często. Poruszaliśmy ogólne tematy, ale chcieliśmy zebrać najważniejsze elementy tego jak czyścić buty. Wszystkie zasady na pewno Ci się przydadzą.

No to do dzieła.

Czy pielęgnacja skóry butów jest ważna?

Tak, nawet bardzo. Skóra cholewki, kiedy jest odpowiednio pielęgnowana, a przede wszystkim odżywiona, posłuży nam zdecydowanie dłużej niż ta, która po prostu była przecierana wilgotną szmatką raz na miesiąc. Dedykowane kremy do skóry zachowują jej elastyczność, miękkość i wydłużają żywotność.

Jakich środków nie używać do czyszczenia butów?

Ameryki na pewno nie odkryjemy, jednak zdecydowanie nie polecamy używania mocnych, chemicznych środków takich jak Cif, Domestos, itp.

Pranie butów w pralce również nie jest dobrym wyjściem, o czym już wspominałem w poprzednim artykule, który znajdziesz tutaj.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów odpowiednich dla każdego rodzaju materiału, także jest w czym wybierać i warto o to zadbać,

Moje buty strasznie się gną. Jak temu zapobiec?

Poprzez użycie drewnianych prawideł. Oczywiście plastikowe prawidła po części spełniają swoje zadanie, ale drewniane są zazwyczaj większe, odpowiednio wyprofilowane i wypełniają dobrze buty od środka, dzięki czemu działają jak żelazko dla skóry. Jednocześnie zaletą drewna jest wyciąganie wilgoci z obuwia, a także pozostawia przyjemny zapach, szczególnie cedr.

Jak przywrócić biel białym sznurowadłom?

Bardzo prosto – proszkiem do białego. Przy bardzo głębokich zabrudzeniach trzeba uzbroić się w cierpliwość, czasem należy wyczyścić je kilkukrotnie, ale to proste rozwiązanie świetnie się sprawdza.

Jak czyścić buty z meszu/siateczki

Lato za pasem, więc jak dbać o buty z siatki/siateczki/meshu? Jak dobrze wiecie utrzymanie jasnego (w szczególności białego) obuwia z różnych materiałów siatkopodobnych, takich jak Flyknit, Primeknit, mesh, itp. do łatwych nie należy, ale jest na nie sposób.

Po pierwsze należy pamiętać przede wszystkim o miękkich i delikatnych szczotkach, szmatkach, czy czymkolwiek, czego używasz do czyszczenia. To bardzo istotne, ponieważ sztywniejsze włosie na szczotkach po prostu zmechaci materiał na cholewce buta i już nie będzie od tego odwrotu. A jak wiesz, wygląda to nieestetycznie.

Po drugie – preparaty do czyszczenia. Warto tu postawić na sprawdzoną jakość i posiłkować się środkami takimi, jak np. Szampon Crep Protect (do ręcznego prania obuwia) i tak dalej. Warto także zapobiegać dużym zabrudzeniom i wnikaniu brudu w cholewkę poprzez zastosowanie protektorów. Najlepiej nakładać 2-3 warstwy w odstępach min. 30 minutowych. Co prawda na takich materiałach trudno będzie o efekt zupełnie spływającej wody, ale nie o to nam tutaj chodzi. Dzięki temu prostemu zabiegowi zdecydowanie łatwiej będzie je później czyścić.

Autor

Szczepan Radzki

Twórca treści, dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej i kontrastów. Autor bloga kolekcjonerbutow.pl, promował wiele inicjatyw związanych ze światem sneakersów oraz streetwearu. Zakochany w szeroko pojętej rekreacji i sporcie - wychowany na koszykówce. Uwielbia limitowane edycje nie tylko butów.